środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Zajezdnia sprzedana, co ze szkołą? Ratusz już nie taki pewny. "Zastanawiamy się"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2014, 00:01
Autor: Dominik Smaga

Jeśli uda się sprzedać zajezdnię przy al. Kraśnickiej, to zarobione pieniądze trafią na budowę nowej szkoły koło ul. Jana Pawła II - jeszcze niedawno zapewniał Ratusz. Ale teraz, gdy zajezdnia ma kupca, urzędnicy mówią już tylko "zastanawiamy się.

O tym, że pieniądze ze sprzedaży zajezdni zostaną przeznaczone na budowę podstawówki przedstawiciele Ratusza zapewniali w połowie stycznia. - Szkoła zostanie wprowadzona do budżetu, jest na liście zadań rezerwowych - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Według tamtych deklaracji inwestycja miałaby się zacząć jeszcze w tym roku i byłaby realizowana w formuje "zaprojektuj i wybuduj”.

Ratusz już ma rozeznanie, jak duża powinna to być podstawówka. W żargonie urzędników od oświaty to "trzyciągówka”, czyli taka szkoła, która ma trzy klasy pierwsze (a, b, c), trzy drugie itd. - To łącznie 18 oddziałów dla 450 uczniów - wyjaśnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. - Chcemy też ulokować tam oddziały przedszkolne dla ok. 100 wychowanków.

Do takich wniosków urzędnicy doszli po rozpoznaniu potrzeb tej części Lublina. W rejonie ul. Gęsiej nowych bloków ciągle przybywa, tymczasem szkoły jak nie było, tak nie ma. W pobliżu są trzy inne placówki: najbliższa znajduje się przy ul. Roztocze (1 km), alternatywą jest podstawówka przy Bursztynowej (3 km), która jest najbardziej zaludnioną szkołą w mieście, albo szkoła przy Biedronki oddalona od osiedla aż o 4 km, do której droga prowadzi przez wąwóz, co zimą staje się problemem. Tylko w tej ostatniej placówce można by jeszcze znaleźć dodatkowe miejsca, ale pod warunkiem wprowadzenia nauki na dwie zmiany.

Miasto ma też wstępne szacunki kosztów nowego budynku. - Taka szkoła mogłaby kosztować ok. 17 milionów złotych - mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Pieniądze lada moment powinny być. Spółka Centrum Zana Holding, która w piątek kupiła od miasta teren zajezdni ma do 30 maja wpłacić na konto miasta ponad 32 miliony zł.

Tyle, że miasto nie mówi już, że pieniądze przeznaczy na budowę szkoły. Czy styczniowe deklaracje są jeszcze aktualne? - Zastanawiamy się - odpowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Musimy bardzo dokładnie przeanalizować sytuację budżetową. Decyzje w tej sprawie zapadną przed czerwcową sesją Rady Miasta.

Co przy Berylowej

W czwartek Rada Miasta ma głosować nad projektem uchwały w sprawie zamiany nieruchomości. Prywatna firma w zamian za inne działki dałaby miastu leżące przy Berylowej grunty, na których plan zagospodarowania przewiduje szkołę. W planie jest też głosowanie w sprawie takiej zmiany planu, by przy Berylowej mógł powstać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin zajezdnia helenów
Michał
Edyta
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Michał
Michał (17 maja 2014 o 23:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten handelek zajezdni powinna zbadać prokuratura, od poczatku roku zeszli z ceny ponad dziesięć milionow. Takie promocje to tylko u idiotów noi w Lublinie.

Mówisz z sensem kolego Miłoszu!

Teraz tylko bierz i kupuj, zaczekaj jakiś czas i sprzedasz. Będziesz  10 mln do przodu!! Każdy nowy milioner szczególnym dobrem naszego narodu,

Rozwiń
Edyta
Edyta (17 maja 2014 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co ze szkołą na Szerokim? jest już prawie połowa roku a planu jak nie było tak nie ma. Panie prezydencie pan chyba kłamie.

Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2014 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No właśnie – co ze szkołą? Co ze szkołą dla Dzielnicy Szerokie?

1, 3, 4 km – czy to dużo? Proszę popatrzeć na rejonizacje szkół (wyszukiwarka - rejonizacja szkół Lublin).

Dzieci z Szerokiego mają jednak znacznie dalej do szkoły.

Szerokie to jedyna dzielnica w Lublinie, w której nie ma żadnego obiektu użyteczności publicznej.

Rozwiń
Ola
Ola (13 maja 2014 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy budowa tej szkoły jest niezbędna?

Rozwiń
ela
ela (12 maja 2014 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin wyludnia się!Dla kogo ta szkoła?Lepiej wybudować dom starców .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!