Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2015 r.
15:07
Edytuj ten wpis

Zakłady Tytoniowe w Lublinie na razie nie będą zamknięte. Ostatnia szansa

4 7 A A

Sąd postawił Zakłady Tytoniowe w Lublinie w stan upadłości. Firmie nie grozi jednak natychmiastowa likwidacja. Spółka może zawrzeć układ z wierzycielami, choć szanse na to są niewielkie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sąd, z wniosku Izby Celnej w Białej Podlaskiej, ogłosił upadłość ZTL z możliwością zawarcia układu - mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie. - Jednocześnie oddalony został wniosek upadłościowy firmy Egen. Upadły będzie mógł sprawować zarząd nad swoim majątkiem.

Decyzja sądu oznacza, że do spółki nie wejdzie syndyk, który zajmie się sprzedażą majątku. Przynajmniej na razie. Wierzyciele spółki powinni zgłaszać się do powołanego w sprawie ZTL sędziego komisarza. Mają na to nieco ponad 3 miesiące. Później firma powinna zawrzeć układ z wierzycielami - zsumować długi i ustalić sposób oraz harmonogram ich spłaty.

Proces dotyczący upadłości toczył się za zamkniętymi drzwiami. Z naszych ustaleń wynika jednak, że na decyzję sądu wpłynęły ostatnie kroki zarządu ZTL. Spółka zdecydowała o podwyższeniu kapitału zakładowego o ponad 30 mln zł. Pieniądze te mają pokryć koszty postępowania układowego i zobowiązania. Powinno też wystarczyć na „rozwój”. Tyle teorii.

W praktyce długi firmy szacowane są na grubo ponad 50 mln zł. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób zakłady chcą spłacić brakującą kwotę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pieniądze (podobnie, jak wspomniane 30 mln zł) miałby przekazać Imam Emami - szefujący francuskiej spółce Biosyntec, do której należą ZTL. Konkretów w tej sprawie brakuje. Prezesa Emami nie było wczoraj w sądzie.

W tej chwili lubelskie zakłady nie mogą zarobić na spłatę długów. Nie wolno im bowiem produkować na rynek krajowy. To skutki zaległości wobec celników. Zagraniczne zlecenia są sporadyczne.

- W tej sytuacji Biosyntec musi wyłożyć pieniądze, albo firma padnie - mówi nam jedna z osób związanych ze spółką.

Jeśli firma spróbuje grać na zwłokę i pojawią się kłopoty z płatnościami, sąd może szybko postawić ZTL w stan upadłości likwidacyjnej. Wtedy do firmy wejdzie syndyk, który spróbuje spłacić długi przez sprzedaż majątku. W najlepszej sytuacji byliby wówczas wierzyciele, którzy wpisali swoje roszczenia do księgi wieczystej zakładu. Nawet to nie gwarantuje im jednak odzyskania pieniędzy. Już bowiem wiadomo, że środków z ewentualnej sprzedaży majątku nie wystarczy dla wszystkich.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie zatrudniają obecnie ok. 100 osób. Jak ustaliliśmy, po przejściowych trudnościach firma znów wypłaca pensje. Nie przekazuje jednak należnych składek do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Zalega również z podatkiem od nieruchomości. To koszty rzędu 150 tys. miesięcznie. Dług cały czas rośnie.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 maja 2015 o 17:13
Kolejna stara polska firma jest niszczona,dla dobra obcych firm(w tym przypadku koncernów tytoniowych).
Avatar
55 / 11 marca 2015 o 14:47

I pomysleć,że w latach 90-ych XX wieku Zakłady Tytoniowe chciał kupic ROTMANS, koncern amerykański. Związki zawodowe działające w firmie a głównie Solidarność nie zgodziła się na proponowany pakiet socjalny. Pracowało wtedy  ok.700 osób. I taki jest dzisiaj koniec firmy. A co z akcjami dla plantatorów i pracowników???

 Z ciebie plantator jak  z koziej d... trąba.

Avatar
Lolo w dużych butach / 11 marca 2015 o 14:43

Rothmans chciał kupić Zakłady tylko kierownictwo razem z prezesem nie dopuściło do prywatyzacji.
Dlaczego?.Bo usłyszeli od anglików: załoga OK., kierownictwo OUT. I taka jest prawda ,nie żądne związki ,nie Solidarność, pracowałem w tej firmie to wiem . Ktoś nie zorientowany wypisuje głupoty 
chyba nasłuchał się prezesa Maja,największego NIEUDACZNIKA jakiego postawiono na tak wysokim stanowisku.To on razem ręka w ręka z kadrą kierowniczą doprowadzili ten dobrze prosperujący zakład na skraj bankructwa , reszty dokonał nowy inwestor..Tylko winnych nie ma, nie ponoszą odpowiedzialności a ludzi na bruk.
Salam alejkum  - "pokój z Wami"

Rothmans chciał kupić Zakłady tylko kierownictwo razem z prezesem nie dopuściło do prywatyzacji.
Dlaczego?.Bo usłyszeli od anglików: załoga OK., kierownictwo OUT. I taka jest prawda ,nie żądne związki ,nie Solidarność, pracowałem w tej firmie to wiem . Ktoś nie zorientowany wypisuje głupoty 
chyba nasłuchał się prezesa Maja,największego NIEUDACZNIKA jakiego postawiono na tak wysokim stanowisku.To on razem ręka w ręka z kadrą kierowniczą doprowadzili ten dobrze prosperujący zakład na skraj bankructwa , reszty dokonał nowy inwe... rozwiń

Avatar
kwas / 11 marca 2015 o 09:16

Czy został jeszcze jakiś zakład w Lublinie do zamknięcia?

Avatar
miałeś jamie złoty róg / 10 marca 2015 o 19:34
Lipa, lipa, lipa.Jakie miliony? Za pół roku nie będzie już tego bałaganu. Ten pan Iman oszukiwał Polaków od początku, korzystając zresztą z pomocy polskich fachowców, tych z warszawki. Teraz wyszarpie jeszcze, co się da, a potem zniknie .Shisha ... nie kończąca się opowieść. Artykuł sceptyczny, bo tu rzeczywiście nic nie widać. Sąd niech robi swoje...A kiedy zemsta Lublina za to gó.no? Co, znowu mamy to przełknąć?
Avatar
Misiek / 10 marca 2015 o 17:45

Czy Zakłady zapłacą 1 złotówkę wierzycielom? Nie.

Zwykła upadłość tylko, że w nazwie mają układ a nie likwidację. Po co bić pianę, a po to, aby nadzorca teraz przytulił wynagrodzenie, a później jako syndyk jeszcze raz. Oj tam, oj tam, żeby żyło się lepiej :mellow:

Avatar
Jasiek plantator tytoniu / 10 marca 2015 o 17:29

I pomysleć,że w latach 90-ych XX wieku Zakłady Tytoniowe chciał kupic ROTMANS, koncern amerykański. Związki zawodowe działające w firmie a głównie Solidarność nie zgodziła się na proponowany pakiet socjalny. Pracowało wtedy  ok.700 osób. I taki jest dzisiaj koniec firmy. A co z akcjami dla plantatorów i pracowników???

Avatar
Gość / 27 maja 2015 o 17:13
Kolejna stara polska firma jest niszczona,dla dobra obcych firm(w tym przypadku koncernów tytoniowych).
Avatar
55 / 11 marca 2015 o 14:47

I pomysleć,że w latach 90-ych XX wieku Zakłady Tytoniowe chciał kupic ROTMANS, koncern amerykański. Związki zawodowe działające w firmie a głównie Solidarność nie zgodziła się na proponowany pakiet socjalny. Pracowało wtedy  ok.700 osób. I taki jest dzisiaj koniec firmy. A co z akcjami dla plantatorów i pracowników???

 Z ciebie plantator jak  z koziej d... trąba.

Avatar
Lolo w dużych butach / 11 marca 2015 o 14:43

Rothmans chciał kupić Zakłady tylko kierownictwo razem z prezesem nie dopuściło do prywatyzacji.
Dlaczego?.Bo usłyszeli od anglików: załoga OK., kierownictwo OUT. I taka jest prawda ,nie żądne związki ,nie Solidarność, pracowałem w tej firmie to wiem . Ktoś nie zorientowany wypisuje głupoty 
chyba nasłuchał się prezesa Maja,największego NIEUDACZNIKA jakiego postawiono na tak wysokim stanowisku.To on razem ręka w ręka z kadrą kierowniczą doprowadzili ten dobrze prosperujący zakład na skraj bankructwa , reszty dokonał nowy inwestor..Tylko winnych nie ma, nie ponoszą odpowiedzialności a ludzi na bruk.
Salam alejkum  - "pokój z Wami"

Rothmans chciał kupić Zakłady tylko kierownictwo razem z prezesem nie dopuściło do prywatyzacji.
Dlaczego?.Bo usłyszeli od anglików: załoga OK., kierownictwo OUT. I taka jest prawda ,nie żądne związki ,nie Solidarność, pracowałem w tej firmie to wiem . Ktoś nie zorientowany wypisuje głupoty 
chyba nasłuchał się prezesa Maja,największego NIEUDACZNIKA jakiego postawiono na tak wysokim stanowisku.To on razem ręka w ręka z kadrą kierowniczą doprowadzili ten dobrze prosperujący zakład na skraj bankructwa , reszty dokonał nowy inwe... rozwiń

Avatar
kwas / 11 marca 2015 o 09:16

Czy został jeszcze jakiś zakład w Lublinie do zamknięcia?

Avatar
miałeś jamie złoty róg / 10 marca 2015 o 19:34
Lipa, lipa, lipa.Jakie miliony? Za pół roku nie będzie już tego bałaganu. Ten pan Iman oszukiwał Polaków od początku, korzystając zresztą z pomocy polskich fachowców, tych z warszawki. Teraz wyszarpie jeszcze, co się da, a potem zniknie .Shisha ... nie kończąca się opowieść. Artykuł sceptyczny, bo tu rzeczywiście nic nie widać. Sąd niech robi swoje...A kiedy zemsta Lublina za to gó.no? Co, znowu mamy to przełknąć?
Avatar
Misiek / 10 marca 2015 o 17:45

Czy Zakłady zapłacą 1 złotówkę wierzycielom? Nie.

Zwykła upadłość tylko, że w nazwie mają układ a nie likwidację. Po co bić pianę, a po to, aby nadzorca teraz przytulił wynagrodzenie, a później jako syndyk jeszcze raz. Oj tam, oj tam, żeby żyło się lepiej :mellow:

Avatar
Jasiek plantator tytoniu / 10 marca 2015 o 17:29

I pomysleć,że w latach 90-ych XX wieku Zakłady Tytoniowe chciał kupic ROTMANS, koncern amerykański. Związki zawodowe działające w firmie a głównie Solidarność nie zgodziła się na proponowany pakiet socjalny. Pracowało wtedy  ok.700 osób. I taki jest dzisiaj koniec firmy. A co z akcjami dla plantatorów i pracowników???

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 0

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 0

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 1

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 6

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 7

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 4

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.