niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelski tytoń czeka na wyrok. Rosną zaległości spółki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2015, 21:00
Autor: (jsz)

Zakończyło się postępowanie dotyczące upadłości Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Decyzję sądu w tej sprawie poznamy 10 marca.

O ogłoszenie upadłości ZTL wnioskowała początkowo tylko lubelska firma Egen. Obecnie domaga się tego również amerykańska spółka MS Global oraz Skarb Państwa. Zakłady Tytoniowe mają bowiem olbrzymie zaległości wobec fiskusa. Wczoraj w Sądzie Rejonowym Lublin Wschód w Świdniku zakończyło się postępowanie dotyczące upadłości ZTL. Odbywało się za zamkniętymi drzwiami. Postanowienie sądu zostanie ogłoszone 10 marca.

Jak ustaliliśmy, przedstawiciele ZTL wnioskowali o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Oznaczałoby to, że do firmy nie wejdzie syndyk. Zarząd spółki mógłby zaś pracować nad porozumieniem z wierzycielami. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób władze firmy zamierzają zdobyć pieniądze na spłatę długów.

Obecne zaległości wobec wierzycieli obliczane są na ponad 50 mln zł, z czego około połowa to długi wobec Skarbu Państwa. Firmie nie wolno już produkować na rynek krajowy, bo musiałaby pobrać znaki akcyzy. Nie może tego zrobić z uwagi na zaległości wobec celników. Zakład niczego więc nie produkuje, zagraniczne zamówienia zdarzają się sporadycznie. Wierzyciele ZTL domagają się likwidacji firmy i wprowadzenia do niej syndyka, który zająłby się sprzedażą majątku i spłatą zobowiązań. Byłby to koniec firmy, której historia sięga lat 30. ubiegłego wieku.

Na decyzję sądu z niepokojem czekają pracownicy spółki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dopiero niedawno dostali pensje za styczeń. Firma nie zapłaciła od nich jednak składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy. Rosną więc zaległości spółki.

ZTL zostały sprzedane w 2011 r. Francuska spółka Biosyntec kupiła od Skarbu Państwa 70 proc. akcji firmy za ok. 32 mln zł. Nowy właściciel obiecywał, że uruchomi w Lublinie produkcję innowacyjnych filtrów do papierosów. Skończyło się na obietnicach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zakłady tytoniowe lublin
nacjonalista
fds
Andrzej
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nacjonalista
nacjonalista (25 lutego 2015 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma już tej firmy. Właściciel liczy na układ, sprzedaż i spieniężenie Lublina, potem spłatę 40- 50 proc. długów z układu, i zwinięcie się do Krasnegostawu, który jeszcze przez jakiś czas pokryje jego Pańskie koszty życia światowego. Ucierpią ludzie. Ale co tam, skoro 50 proc. załogi, to już lub prawie emeryci, państwo da im wybawienie. Reszta niech idzie zbierać szczaw na zupę.
Rozwiń
fds
fds (25 lutego 2015 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co jeszcze sie zlikwiduje i opchnie za tej władzy?!?

Rozwiń
Andrzej
Andrzej (25 lutego 2015 o 06:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To tak jak z innymi firmami choćby np. cukrowniami, z zagranicy przy chodzi kupiec, kupuje za bezcen, wyciąga co się da, sprzęt co cenniejszy wywozi, podatków nie płaci i ogłasza upadłość.  My mamy wielkie nic, a oni kasę i przemysł.

Rozwiń
Josef
Josef (25 lutego 2015 o 06:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Złodzieje niszczą ostatnie bastiony produkcyjne,ktore dawały utrzymanie wielu rolnikom i ro9botnikom,oraz co bardzo ważne to dochody budżetowe.Zdrajcy rządzący robią krzywdę na pokolenia.Wlatach 20-tych poprzedniego stulecia stworzono monopole :tytoniowy ,spirytusowy i zapałczany dla ratowania państwa.Dzisiaj złodzieje to wszystko likwidują na rzecz zachodu,który daje profity wąskiej garstce polskich zdrajców..!!!

Rozwiń
ehhh
ehhh (24 lutego 2015 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

miały być inwestycje, rozwój, zatrudnienia nowych pracowników, a tu jak zwykle konkurencja z francji wykupiła i teraz upadłość, jakie to polskie...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!