piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Zamiast na lekcje, chodzili na rekolekcje. Sprawą zajmie się kuratorium

Dodano: 9 grudnia 2015, 09:05

Uczniowie Gimnazjum nr 19 w Lublinie zamiast na lekcje chodzili w ubiegłym tygodniu na rekolekcje do kościoła. Tymczasem, zgodnie z prawem, takie wyjścia mogą odbywać się tylko przed Wielkanocą. Sprawą zajmie się teraz kuratorium.

Uczniowie „19” chodzili na rekolekcje w poniedziałek, wtorek i środę. Za każdym razem pojawiali się w kościele o godz. 9.45. W tym czasie powinni brać udział w lekcjach. W dziennikach zapisano jednak, że zamiast tego mieli rekolekcje.

– Rekolekcje adwentowe to w naszej szkole zdarzenie jednorazowe. Wzięliśmy w nich udział na prośbę księdza proboszcza, w związku z dużymi uroczystościami związanymi z przyjęciem relikwii w kościele parafialnym (relikwie św. Mikołaja oraz św. Jana Pawła II zostały wprowadzone do kościoła na Czwartku w niedzielę, 6 grudnia – red.) – tłumaczy Elżbieta Bolibok, dyrektor gimnazjum. – Zgodziliśmy się na takie rozwiązanie z powodu podniosłego charakteru uroczystości. Ze względu na udział w grudniowych rekolekcjach, zgodnie z poczynionymi ustaleniami, nie odbędą się rekolekcje wielkopostne. Uczniowie będą mogli wziąć w nich udział we własnym zakresie, po lekcjach – dodaje.

Rodzice uczniów zastanawiają się jednak, czy rozwiązanie zastosowane przez dyrekcję szkoły jest zgodne z prawem. Obowiązujące rozporządzenie ministra edukacji narodowej mówi o tym, że szkoły mają obowiązek umożliwić uczniom, którzy chodzą na lekcje religii, udział w rekolekcjach wielkopostnych przez trzy dni po kolei. Wtedy uzyskują zwolnienie z zajęć szkolnych.

– Przepisy rozporządzenia ograniczają zatem zwolnienie z zajęć do rekolekcji wielkopostnych – tłumaczy Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie i dodaje: – Nie znamy sprawy zwolnienia uczniów z zajęć w Gimnazjum nr 19 w dniach 30 listopada – 2 grudnia tego roku. Nie wiemy, w oparciu o jakie przepisy podejmowano tę decyzję i czy wiązała się ona ze zwolnieniem uczniów z zajęć lekcyjnych, nie mogę zatem odnieść się do zgodności tej decyzji z prawem.

Czynności wyjaśniające w tej sprawie podejmie teraz kuratoryjny Wydział Nadzoru Pedagogicznego.

wierzący
manjaa
Gość
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wierzący
wierzący (10 grudnia 2015 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jednego nie rozumiem. Na etapie szkoły podstawowej (gimnazjum) na religię chodzi 90% uczniów. Jeśli jesteście niewierzący, religia wam przeszkadza nie posyłajcie dzieci na lekcje religii!!! Religia przecież jest nieobowiązkowa. Jeśli jesteście natomiast wierzący i z innych względów nie chcecie aby dzieci chodziły na lekcje religii (stracone 2 godziny w szkole, nieodpowiada wam katecheta lub katechetka) to też nie musicie  dzieci na religię posyłać. Sakramenty (komunia, bierzmowanie) można również przyjąć poza systemem szkolnym...

Rozwiń
manjaa
manjaa (10 grudnia 2015 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już niedługo wszystkie rekolekcje będą obowiązkowe.Jak tylko wymienią kuratorów.
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby poszli rozpić flaszkę z tyłu szkoły, to nie byłoby problemu, no ale że chodzili na rekolekcje, to już zakrawa na skandal.
Rozwiń
abi
abi (9 grudnia 2015 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Powiedz mi proszę,czy katolicy są aż tak głupi,że aby wiedzieć o tym,że rodzicom należy się szacunek,nie wolno kraść i  zabijać,potrzeba aż Kościoła i jego przykazań?

Trzeba. Nie wiedzą, że szacunek nie tylko dla rodziców, ale w ogóle dla innego człowieka to po prostu przyzwoitość, a kradzież i morderstwo to przestępstwo. Niestety, katolikom i boskie 10 przykazań nie wystarcza, żeby dać innym święty spokój i pozwolić żyć stojąc, nie na klęczkach.

Rozwiń
abi
abi (9 grudnia 2015 o 20:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam pytanie komu to przeszkadzało? Czy komuś stała się krzywda? Domyślam się że zarówno dzieci jak i nauczyciele byli zadowoleni. A jeśli problemem jest wcześniejszy powrót dziecka do domu to pracujący rodzic może sobie przecież pozwolić na 3 dni urlopu i spędzić więcej czasu z dzieckiem.
W tym kraju nigdy nie będzie lepiej, jeśli kuratoria/prokuratura/sądy będą się zajmować takimi pierdołami zamiast pomagać tam gdzie rzeczywiście pomoc jest potrzebna.

Głos rozsądku? Urządzasz sobie kpiny z własnego rozsądku twierdząc, że w dzisiejszych czasach rodzic może sobie wziąć 3 dni urlopu. Otóż przyjmij do wiadomości, że w Lublinie na palcach jednej ręki można policzyć rodziców, którzy w ogóle mają urlop. Pozostali mają płacone za godzinę i fanaberie w stylu "spędzę z dzieckiem trzy dni przy okazji rekolekcji adwentowych" powodują u nich zajady i ból brzucha. Od szyderczego śmiechu. Poproś kogoś, żeby dał ci w pysk, może wtedy się obudzisz.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!