niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Zamiast zajęć modlitwa. Rekolekcje wielkopostne powinny odbywać się po lekcjach?

Dodano: 4 kwietnia 2017, 08:05

Ogłoszenie na drzwiach Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie
Ogłoszenie na drzwiach Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W szkołach trwają rekolekcje wielkopostne. Uczniowie są bardzo zadowoleni z dodatkowych przerw w nauce. Ich rodziców cieszy to znacznie mniej.

W niektórych placówkach rekolekcje oznaczają skrócenie lekcji (np. Szkoła Podstawowa nr 45), w innych - całkowitą z nich rezygnację (np. Gimnazjum nr 16).

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej mówi, że szkoły mają obowiązek umożliwić uczniom, którzy chodzą na lekcje religii, udział w rekolekcjach wielkopostnych przez trzy dni z rzędu. Jeśli rekolekcje zajmują maksymalnie dwie godziny dziennie, to szkoła (w porozumieniu z proboszczem) może pozostałą część dnia przeznaczyć na zajęcia zgodne z planem lekcji. Jeśli rekolekcje są dłuższe – uczniowie są zwolnieni z zajęć.

Tę praktykę krytykuje wielu nauczycieli i rodziców. Coraz częściej padają pytania o „świecką szkołę”.

– Zgodnie z prawem opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji powinni zapewnić nauczyciele religii. Dyrektor nie może nakazać nauczycielom uczestnictwa w nabożeństwach – mówi z nauczycielka języka polskiego w jednej z lubelskich szkół. – Ale prawda jest taka, że to nauczyciel dzieci do kościoła prowadzi, opiekuje się nimi i przyprowadza. Moja wolność wyznania jest tłamszona, ale nie znam nikogo, który odmówiłby swojemu dyrektorowi.

– Rekolekcje powinny odbywać się poza godzinami zajęć. Nie każdy uczeń, nawet ten uczęszczający na religię, jest nimi zainteresowany – uważa mama ucznia SP nr 45. – W ciągu roku zdarzają się zastępstwa, bo nauczyciel choruje. Do tego dochodzą wyjścia do kina i na wycieczki. Jeśli z harmonogramu wypadają kolejne trzy dni na rekolekcje to mamy prawo być niezadowoleni.

– U nas rekolekcje zorganizowano są na szkolnym patio. Według mnie to bardzo złe rozwiązanie. Szkoła powinna być wolna od religii. Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że miejsce spotkań rekolekcyjnych jest w kościele – podkreśla ojciec ucznia Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie.

Szkolne rekolekcje od lat krytykuje Fundacja „Wolność od religii” walcząca m.in. o świecki charakter szkoły.

– Od wielu lat w okresie wiosennym otrzymujemy od rodziców informacje o rekolekcjach, które organizowane są w świeckich szkołach. Przykłady z ostatnich dni to droga krzyżowa po szkolnych korytarzach, msza w sali gimnastycznej, czy spowiedź w gabinecie psychologa – mówi Dorota Wójcik, prezes fundacji. – To z przykłady z Polski. W tym roku na Lubelszczyźnie jest spokojniej. Skarg od rodziców z tego województwa jeszcze nie odnotowaliśmy.

SONDA
Liczba głosów: 957

Rekolekcje wielkopostne...

26.44 %
Powinny odbywać się w trakcie lekcji
73.56 %
Powinny odbywać się po lekcjach
Użytkownik niezarejestrowany
karol
karol
(92) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzisiejszy kształt Europy zawdzięczamy wyłącznie nauce kościoła katolickiego. Europździochy zamknijcie już te lewackie kłapaczki.
Rozwiń
karol
karol (6 kwietnia 2017 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fliso napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jaruzelski się nawrócił, Kiszczak się nawrócił, każdy się nawróci - nawet Urban i Michnik.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ci to chyba nie Urban mojżeszowy (przynajmniej z urodzenia), a
Michnik syn polskiej komunistki i Żyda (przynajmniej z urodzenia), niejakiego Ozajasza Szechtera, członka (o dziwo) Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Warto o tym pamiętać. Jaruzelski-komuch, Kiszczak-komuch, ale ich pochodzenie nie nasuwa większych wątpliwości./////////////////////////// ale co niedziela modlisz się do żydów normalnie ?
Rozwiń
karol
karol (6 kwietnia 2017 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ktoś zmusza, żebyś prowadził dziecko na lekcje religii|? Nie jest to przedmiot obowiązkowy. W 9 krajach UE udział w szkolnych lekcjach religii jest obowiązkowy. Są to: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Grecja, Malta, Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania. Z kolei w 15 państwach UE udział w szkolnych lekcjach religii jest dobrowolny, w zależności od woli rodziców bądź samych uczniów w klasach ponadgimnazjalnych. Są to: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy. Co ciekawe, jedynie Białoruś i Słowenia zabroniły nauczania religii w szkole. Polska z lekcjami religii w szkole nie jest wyjątkiem na mapie Europy. W wielu krajach europejskich tradycja nauczania religii w szkołach publicznych trwa nieprzerwanie od ponad 200 lat i w większości ma charakter wyznaniowy, a nie religioznawczy. ////////////////////////////// co daje nauka religii ?
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
państwo kościelne ...
Rozwiń
Fliso
Fliso (5 kwietnia 2017 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jaruzelski się nawrócił, Kiszczak się nawrócił, każdy się nawróci - nawet Urban i Michnik.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ci to chyba nie Urban mojżeszowy (przynajmniej z urodzenia), a
 Michnik syn polskiej komunistki i Żyda (przynajmniej z urodzenia), niejakiego Ozajasza Szechtera, członka (o dziwo) Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Warto o tym pamiętać. Jaruzelski-komuch, Kiszczak-komuch, ale ich pochodzenie nie nasuwa większych wątpliwości.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (92)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!