Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 maja 2017 r.
18:03

Zmiany w nazwach ulic w Lublinie? Propozycje radnych dzielnicowych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
56 27 A A

Nowy pomysł na „dekomunizację” ul. Hempla zgłasza Rada Dzielnicy Śródmieście, chce też nazwania placu przed pedetem i skweru przy Głębokiej. Krytykuje za to pomysł, by upamiętnić bohaterskiego woźnego z Ratusza przez przemianowanie części Bernardyńskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nad sprawą ul. Hempla za tydzień głosować ma Rada Miasta. Obecna nazwa ma zniknąć w ramach tzw. dekomunizacji. Prezydent proponuje, by ulica stała się kontynuacją ul. Kołłątaja. Taką propozycję przesłał do zaopiniowania Radzie Dzielnicy Śródmieście. A rada uznała, że „przedłużanie” ul. Kołłątaja to kiepski pomysł.

– Taka operacja spowodowałaby spore zamieszanie poprzez zmianę numeracji budynków – wyjaśnia Ryszard Milewski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. – Dlatego lepsze byłoby wprowadzenie innej nazwy, zwłaszcza że są patroni godni uhonorowania.

Jako nowego patrona rada proponuje gen. Tadeusza Rozwadowskiego, który dowodził obroną Lwowa, a później Bitwą Warszawską. – Dodatkowym uzasadnieniem dla nazwy tej ulicy jest sąsiedztwo ulic pierwszego prezydenta II RP: Gabriela Narutowicza i ostatniego: Ignacego Mościckiego – dodaje Milewski.

Nie tylko w tej sprawie głosowała rada dzielnicy. Poparła pomysł miejskich radnych PO, by plac przed pedetem nosił imię architekta, który zaprojektował ten budynek, Tadeusza Witkowskiego.

– To najbardziej odpowiednie miejsce – ocenia Halina Danczowska, przewodnicząca Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych działającego przy prezydencie.

Bardziej dyskusyjny jest pomysł, by ulicą upamiętnić Jana Gilasa. To ratuszowy woźny, który podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 r. wyniósł z Ratusza kilkudziesięciokilogramową bombę lotniczą i przed budynkiem zmarł na zawał serca w wieku 38 lat.

Społeczny komitet chce, by jego imię nosił wąski fragment ul. Bernardyńskiej od pl. Wolności do deptaka Krakowskiego Przedmieścia.

– Spowodowałoby to olbrzymie zamieszanie – komentuje Milewski obawiając się kłopotliwej zmiany numeracji budynków na całej Bernardyńskiej. Dlatego Rada Dzielnicy Śródmieście popiera upamiętnienie Gilasa, ale nie wskazuje konkretnej ulicy. – Można rozważyć zmianę nazwy ul. Koziej lub Przechodniej.

– Nie podoba mi się upamiętnianie Jana Gilasa poprzez szukanie na siłę jakiejś uliczki – ocenia Danczowska. Przypomina, że nazwisko bohaterskiego woźnego widnieje na tablicy wmurowanej w ścianę Ratusza wraz z nazwiskami wielu innych osób, które straciły życie w tym budynku podczas bombardowania Lublina.

Aprobatę rady dzielnicy zyskał pomysł nadania imienia Leonarda Zub-Zdanowicza, jednego z żołnierzy wyklętych, skwerowi u zbiegu ul. Głębokiej i Wiercieńskiego. Takiego patrona proponuje trzech radnych miejskich (Mariusz Banach, Zbigniew Jurkowski i Marcin Nowak) oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Dodajmy, że postać budzi kontrowersje: ostatnio jeden z historyków Instytutu Pamięci Narodowej zasiadający w miejskim zespole ds. nazewnictwa głosował przeciw temu, by Zub-Zdanowicz był patronem jednej z ulic. Określił go jako dezertera i powołał się przy tym na materiały źródłowe. Zaraz po tym głosowaniu historyk dostał propozycję przejścia na emeryturę. Ostatecznie zachował pracę w IPN.

Wkrótce decyzja

Ostateczna decyzja w sprawie nazewnictwa ulic należy do Rady Miasta. 18 maja ma ona głosować nad przemianowaniem • ul. Jana Hempla na Hugona Kołłątaja • ul. Lucyny Herc na Hanki Ordonówny (od Drogi Męczenników Majdanka do al. Witosa) i Anny Walentynowicz (od al. Witosa do końca)

• ul. Aleksandra Szymańskiego na ul. Skrytą.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 23:56
Te wszystkie długa, ciepła, romantyczna ... Można by było tyle wspaniałych osób w Lublinie upamiętniać np. ulica rembranta malarza wspaniałego, kopernika, orzeszkowa, Orlęta lwowskie, czy ulica aleja narodowych sił zbrojnych to by brzmiało dumnie
Avatar
Gość / 13 maja 2017 o 09:30
A co z komunistycznymi ulicami: ul. Gazowa (Siergiej Gazow) ul. Dworcowa (Alexiej Dworcow) Nie mowiac o takiej bolszewickiej nazwie jak zupa Ogorkowa, zupa pomidorowa ???!!!
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 12:09
W tym szaleństwie "zdekomunizowano" polskich żołnierzy poległych nad Bzurą (1939), pod Kockiem (1939), Narwikiem i Monte Cassino. Brawo!
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 11:42
tak, podzielcie ulice na 500 odcinków, by nazywać w szale nazywania. banda kretynów. nowych ulic jak rozumiem w lublinie już nie będze, a jeśli bedą, to wszystkie nazwane wedle "osiedlowego klucza" - kwatki, minerały, ptaki, ssaki, ryby, grzyby? żuk i jego radni mają obowiązek dekomunizować zgodnie z ustawą, ale nie muszą przy okazji dizelić każdej ulicy na kawałki. DMM też jeszcze z dwa razy podzielcie, proponuję odcinek od lotniczej do łęczyńskiej nazwać ul. sygnalizacyjną.
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 11:36
Pedet zburzą, plac zostanie... chociaż plac remontowali 15 lat, to pozwolenia na budowę w miejscu pedetu żaden inwestor może się w takim tempie nie doczekać.
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 11:08
Co za irracjonalny pomysł z nazwaniem placu przed Pedetem nazwiskiem jego projektanta, skoro miejscy planiści wydali już wyrok na ten obiekt! Ciekawe jak nazwa będzie się miała do miejsca, kiedy zburzą Pedet - czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych i udanych budynków architekta Tadeusza Witkowskiego? Najlepszym uhonorowania Witkowskiego byłaby zmiana planu zagospodarowania i ochrona Pedetu.
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 10:53
undefined napisał: Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi. Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ... BZDURA! Pomnik Nieznanego Żołnierza w LU został ochoczo "zdekomunizowany" przez urzędników prezydenta Żuka, chociaż były na nim inskrypcje poświęcone wojnie obronnej 1939 r., walkom na zachodzie, walkom partyzantki oraz bojom WP na wschodzie. "Zdekomunizowano" pomnik chociaż TE SAME bitwy są nadal upamiętnione na Pomniku Nieznanego Żołnierza w Warszawie i Krakowie. "Zdekomunizowano" żołnierzy spod Narwiku i Monte Cassino. Dziwne? Prawda?
undefined napisał: Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi. Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ... BZDUR... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 09:20
Zamiast tego Centralnego dworca lotniczego wręcz staje się konieczna budowa Centralnej Kliniki Psychiatrycznej
Avatar
zas / 12 maja 2017 o 08:29
undefined napisał:
Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi.
 Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ...
 Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 07:32
Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi.
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 23:56
Te wszystkie długa, ciepła, romantyczna ... Można by było tyle wspaniałych osób w Lublinie upamiętniać np. ulica rembranta malarza wspaniałego, kopernika, orzeszkowa, Orlęta lwowskie, czy ulica aleja narodowych sił zbrojnych to by brzmiało dumnie
Avatar
Gość / 13 maja 2017 o 09:30
A co z komunistycznymi ulicami: ul. Gazowa (Siergiej Gazow) ul. Dworcowa (Alexiej Dworcow) Nie mowiac o takiej bolszewickiej nazwie jak zupa Ogorkowa, zupa pomidorowa ???!!!
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 12:09
W tym szaleństwie "zdekomunizowano" polskich żołnierzy poległych nad Bzurą (1939), pod Kockiem (1939), Narwikiem i Monte Cassino. Brawo!
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 11:42
tak, podzielcie ulice na 500 odcinków, by nazywać w szale nazywania. banda kretynów. nowych ulic jak rozumiem w lublinie już nie będze, a jeśli bedą, to wszystkie nazwane wedle "osiedlowego klucza" - kwatki, minerały, ptaki, ssaki, ryby, grzyby? żuk i jego radni mają obowiązek dekomunizować zgodnie z ustawą, ale nie muszą przy okazji dizelić każdej ulicy na kawałki. DMM też jeszcze z dwa razy podzielcie, proponuję odcinek od lotniczej do łęczyńskiej nazwać ul. sygnalizacyjną.
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 11:36
Pedet zburzą, plac zostanie... chociaż plac remontowali 15 lat, to pozwolenia na budowę w miejscu pedetu żaden inwestor może się w takim tempie nie doczekać.
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 11:08
Co za irracjonalny pomysł z nazwaniem placu przed Pedetem nazwiskiem jego projektanta, skoro miejscy planiści wydali już wyrok na ten obiekt! Ciekawe jak nazwa będzie się miała do miejsca, kiedy zburzą Pedet - czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych i udanych budynków architekta Tadeusza Witkowskiego? Najlepszym uhonorowania Witkowskiego byłaby zmiana planu zagospodarowania i ochrona Pedetu.
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 10:53
undefined napisał: Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi. Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ... BZDURA! Pomnik Nieznanego Żołnierza w LU został ochoczo "zdekomunizowany" przez urzędników prezydenta Żuka, chociaż były na nim inskrypcje poświęcone wojnie obronnej 1939 r., walkom na zachodzie, walkom partyzantki oraz bojom WP na wschodzie. "Zdekomunizowano" pomnik chociaż TE SAME bitwy są nadal upamiętnione na Pomniku Nieznanego Żołnierza w Warszawie i Krakowie. "Zdekomunizowano" żołnierzy spod Narwiku i Monte Cassino. Dziwne? Prawda?
undefined napisał: Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi. Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ... BZDUR... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 09:20
Zamiast tego Centralnego dworca lotniczego wręcz staje się konieczna budowa Centralnej Kliniki Psychiatrycznej
Avatar
zas / 12 maja 2017 o 08:29
undefined napisał:
Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi.
 Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ...
 Głupio to ty piszesz! Jest ustawa, zatem każdy urzędnik jest zobligowany ją wypełmnić, czy się podoba czy nie! Nie myśl jak jeż, bo jeże nie myślą ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 07:32
Prezydent Żuk "dekomunizuje" jak rasowy PiSowiec. I tu sam sobie tworzy dwa problemy. 1. PiSu w ten sposób nie obłaskawi, oni nadal chcą go nadziać na pal i oskalpować. 2. Wyborcy umiarkowani mogą mieć wątpliwość czym różni się Żuk od Czarnka i nie pójść do wyborów, a będzie się liczył każdy głos na Żuka lub komitet firmowany jego nazwiskiem. Głupio robi.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 0 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 0

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 15 1

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 2

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 7

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 26 6

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 36 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 45 91

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 18 28

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!