poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Żmigród już zamknięty dla samochodów od ul. Królewskiej

Dodano: 29 czerwca 2015, 12:20
Autor: Dominik Smaga

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Od dziś nie wjedziemy już samochodem w ul. Żmigród od strony Królewskiej. Jezdnia w tym miejscu została zagrodzona słupkami, zaś przy Królewskiej stanął zakaz skrętu w prawo, ale nie dotyczy on rowerów, którymi można swobodnie poruszać się na całej długości ulicy i to w obu kierunkach.

Wjazd samochodów możliwy jest wyłącznie od strony ul. Bernardyńskiej, gdzie kierowców przywita znak informujący o strefie zamieszkania. Oznacza to, że piesi mają tu bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami, a dopuszczalna prędkość jazdy to 20 km/h. Od strony Bernardyńskiej samochody mogą wjechać w ul. Żmigród tylko do określonego miejsca, gdzie na środku jezdni miasto kazało zamontować kolejny słupek.

Kierowcy tracą tym samym połączenie pozwalające skrócić trasę z rejonu Bramy Krakowskiej na pl. Wolności. Jadąc przez Żmigród między Królewską a Bernardyńską trzeba było pokonać 200 metrów, teraz przez Wyszyńskiego trzeba będzie przejechać 600 m. Zmierzający w przeciwnym kierunku nadal będą mogli korzystać ze skrótu przez Miedzianą (przy sklepie ogrodniczym).

O wprowadzeniu ograniczeń w ruchu samochodów Ratusz zdecydował pod wpływem petycji mieszkańców Żmigrodu, którzy prosili o zamknięcie ulicy dla samochodów. Petycja powstała po tegorocznej Nocy Kultury, gdy ulica ta była jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji. Jezdnia została wtedy zamknięta dla samochodów, a nad ulicą zawisło 300 lampionów wykonanych z sukien.

Właśnie wtedy odżył sformułowany w 2014 r. pomysł częściowego wyłączenia ulicy z ruchu kołowego. Wśród argumentów podawane były m.in. obawy o bezpieczeństwo bawiących się tu dzieci, mieszkańcy deklarowali też, że gotowi są samodzielnie urządzić nową przestrzeń dla pieszych.

Czytaj więcej o: Lublin Żmigród
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma to jak mieć znajomości w UM - jedna szybka akcja i jest decyzja zatwierdzająca zamknięcie ulicy. Ech, gdyby wszyscy mieszkańcy Lublina mieli szansę ugrać to, na czym im zależy...
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 00:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mimo,że tamtędy jeżdżę,popieram pomysł.W starym Lublinie dzielnica Żmigród (ulice:Żmigród i Miedziana) miała kilka pałaców,które stoją do dzisiaj-należałoby rozważyć wybrukowanie tych ulic starobrukiem granitowym,co dałoby efekt powiększenia całego naszego Starego Miasta.Doskonale w starobruku granitowym prezentowałaby się Misjonarska i Podwale.Asfalt do tych wszystkich ulic nie pasuje.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram pieszą Miedzianą :)
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan dziennikarzyk jak zwykle w formie by skonfliktować ze sobą ludzi. W tym przypadku to nie KIEROWCY TRACĄ tylko MIESZKAŃCY ZYSKUJĄ. Co takiego? Żeby to wiedzieć Pan Smaga musiałby się pofatygować tam choćby w Noc Kultury.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!