wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

ZTM Lublin zerwał umowę z PKS Zielona Góra. Kto będzie woził pasażerów?

Dodano: 8 marca 2016, 15:21
Autor: Dominik Smaga

Od lewej: Grzegorz Malec, dyrektor ZTM, Sławomir Podsiadły, zastępca dyrektora ZTM i Tomasz Fulara prezes MPK Lublin (fot. Dominik Smaga)
Od lewej: Grzegorz Malec, dyrektor ZTM, Sławomir Podsiadły, zastępca dyrektora ZTM i Tomasz Fulara prezes MPK Lublin (fot. Dominik Smaga)

Miasto rezygnuje z usług niesolidnego przewoźnika i zrywa z nim umowę. PKS Zielona Góra nie będzie już wozić pasażerów lubelskiej komunikacji miejskiej. Kursy wykonywane przez tę firmę ma przejąć Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz spółka Irex-1.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Taką decyzję Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił o godzinie 15 na zwołanej naprędce konferencji prasowej.

Zerwanie umowy jest konsekwencją niewykonania przez PKS Zielona Góra wielu kursów w poniedziałek i wtorek. Wczoraj spółka nie zrealizowała 183 spośród 322 kursów, bo rano jej zajezdnię opuściło zaledwie 6 z 18 autobusów mających wozić pasażerów. Dzisiaj jest nieco lepiej, bo w trasę wyruszyło 13 wozów, choć nie od razu, bo z samego rana w trasę wyjechało tylko 7. Powodem był m.in. fatalny stan techniczny pojazdów. Policja zatrzymała dowody rejestracyjne pięciu z nich.

Niewykonywanie kursów przez drugi dzień z kolei dało ZTM możliwość zerwania umowy z przewoźnikiem. Miasto postanowiło z tego skorzystać.

– Umów trzeba dotrzymywać – mówi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM. Oprócz tego PKS Zielona Góra będzie obciążony karą w wysokości 1 miliona złotych.

Kursy za 18 autobusów PKS Zielona Góra przejmie dwóch przewoźników. Jeden z nich to MPK Lublin, które wykorzysta trolejbusy z zapasowym napędem. W środę ma wysłać na ulice osiem dodatkowych pojazdów, w tym sześć trolejbusów z alternatywnym napędem i dwa autobusy. W wyniku przetasowań w rozkładach trolejbusy trafią na linie 42, 34, 20 i 30, przejęte przez MPK zostaną kursy na liniach 2, 3, 17, 22, 40, 79 i 85. Od czwartku MPK ma wysyłać na zastępstwo 11 pojazdów: 6 trolejbusów i 5 autobusów.

Jeżeli chodzi o autobusy, to wiadomo już, że będzie konieczne wysłanie wysokopodłogowych jelczy m11, a ich kursy mają być w przyszłym tygodniu oznaczone na przystankowych rozkładach jazdy.

Drugi przewoźnik, który ma ratować sytuację to spółka Irex-1. Obecnie świadczy ona przewozy na zlecenie ZTM nowymi przegubowcami solarisa, a w zamian za pojazdy zielonogórskiego PKS ma podstawić dwa takie same pojazdy z rezerwy oraz dwa starsze autobusy, którymi wcześniej woziła pasażerów po Lublinie.

Nie wszystkie kursy będą w najbliższych dniach obsadzone. Jutro luki mogą być w rozkładach linii 10, 15, 17, 18, 34 i 44, zaś w czwartek i piątek na liniach 10 i 44.

– Od przyszłego tygodnia będzie zapewniona pełna obsługa za PKS Zielona Góra – mówi Malec.

Przypomnijmy: gdyby nie bunt kierowców PKS Zielona Góra po ulicach nadal mogłyby jeździć autobusy zagrażające bezpieczeństwu. Protest wybuchł w poniedziałek, gdy wielu kierowców odmówiło wyjechania w trasę po tym, co wydarzyło się w weekend. Wtedy to policja zatrzymała dowody rejestracyjne trzech autobusów, a kierujących ukarała mandatami za to, że prowadzili niesprawne pojazdy. Gdy w poniedziałek rano kierowcy odmówili pracy, dwa przegubowce próbowali prowadzić dyspozytorzy, ale długo nie pojeździli, bo wozy skontrolowała drogówka i z powodu poważnych usterek zatrzymała ich dowody rejestracyjne, a kierującym wlepiła mandaty.

Gość
Gość
Gość
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 marca 2016 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

rzeba zorganizować dzień pieszego pasażera na Arenie Lublin , przynajmniej się do czegoś przyda bo od pół roku tylko ochroniarze robią tam frekwencję

nie od poł roku tylko od listopada, wskaż stadiony w polsce na których w zimie robia imprezy :wacko: ło matko co za naród

Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ciągle czytamy, jak jeden po drugim padają PKSy w naszym województwie, marszałek chce je sprzedać, tylko chętnych brak. Tymczasem lublinian w Lublinie wozi PKS dokładnie z drugiego końca Polski. Nie mogliby się dogadać prezydent z marszałkiem i w ramach jakiegoś planu naprawczego, nawet z bankowym kredytem, uratować regionalne PKS i zapewnić miastu oraz całej aglomeracji normalnego funkcjonowania publicznego transportu. Przecież byłoby to racjonalne rozwiązanie problemów województwa i miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak to jest z tym idiotyzmem przetargów: wygrywa firma, która oferuje najniższą cenę, a później, aby nie splajtować, tnie koszty - między innymi stawiając na niską jakość usługi. Wiem o czym mówię, bo często korzystam z linii 42: czasami autobusy ledwie wdrapywały się pod górę Aleją Sikorskiego, czasami wewnątrz czuć było smród spalin. W innych branżach to samo, np. byle jakie projekty za byle jaką cenę. No ale zamawiający jest zadowolony - najważniejsze, że mało zapłacił i nikt się do niego nie przyczepi. Późniejsze dużo wyższe koszty nie będą już tak kłuły w oczy i jak to się mówi "rozejdą się po kościach", najwyżej całą winę zrzyci się na oferenta usług, który często jest między młotem a kowadłem.
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zalatwili ich bez wazeliny...
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy tak trudno wylizingować autobusy i zatrudnić bezrobotnych kierowców no tak ale jak ukryć profity lepiej dać zarobić firmie z innego województwa niż swoim PKS -Y NASZE NIE MAJĄ ROBOTY DAĆ IM ZATRUDNIENIE PODMIEJSKIE JEŻDŻĄ PRAWIE PUSTE POZA GODZINAMI SZCZYTU PRZESUNĄĆ DŁUGIE AUTOBUSY NA MIASTO A PKS I INNE LINIE NA OBRZEŻA MIASTA I PROBLEM ROZWIĄZANYALE TU RACZEJ CHODZI O KIESZONKOWE ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!