Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 marca 2017 r.
7:22

27:1. Lubelscy politolodzy o wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej

1 99 A A

Mimo sprzeciwu polskiego rządu Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję na przewodniczącego Rady Europejskiej. Zdaniem politologów to wizerunkowa porażka Prawa i Sprawiedliwości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegły czwartek Tuska poparli przedstawiciele 27 państw Wspólnoty. Przeciwko jego kandydaturze zagłosowała tylko Polska. Polski rząd wskazał swojego kandydata, związanego do niedawna z Platformą Obywatelską i Europejską Partią Ludową (EPP) europosła trzech kadencji, Jacka Saryusza-Wolskiego.

Mimo serii spotkań, podczas których premier Beata Szydło przekonywała szefów rządów unijnych państw do poparcia tej propozycji, to były polski premier został wybrany na kolejną dwuipółletnią kadencję.

Polityka to nie tylko machanie szabelką

- Sam wynik nie był wielkim zaskoczeniem - komentuje prof. Andrzej Podraza, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL. - Przed posiedzeniem Rady Europejskiej było wiadomo, że wszyscy poza Polską są w stanie poprzeć Tuska. Co prawda były pewne sygnały, że nie wszyscy są szczęśliwi z jego pracy, ale im bliżej było szczytu, tym wątpliwości na temat jego reelekcji malały.

- Ten wynik świadczy o skuteczności Donalda Tuska jako polityka, który nauczył się europejskiej polityki, wykorzystał czas spędzony w Brukseli do zdobycia poparcia unijnych przywódców - mówi dr Wojciech Maguś, politolog medioznawca z UMCS. - W polityce ciężko jest wskazać zwycięzców i przegranych, ale 27:1 to wizerunkowa porażka polskiego rządu. W żaden sposób nie da się tego przekuć w sukces. Polityka to nie tylko machanie szabelką, ale swego rodzaju skuteczność, w której osiąga się cele przez kompromisy, nawet mimo personalnych uprzedzeń. Stawianie tych animozji na pierwszym planie świadczy o krótkowzroczności.

- Postawa rządu nie była do końca fortunna. W tej sytuacji najlepiej było wstrzymać się od głosu, a nie wypowiadać się przeciwko wiedząc, że poza nami nikt nie uczyni takiego kroku - dodaje prof. Podraza.
Prezydent Europy prezydentem Polski?

- Z perspektywy europejskiej można powiedzieć, że Tusk odniósł sukces, choć brak poparcia własnego rządu może osłabić jego pozycję. Pojawiają się głosy, że nie ma legitymacji do wypowiadania się w sprawach Unii Europejskiej, bo nie ma zaufania w swoim kraju. Ale na dłuższą metę nie powinien to być dla niego problem. Myślę, że także w kraju po tych wydarzeniach jego pozycja wzrosła - mówi dr Maguś.

Politolog z UMCS nie zgadza się z forowanym przez PiS twierdzeniem, że były premier był kandydatem niemieckiego rządu. - Co prawda poparcie Angeli Merkel było decydujące, ale ten argument nie jest prawdziwy. Tusk został poparty także przez kraje, które nie są zdominowane przez Niemcy, jak np. Francja, przez dystansującą się od Unii Wielką Brytanię czy przez popierające polski rząd Węgry - tłumaczy.

Według dr Magusia były premier pokazał też, że jego wyjazd do Brukseli wbrew niektórym opiniom nie był ucieczką.

- To może być ważne, przy kolejnych wyborach prezydenckich w Polsce. Myślę, że po zakończeniu kadencji mógłby być zainteresowany walką o to stanowisko.

Stracą niezdecydowanych?

Jak ten konflikt wpłynie na pozycję PiS? Zdaniem prof. Podrazy działania rządu mogą spowodować utratę tzw. wahającego się elektoratu. 

- Tych osób, które w ostatnich wyborach zagłosowały na partię Jarosława Kaczyńskiego, ale często zmieniają swoje preferencje wyborcze. Twardy elektorat po tych wydarzeniach na pewno nie odwróci się od ugrupowania - podkreśla naukowiec z KUL. - Mimo wszystko nie uważam, aby osłabła pozycja Polski na arenie międzynarodowej, choć wszystko będzie zależało od tego, na ile nasz rząd będzie działał konstruktywnie. Jesteśmy w miarę dużym krajem, którego głosu nie da się ignorować. Jeśli będzie wola współpracy, to państwa unijne będą dążyć do uwzględniania naszych interesów. Postawa premier Beaty Szydło drugiego dnia szczytu pozwala mieć takie nadzieje.

Saryusz-Wolski to nie przypadek

Kolejne pytanie brzmi: jaka będzie przyszłość Jacka Saryusza-Wolskiego?
Niektórzy wieszczą mu koniec kariery politycznej. Jarosław Kaczyński z kolei w jednym z wywiadów powiedział, że były polityk PO w przyszłości może zająć jakieś ważne stanowisko.

- W ten sposób PiS pokaże, że nie zamyka się na inne środowiska i jest otwarty na profesjonalistów. Bo Saryusz-Wolski jest politykiem doświadczonym i kompetentnym, co potwierdzają przedstawiciele różnych opcji politycznych. Wypowiedź Kaczyńskiego to dowód na to, że jego udział w tym przedsięwzięciu nie był przypadkowy, być może doszło do pewnych ustaleń i niedługo obejmie stanowisko, które zostało mu obiecane - uważa dr Maguś.

Zdaniem prof. Andrzeja Podrazy do deklaracji prezesa PiS, przynajmniej na razie, trzeba jednak podejść z dystansem.

- Trudno przewidywać, czy została złożona jakaś propozycja. Z pewnością możemy powiedzieć, że to zamieszanie zaszkodziło pozycji Saryusza-Wolskiego w Parlamencie Europejskim. Po odejściu z EPP nie będzie już członkiem dwóch komisji parlamentarnych. Jako niezależny członek PE będzie zasiadał w mniej istotnych komisjach i nie będzie miał większego wpływu na prace parlamentu - wylicza prof. Podraza. Naukowiec z KUL nie ma natomiast wątpliwości, że ten spór zaostrzy trwający konflikt na polskiej scenie politycznej. - To niestety nie jest dobra wiadomość dla Polski.

Komentarze 99

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 13:55
– Donald Tusk jest dobry w udawaniu Greka, bo Niemca nie musi udawać. Gute Nacht!
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 13:50
2 pytania: Czy przez 8 lat rządów PO chociaż raz PL sprzeciwiła się UE? Czy przez 2,5 roku Tusk choć raz sprzeciwił się stanowisku Niemiec?
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 09:09
beneficjenci systemu komuny na służbie ?
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 09:08
Szef rządu Gibraltaru dobitnie o Tusku. „Zachowuje się jak zdradzany mąż, rogacz, który odgrywa się na dzieciach”
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 08:48
Beznadziejny sprzedawczyk von Tusk
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 08:47
Wynik nic nie ma do rzeczy. Naziści Se go wybrali
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 08:46
To mi politolodzy. To nie porażka to dpokaAnie polskiej racji stanu
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 07:27
Przeraża bełkot tych poniżej ! Jak śmiesz bydlaku mówić o szkodach jakie niby zrobił Tusk nie wskazując jakie ?????? Tyle dobrego co zrobił Tusk dla Polski tow. bolszewik zwany kurduplem po odwróceniu się od diabła za sto lat może by 1% ździałał !Jak bolszewik wysłannik szatana i belzebuba może zrobić coś dobrego ! NOOOOOOOOOOOO chyba, że ... towarzysze z pod znaku NKWD tacy jak kaczyński, i jego ród, maciora, czy jaikieś cenckiewiczuski, brudasy z pod Stetina czy miss Sejmu pierwszy domator narkotyków tow. terlecki ! itd. itp.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 21:45
UMCS to PKWNowski uniwersytet, którego kadra największe sukcesy święciła na polu pseudonauki marksizmu-leninizmu, na filozofii sami marksiści, dlatego tam tylu lewaków i platformersów, chociaż są też i porządni Polacy. We wszystkich innych dziedzinach, poza matematyczno-przyrodniczymi pukają w dno od spodu. A o wyborze Tuska to zwykli Polacy już zapomnieli, bo to nikt i zły człowiek.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 21:45
Im dalej, ten szkodnik od Polski, tym lepiej. W tym kontekscie jest bardzo dobrze , że tak się stało! 1. szkodnika, największego jakiego mieliśmy od 1945 roku, nie ma w Polsce, naszkodził i dał dyla, oby na zawsze. 2. te stare, głupie baby, szczególnie z warszawy, na kogo one teraz będą głosowały, skoro, z polskiej sceny politycznej znikł ich "goguś"?? 3. obrady w brukseli, prowadzi po "angielskiemu", ten poliglota z bożej łaski! 4. w sprawach €uro jest niekwestionowanym autorytetem, wszak to on wprowadził €uro do obiegu w Polsce w roku 2011-tym ,o czym niektórzy zapomnieli.
Im dalej, ten szkodnik od Polski, tym lepiej. W tym kontekscie jest bardzo dobrze , że tak się stało! 1. szkodnika, największego jakiego mieliśmy od 1945 roku, nie ma w Polsce, naszkodził i dał dyla, oby na zawsze. 2. te stare, głupie baby, szczególnie z warszawy, na kogo one teraz będą głosowały, skoro, z polskiej sceny politycznej znikł ich "goguś"?? 3. obrady w brukseli, prowadzi po "angielskiemu", ten poliglota z bożej łaski! 4. w sprawach €uro jest niekwestionowanym autorytetem, wszak to on wprowadził €uro do obiegu ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 13:55
– Donald Tusk jest dobry w udawaniu Greka, bo Niemca nie musi udawać. Gute Nacht!
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 13:50
2 pytania: Czy przez 8 lat rządów PO chociaż raz PL sprzeciwiła się UE? Czy przez 2,5 roku Tusk choć raz sprzeciwił się stanowisku Niemiec?
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 09:09
beneficjenci systemu komuny na służbie ?
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 09:08
Szef rządu Gibraltaru dobitnie o Tusku. „Zachowuje się jak zdradzany mąż, rogacz, który odgrywa się na dzieciach”
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 08:48
Beznadziejny sprzedawczyk von Tusk
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 08:47
Wynik nic nie ma do rzeczy. Naziści Se go wybrali
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 08:46
To mi politolodzy. To nie porażka to dpokaAnie polskiej racji stanu
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 07:27
Przeraża bełkot tych poniżej ! Jak śmiesz bydlaku mówić o szkodach jakie niby zrobił Tusk nie wskazując jakie ?????? Tyle dobrego co zrobił Tusk dla Polski tow. bolszewik zwany kurduplem po odwróceniu się od diabła za sto lat może by 1% ździałał !Jak bolszewik wysłannik szatana i belzebuba może zrobić coś dobrego ! NOOOOOOOOOOOO chyba, że ... towarzysze z pod znaku NKWD tacy jak kaczyński, i jego ród, maciora, czy jaikieś cenckiewiczuski, brudasy z pod Stetina czy miss Sejmu pierwszy domator narkotyków tow. terlecki ! itd. itp.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 21:45
UMCS to PKWNowski uniwersytet, którego kadra największe sukcesy święciła na polu pseudonauki marksizmu-leninizmu, na filozofii sami marksiści, dlatego tam tylu lewaków i platformersów, chociaż są też i porządni Polacy. We wszystkich innych dziedzinach, poza matematyczno-przyrodniczymi pukają w dno od spodu. A o wyborze Tuska to zwykli Polacy już zapomnieli, bo to nikt i zły człowiek.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 21:45
Im dalej, ten szkodnik od Polski, tym lepiej. W tym kontekscie jest bardzo dobrze , że tak się stało! 1. szkodnika, największego jakiego mieliśmy od 1945 roku, nie ma w Polsce, naszkodził i dał dyla, oby na zawsze. 2. te stare, głupie baby, szczególnie z warszawy, na kogo one teraz będą głosowały, skoro, z polskiej sceny politycznej znikł ich "goguś"?? 3. obrady w brukseli, prowadzi po "angielskiemu", ten poliglota z bożej łaski! 4. w sprawach €uro jest niekwestionowanym autorytetem, wszak to on wprowadził €uro do obiegu w Polsce w roku 2011-tym ,o czym niektórzy zapomnieli.
Im dalej, ten szkodnik od Polski, tym lepiej. W tym kontekscie jest bardzo dobrze , że tak się stało! 1. szkodnika, największego jakiego mieliśmy od 1945 roku, nie ma w Polsce, naszkodził i dał dyla, oby na zawsze. 2. te stare, głupie baby, szczególnie z warszawy, na kogo one teraz będą głosowały, skoro, z polskiej sceny politycznej znikł ich "goguś"?? 3. obrady w brukseli, prowadzi po "angielskiemu", ten poliglota z bożej łaski! 4. w sprawach €uro jest niekwestionowanym autorytetem, wszak to on wprowadził €uro do obiegu ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 99

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 28 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 12

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!