Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 lipca 2016 r.
9:37

Po co uczestniczą w Światowych Dniach Młodzieży? Dla przeżyć duchowych, dla papieża, dla ludzi

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 0 A A
Jakub Drozd jeszcze w Lublinie
Jakub Drozd jeszcze w Lublinie

Motywacje pielgrzymów są różne: dla jednych uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży to przede wszystkim doświadczenie duchowe, drudzy nastawieni są głównie na kontakt z innymi ludźmi, poznanie osób z całego świata, przyjacielską atmosferę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jadę do Krakowa, bo chcę zobaczyć, jak wszyscy się jednoczą - mówił nam podczas Areny Młodych Bartłomiej Wójcik.

- Chciałem spotkać się z młodzieżą z innych krajów - wyjaśnia Adam z Puław.

- Najważniejsze w tym wszystkim jest spotkanie z Bogiem. Bóg objawia się na różne sposoby, także w innym człowieku, dlatego potrzebna jest jedność - dodaje Piotr Pawlak ze Świdnika. 

- Ja się po prostu na takich imprezach świetnie bawię - przyznaje Marcin z Lublina.

- Najważniejsze jest spotkanie z papieżem - twierdzi Patrycja Marciniak.

- To niesamowite, że ludzie są dla siebie bardzo sympatyczni bez względu na narodowość. Uważam, że takie doświadczenie duchowe każdemu jest czasem potrzebne - mówi Jakub Drozd, który wraz ze swoją wspólnotą neokatechumenalną do Krakowa planuje wyjechać w sobotę.

Kraków zaczynał się w Lublinie

W sobotę w Lublinie odbyła się Arena Młodych, kulminacyjne wydarzenie lubelskich obchodów Światowych Dni Młodzieży.

W religijnej imprezie udział wzięło kilkanaście tysięcy osób z całego świata. Większość obcokrajowców nie kryła, że Polska wywarła na nich duże wrażenie.

- W Polsce mieszkają bardzo mili ludzie, Lublin to piękne miasto - mówił nam Alessio Tomba z Włoch.

- To piękne miasto, ludzie są świetni, ciągle się uśmiechają. Jestem tu zaledwie od dwóch dni, a już kocham to miejsce - nie krył entuzjazmu pielgrzym z Tuluzy.

W niedzielę pielgrzymi żegnali się z rodzinami, u których mieszkali, a w poniedziałek do Krakowa wyruszyła pierwsza tura pielgrzymów. Polacy jechali pociągami, obcokrajowcy wynajętymi autokarami. Śpiewy po polsku i francusku.

- We wtorek, jako grupa z Lublina, uczestniczyliśmy w otwarciu Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach, było chyba 200 tys. osób - mówi Joanna Skałba, która w poniedziałek przyjechała do Krakowa. - Jest niesamowicie, wszyscy się pozdrawiają, atmosfera jest bardzo przyjazna - chwali i na potwierdzenie swoich słów wspomina swoją podróż tramwajem. - Jechaliśmy przez Kraków, gdy nagle ktoś po polsku zaczął śpiewać hymn światowych Dni Młodzieży, dosłownie po chwili do śpiewającego dołączyła się grupa Francuzów, która śpiewała hymn w swoim języku. To bardzo budujące, widać, że większość ludzi wie, po co tu przyjechała.

We wtorek młodzież uczestniczyła w Pielgrzymce Miłosierdzia do Łagiewnik. W jej ramach odwiedzili Centrum Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

- Na polach w Łagiewnikach rozstawione były konfesjonały, spowiedzi odbywały się w różnych językach. Widać było, że mnóstwo pielgrzymów potrzebuje tego sakramentu - opowiada Joanna.

O godzinie 17.30 we wtorek odbyła się msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. - Na początku wydawało się, że wszyscy są trochę rozproszeni, nie każdy jeszcze czuł ducha Światowych Dni Młodzieży, ale bardzo szybko połączyliśmy się w modlitwie. Po mszy świętej widać było w pielgrzymach masę pozytywnej energii - dodaje Joanna. - Pielgrzymi zostają na starówce do późnych godzin wieczornych, bawią się, śpiewają.

Chrześcijański charakter

Mieszkańcy Krakowa, jak opowiada nasza rozmówczyni, też są pozytywnie nastawieni. - Duże wrażenie robi też organizacja. Co prawda panuje lekka dezinformacja, ale to podczas takich imprez jest nieuniknione i nie można mieć o to pretensji. Spotkaliśmy się z życzliwością ze strony krakowskiej komunikacji miejskiej. Gdy pociągi były przepełnione i nie mogliśmy wrócić na miejsce noclegu w Olszanicy, specjalnie dla naszej 20-osobowej grupy podstawiony został autobus miejski.

Karol Staszczyk, który na Arenie Młodych śpiewał w chórze zespołu Guadalupe, a obecnie znajduje się w Krakowie, zwraca uwagę na szczególny, chrześcijański charakter wydarzenia.

- Widać, że jesteśmy wśród chrześcijan, katolików, wszyscy są wobec siebie przyjaźni, pomagają sobie.

Grupa, z którą do Krakowa przyjechał chórzysta, zamieszkała w szkole w Miechowie, około 40 km od Krakowa. - Mamy dobrą opiekę, prowadzą nas wolontariusze.

Dla Karola najważniejsze jest przeżycie duchowe. - Oczywiście, spotkanie z papieżem jest ważne i wyjątkowe, to przecież następca św. Piotra, ale najważniejsze jest doświadczenie religijne związane ze Światowymi Dniami Młodzieży - przyznaje.

Bezpieczeństwo

W czasie, gdy w Polsce organizowano Światowe Dni Młodzieży na zachodzie Europy doszło do kolejnych zamachów terrorystycznych. W związku z tymi wydarzeniami oraz przewidywaną wysoką frekwencją (oficjalnie zarejestrowanych jest 562 tys. pielgrzymów, ale w rzeczywistości może ich być znacznie więcej) w skali kraju na nogi postawiono w sumie ponad38 tys. funkcjonariuszy, między innymi policjantów, strażników granicznych, strażaków.

W samym Krakowie nad bezpieczeństwem czuwa ok. 12 tys. policjantów. Mimo ostatnich tragicznych wydarzeń w Europie, pielgrzymi zachowują optymizm.

- Czuję się bezpiecznie, wszystko przecież jest dobrze zabezpieczone przez służby - mówi Karol Staszczyk. Z kolei Katarzyna Jachymek z Lublina uważa, że strach należy przezwyciężyć. - Słyszałam, że wielu młodych ludzi bało się wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży ze względu na ostatnie wydarzenia. Rozumiem te wątpliwości, w końcu nigdy nic nie wiadomo, ale uważam, że to, po co się spotykamy, jest dużo ważniejsze niż strach. To w pewnym sensie próba wiary.

Papież Franciszek w Krakowie

Papież Franciszek przyleciał na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice w środę po południu. Swoją wizytę w Polsce rozpoczął od przyjazdu na Wawel. Następnie złożył kurtuazyjną wizytę u prezydenta RP.

Na piątek zaplanowane są wizyty w Auschiwtz oraz obozie Birkenau. Tego samego dnia Ojciec Święty ma w planach odwiedziny w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.

O godzinie 18 ma się odbyć Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży. Następny dzień w Polsce papież rozpocznie od wizyty Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kwadrans po godz. 9 rozpocznie się Liturgia Pojednania, następnie - o godzinie 10.30 - odbędzie się msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Na godzinę 13 przewidziany jest obiad z młodzieżą.

Największe zgromadzenie młodych ma - według programu - odbyć się na Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki. Papież przybędzie do Brzegów około godziny 19.

W niedziele rano papież pobłogosławi budynki Caritasu na Campus Misericoriae. O godzinie 10 ma rozpocząć się msza święta na zakończenie Światowych Dni Młodzieży. Następnie, o godzinie 17 na Tauron Arena papież ma spotkać się z wolontariuszami oraz organizatorami ŚDM. Na godzinę 18.15 zaplanowano uroczyste pożegnanie Ojca Świętego. Najważniejsze wydarzenia z pobytu papieża w Polsce transmitować będzie Telewizja Polska.

Od 1985 roku

Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1985 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Pierwsze spotkanie młodzieży z całego świata odbyło się w Rzymie. Od tamtej pory religijny festiwal organizowany jest średnio co dwa-trzy lata.

W pierwszych ŚDM wzięło udział ok. 300 tys. osób. Dotychczas najwięcej pielgrzymów wzięło udział w ŚDM w Manili (ok. 4 mln osób).

Na poprzednie spotkania, które odbyły się w 2013 roku w Rio de Janeiro przyjechało ok. 3,7 mln osób.

ŚDM w Polsce organizowane są po raz drugi. Pierwszy raz odbyły się w 1991 roku w Częstochowie, gdzie zgromadziło się ok. 1,6 mln osób.

Każde obchody ŚDM mają swoje motto. Brazylijskim obchodom przyświecała fraza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19). Motto tegorocznego festiwalu to: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

Arena Młodych w Lublinie

Pozostałe informacje

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium