poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Kazimierski Park Krajobrazowy będzie większy o 13 hektarów. Co jeszcze się zmieni?

Dodano: 28 sierpnia 2016, 08:00

Kazimierski Park Krajobrazowy zostanie powiększony o 13 hektarów. Zmiany, które ma przyjąć Sejmik Województwa Lubelskiego liberalizują także część obowiązujących przepisów.

Powierzchnia parku po wprowadzeniu zmian wyniesie blisko 15 tysięcy hektarów i będzie o 13 hektarów większa, niż do tej pory. Jego otulina zwiększy się natomiast aż o 450 hektarów.

Różnice te są konsekwencją użycia współczesnych technik pomiarowych z użyciem m.in. systemu GPS. Granice kazimierskiego obszaru chronionego dostosowano do przebiegu istniejących działek. Właściciele tych, które poprzednio znajdowały się poza parkiem, a po zmianach znajdą się w jego granicach, będą musieli przyzwyczaić się do szeregu zakazów, jakie obowiązują w KPK.

– Posiadanie działki znajdującej się na terenie parku wiąże się z pewnymi przywilejami oraz konsekwencjami. Zaletą jest możliwość wykorzystania tego faktu np. do celów turystycznych, ale należy także pamiętać o szeregu zakazów, jakie tutaj obowiązują – mówi Piotr Deptuś, kierownik w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Chodzi m.in. o zakaz zabijania dziko żyjących zwierząt, utrzymywania otwartych rowów i zbiorników ściekowych oraz wyższy rygor budowlany (konieczność otrzymania pozytywnej opinii od dyrekcji ZLPK). Przed 2004 rokiem podobne przepisy obowiązywały także w tzw. otulinie parku, czyli obszarze otaczającym chroniony obszar. Dzisiaj jest to już tylko pojęcie o znaczeniu geograficznym, a dodatkowe formy ochrony otuliny zależą jedynie od zapisów znajdujących się w miejscowych planach zagospodarowania.

W nowej uchwale dotyczącej parku, żeby nie dublować obowiązujących przepisów dotyczących ochrony roślin i zwierząt, usunięto szereg zakazów znajdujących się w innych rozporządzeniach lub tzw. przepisów martwych. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego usunęli zakaz organizacji rajdów motocyklowych i samochodowych, używania łodzi motorowych na otwartych zbiornikach wodnych, czy prowadzenia przemysłowej hodowli zwierząt. Łatwiejsza ma być także budowa niewielkich obiektów, takich jak studnie, czy domki letniskowe, których właściciele nie będą musieli uzyskiwać raportu oddziaływania na środowisko.

Czytaj więcej o: Kazimierski Park Krajobrazowy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Josef
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 sierpnia 2016 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko dla cwaniaczków , oszustów , adwokatów itp . Normalna osoba pracująca uczciwie w tym kraju dorobi się szybciej garba jak mieszkania . Za takie decyzje to pracownicy Urzędu Marszałkowskiego powinni być do zwolnienia bo robią więcej szkody jak pożytku, co zobaczą następne pokolenia park krajobrazowy czy ogrodzone domki z brakiem dostępu dla turystów do Wisły ? Już Nałęczów niedługo nie będzie uzdrowiskiem przez zbyt duży ruch samochodowy , podobnie w Kazimierzu gdzie w czasie sezonu jest jeden wielki smród i miasteczko nie daje rady. Dzięki takim decyzjom nikt tam nie będzie chciał przyjeżdżać , zamiast stawiać na przyrodę , wyjątkowe walory krajobrazowe , planuje się zrujnowanie tego wszystkiego i jeszcze niech dookoła Kazimierza wprowadzą duże hotele . Zamiast ochrony wandalizm !!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2016 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabudować i ogrodzić wszystko. Chaos i syf urbanizacyjny jest juz wszedzie
Rozwiń
Josef
Josef (28 sierpnia 2016 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech stosowne władze sprawdzą,jakiemu celowi służy to faktyczne p;owiększanie powierzchni parków.Np niech sprawdzą co się dziej na terenie parku kozłowieckiego we wsi Dąbrówka.Ile ha zabudowali sędziowie ,prokuratorzy i adwokaci???Pod pretekstem budowania pomieszczenia gospodarczego wybudowano wiele domów  mieszkalnych,wcześniej wtkupując za bezcen ziemię od  rolników.Ciągle jest najciemniej pod latarnią!
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2016 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepsze to zniesienie zakazu rajdów motocyklowych i samochodowych ! czy urzędników pogięło całkowicie ?
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2016 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli parki krajobrazowe beda mogly byc zabudowane domkami letniskowymi w calosci. Wiaze sie to z calkowitym pogrodzeniem ich czyli calkowita ich degradacja. Zapomnijcie o zwiedzaniu parkow, o przyrodzie. ..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!