niedziela, 25 marca 2018 r.

Puławy

Mieszkańcy chcą w referendum zablokować inwestycję zakładów mięsnych

Dodano: 12 września 2015, 08:54

 Radosław Barzenc prosił o pomoc radnych na ostatniej sesji rady powiatu puławskiego (fot. Radosław Szczęch)
Radosław Barzenc prosił o pomoc radnych na ostatniej sesji rady powiatu puławskiego (fot. Radosław Szczęch)

Aż 2,5 tysiąca podpisów zebrało Stowarzyszenie „Zielone Powiśle” pod wnioskiem o referendum w sprawie wprowadzenia zakazu lokowania na terenie gminy zakładów utylizujących odpady poubojowe oraz biogazowni. O organizacji głosowania zdecydują radni.

Na karcie do głosowania mają się znaleźć dwa pytania. Pierwsze z nich brzmi: „Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zakazu lokowania na terenie gminy Końskowola zakładów utylizujących lub przetwarzających odpady poubojowe?”. Pytanie drugie zaś: „Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zakazu lokowania na terenie gminy Końskowola biogazowni o mocy przekraczającej 0,1 MW?”.

Oba nie są przypadkowe. Mieszkańcy gminy chcą zablokować rozbudowę działających już zakładów mięsnych i nie dopuścić do powstania kolejnych. Czego się obawiają? Zanieczyszczenia środowiska oraz uciążliwości zapachowych. Nie chcą zarówno nowych linii do uboju, jak i żadnych nowych instalacji do utylizacji poubojowych odpadów, w tym biogazowni. Na czele protestujących stanął Radosław Barzenc, prezes Stowarzyszenia „Zielone Powiśle”. Wspólnie z grupą mieszkańców gminy od kilku miesięcy lobbują przeciwko inwestycjom planowanym przez działający w Końskowoli zakład firmy Pini Beef.

„Zieloni” są obecni na posiedzeniach rady gminy i rady powiatu puławskiego. Współpracują także z częścią radnych. Jednym z ich sprzymierzeńców jest Mariusz Próchniak. Na początku września w Urzędzie Gminy złożyli oficjalny wniosek w sprawie organizacji referendum podpisany przez 2,5 tysiąca mieszkańców. Wystarczająco dużo, by w myśl ustawy mogło być ono zwołane. O tym, czy tak się stanie zdecyduje jednak rada gminy.

– Ocenę wniosku o referendum przeprowadzi powołana do tego celu komisja rady gminy. Po zakończeniu oceny, zarekomenduje ona radzie przyjęcie lub odrzucenie tego wniosku – wyjaśnia Stanisława Noworolnik, sekretarz gminy Końskowola.

Radni muszą zdecydować przede wszystkim, czy założenia referendalne nie są sprzeczne z obowiązującym prawem. Jeśli uznają, że są – wniosek o referendum w proponowanym kształcie zostanie odrzucony. Decyzja o tym, czy głosowanie nad propozycją „Zielonego Powiśla” zostanie podjęta podczas najbliższej sesji 23 września.

Firma Pini Beef wielokrotnie uspokajała, że stosuje technologie bezpieczne dla środowiska. Dyrektor generalny Artur Osiak działalność Radosława Barzenca nazywał zaś „nagonką na firmę”.

Gość
mieszkaniec
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 września 2015 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przecież to rolnicza gmina i właśnie tam należy lokalizować inwestycje tego typu. Pewnie jest jakieś drugie dno być może ktoś na barkach Zielonego Powiśla chce zrobić polityczną karierę. Chodzą też słuchy, że niektórzy nakupili tam ziemi by budować nową dzielnicę Puław. Puławy mają już tyle działek budowlanych, że wystarczy to dla 200 tyś miasta. Zamiast wspierać inwestora to najlepiej niech postawią wokół swoich domów parawany jak na polskiej plaży.

tylko kompletny osioł zainwestować by chciał przy takiej lokalizacji, twoja sugestia jest absurdalna

Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (15 września 2015 o 18:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

proponowane pytania są niezgodne z prawem zatem referendum nie będzie mogło się odbyć ot i cała filozofia rokoszu, a inną racją jest to, że to nie jest miejsce na tego typu zakład

TU SIĘ KOLEGO MYLISZ ,PYTANIA SĄ ZGODNE Z PRAWEM ,a referendum posiada opinie  kancelarii prawnej jak również były konsultowane z sędzią TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO ,pozostaje uchwalenie przez radę i obwieszczenie przez wojewodę jak, ją uchyli to tylko przez politykę platformusów i nic więcej.Mamy nadzieję,że pan wojewoda stanie po stronie zwykłych ludzi,a jeśli nie to z pewnością Polskę obiegnie informacja medialna,że PO nawet referenda gminne obala dla interesów bogatych inwestorów.  

Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Część tu komentujących nie ma pojęcia co dzieje się przy utylizacji. Własnie chodzi o smród!!!!!!!!! G-czek
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponowane pytania są niezgodne z prawem zatem referendum nie będzie mogło się odbyć ot i cała filozofia rokoszu, a inną racją jest to, że to nie jest miejsce na tego typu zakład
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rolnicy zaczynają mnie drażnić. Lokalizacja jest idealna. Tam musi powstać ta inwestycja. Rolnik śmierdzi i tylko jego smród może w tym przeszkodzić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!