piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Odznaczony, obrażony. Dlaczego radny nie przyjął medalu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2014, 15:30

Zgrzyt na uroczystej sesji Rady Miasta Puławy. Radny Ignacy Czeżyk był jedną z osób, które miały odebrać odznaczenie z okazji dnia samorządu terytorialnego. Nie przyjął jednak medalu.

Sesja odbyła się 12 czerwca w Domu Chemika. Jeszcze przed obradami w holu Puławskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę pt. "25 lat temu - Puławski Komitet Obywatelski "Solidarność”. I właśnie to, co się na niej znalazło, a raczej to czego na niej nie było, oburzyło radnego Ignacego Czeżyka. Poszło o dwa plakaty. Jeden z nich przedstawiał Jana Pawła II. Drugi był plakatem z okresu wyborów 1989 r., i jak mówi Czeżyk symbolizował nurt reformatorski w PZPR. Plakaty na wystawę dostarczył sam radny i według niego oba powinny się na niej znaleźć.

- Ten ostatni plakat już nawet wisiał, ale został zdjęty w ostatniej chwili - mówi Czeżyk. - Nikt do mnie nie zadzwonił, ani nic nie wytłumaczył.

Dlatego kiedy później przyszła pora na wręczenie medali i odznaczeń, radny wyjaśnił dlaczego odmawia przyjęcia. - Tak diametralnie zmieniona wystawa spowodowała, że nie mogłem znaleźć radości i satysfakcji z powodu tego wydarzenia. Powiedziałem, że w tym miejscu odznaczenia nie przyjmę - opisuje Czeżyk.

- Ta reakcja była zdecydowanie nadmierna - komentuje Leszek Gorgol, współautor wystawy razem z Edwardem Ślusarczykiem. - Wymienione plakaty nie znalazły się na wystawie, bo nie były związane z działalnością Komitetu Obywatelskiego "Solidarności” - dodaje.

Gorgol przyznaje, że plakat PZPR już wisiał na wystawie. - Zdjęliśmy go, kiedy zobaczyliśmy co przedstawiał - tłumaczy.

Podobnie do koncepcji wystawy jego zdaniem nie pasował plakat z Janem Pawłem II. - W tamtym okresie Komitet Obywatelski wykorzystywał w kampanii wizerunek Lecha Wałęsy, czy kowboja, ale nie Jana Pawła II. Wiadomo, że patronował naszym dziełom, ale umieszczanie takiego plakatu na wystawie byłoby przekłamaniem - mówi Leszek Gorgol.

Inni przyjęli

* Medale "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” zostały podczas sesji wręczone: Izabelli Bronikowskiej, Mieczysławowi Smadze i Krzysztofowi Szulowskiemu. * Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego przyznano oprócz Ignacego Czeżyka, Barbarze Kotelbie, Stanisławowi Lasocie i Krzysztofowi Tomaszewskiemu. * Medale " Za zasługi dla Puław” dostali: Tadeusz Boreczek, Wanda Grzebalska, Barbara Miluska, Stanisław Nawrocki, Jadwiga Podstawek, Aleksandra Rolska, Eugeniusz Sobieszczański, Wiesław Sowa i Bożena Strzelecka.
  Edytuj ten wpis
rozbawiona Iwona
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rozbawiona Iwona
rozbawiona Iwona (19 czerwca 2014 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie jestem zadna fanatyczna wyznawczynia religijnych filozofii, ale jesli JPII patrzy na nas z gory, to we wlasnym grobie sie przewraca widzac, jak kazda nieudaczna istotka podpiera sie Jego imieniem! Zyjemy teraz i tutaj, a wiec dbajmy o naszych najblizszych, wlasne powodzenie i miasto! 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!