Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 listopada 2017 r.
12:39

Pogotowie strajkowe w puławskich Azotach. Związkowcy żądają odwołania wiceprezesa

51 68 A A

Oflagowane bramy wjazdowe i twarde żądania m.in. odwołania wiceprezesa, Krzysztofa Homendy. W poniedziałek związkowcy z NSZZ Solidarność oraz Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w puławskich Azotach ogłosili pogotowie strajkowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwie największe organizacje związkowe, skupiające w swoich szeregach połowę załogi, w poniedziałek przed południem ogłosiły pogotowie strajkowe. To reakcja na dążenia zarządu Grupy Azoty w Tarnowie do wyprowadzenia z puławskiej spółki pionu handlu i audytu.

– Jest to związane z naruszaniem integralności naszej firmy i łamaniem wzajemnych umów – tłumaczy Michał Świderski, rzecznik przygotowujących się do strajku związkowców.

– Nie chcemy strajkować, ale nie dopuścimy do tego, żeby ta firma została rozebrana na kawałki – tłumaczy Sławomir Wręga, wiceprzewodniczący pogotowia strajkowego. – Nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień, więc uznaliśmy, że potrzebne są radykalne działania.

Według niego, forma konsolidacji handlu proponowana „Puławom” przez „Tarnów” doprowadzi do utraty kontroli nad finansami spółki, wydatkami oraz inwestycjami. Ponadto pracownicy pionów przeznaczonych do wydzielenia ze struktur ZA, po roku mieliby zarabiać mniej, niż obecnie. – Nie będzie na to naszej zgody – podkreśla.

Związkowcy są przekonani, że działania tarnowskiego właściciela łamią postanowienia umów podpisanych kilka lat temu. Chodzi przede wszystkim o tzw. umowę konsolidacyjną zawartą przed przejęciem ZA „Puławy” przez tworzoną wtedy Grupę Azoty.

Jeden z postulatów dotyczy odwołania wiceprezesa ZA Krzysztofa Homendy. Sekretarz pogotowia strajkowego, Michał Oleksiak twierdzi, że jego działania „nie służą rozwojowi firmy”.

Niewiele więcej na temat powodu utraty zaufania związkowców do członka zarządu, zdradza Sławomir Wręga. – On doskonale wie jakich działań nie jesteśmy w stanie zaakceptować i liczymy na to, że w najbliższym czasie złoży rezygnację. Zakłady Azotowe bardzo dobrze płacą osobom wynajętym do zarządzania, to około miliona złotych rocznie. Za takie pieniądze oczekujemy rzetelnej pracy na rzecz firmy – dodaje. I przypomina, że ostatni raz taki personalny postulat załoga ZA wysunęła w stanie wojennym.

Planowane jest referendum strajkowe, w którym związkowcy zapytają innych pracowników zakładu, czy zgadzają się na przeprowadzenie strajku. Związkowcy nie wykluczają też możliwości przeprowadzenia strajku ostrzegawczego, ale są też otwarci na mediacje z zarządem. – Liczymy na to, że dojdzie wtedy do wypracowania rozwiązań – przyznał Sławomir Wręga.

Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu Środkowowschodniego Solidarności zwraca uwagę, że planowane zmiany w puławskich Azotach to szerszy problem, który dotyka także inne duże firmy w całym województwie.

– One są pozbawiane decyzyjności i nie mają wpływu na to, gdzie zostanie przeznaczony zysk. Jesteśmy rozczarowani tym, że tak wielkie pieniądze wyprowadzane są z tej części kraju do regionów o lepszych wynikach makroekonomicznych – stwierdza.

W podobnym tonie w Radiu Lublin wypowiadała się w poniedziałek Elżbieta Kruk. – To przykra i niezrozumiała sytuacja. Uważam, że cele realizowane przez Grupę Azoty są niezgodne z naszymi zapowiedziami dotyczącymi wspomagania Polski wschodniej – mówiła posłanka PiS.

Działań związkowców zarząd GA w Tarnowie nie komentuje. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydały natomiast władze Zakładów Azotowych w Puławach. 

Odpowiedź zarządu Grupy Azoty Puławy

"Zarząd Grupy Azoty PUŁAWY deklaruje gotowość do dialogu ze stroną społeczną na temat wszystkich postulatów przedstawionych przez nią w poniedziałek 13.11. br, a także podjęcie wszelkich działań, mających zapewnić spokój społeczny w spółce.

Zarząd wyraża nadzieję, że organizacje związkowe działające w Grupie Azoty PUŁAWY w swoich działaniach kierują się przede wszystkim interesem spółki i dobrem jej pracowników, dlatego też zależeć im będzie na jak najszybszym porozumieniu z Zarządem Grupy Azoty PUŁAWY.

Zarząd podkreśla, że spółka pracuje bez zakłóceń. Zachowane są pełna ciągłość i bezpieczeństwo produkcji oraz innych realizowanych zadań i procesów." 

źródło: materiał prasowy ZAP

 

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 13:21
Co ten Michał S tam robi - ma nową fuchę? Tam gdzie sie nic nie robi tam.............
Avatar
Gość / 25 listopada 2017 o 13:20
Kolego pamiętaj, że są jeszcze Zakłady Azotowe Kędzierzyn.......
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 o 15:51
Michałek nie dba o linię
Avatar
Biedny pracujacy / 16 listopada 2017 o 11:26
Nie ma czegoś takiego jak Grupa Azoty! Są TYLKO ZA Puławy i smieciowe pasożyty typu Police, Tarnów które doją ZA Puławy i gdyby nie nasza firma to już dawno były by zaorane. Nie ma się czemu jednak dziwić jak PO doplacala do smieciowych kopalni na Śląsku kosztem Bogdanki też nikt się nie przejmował. Dlaczego? Bo tu jest Polska B prawie ruscy tu nikt nie zainwestuje nawet grosza zobaczcie jak wygląda zachód polski i jaką kasę tam walą a u nas?
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 14:36
Zaden pracownik nie będzie walczył i niech zajma sie związki one sa pod ochroną.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 12:04
Walczyć azotowcy Puławy -bo inaczej premię i czternastkę będziecie widzieć na księżycu Pogonić tą dobrą zmianę-niech się zajmą pomnikami Lecha a nie sprzedażą w Azotach.Za co się wezmą to sp...rzą.
Avatar
Xxx / 15 listopada 2017 o 11:46
A kto się podpisał pod konsolidacją w 2012. Ten sam związek, który dziś kreuje się na wyłącznego obrońcę. Żenada.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 11:45
Poziom wpisów świadczy że naprawdę piszą to zj......
Avatar
Ja / 15 listopada 2017 o 11:39
No  poje...  . Związki zgodziły się,  po nie zmuszało do  połączenia.....  A myślisz ćwoku  kto jeździł strajkować do  Warszawy  przeciw?  Jesteś głupi więc się nie odzywaj.  Idź  zapisz się do  kodu,  tam są  tacy jeb jak  ty 
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 11:32
Michaś dleci ....
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 13:21
Co ten Michał S tam robi - ma nową fuchę? Tam gdzie sie nic nie robi tam.............
Avatar
Gość / 25 listopada 2017 o 13:20
Kolego pamiętaj, że są jeszcze Zakłady Azotowe Kędzierzyn.......
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 o 15:51
Michałek nie dba o linię
Avatar
Biedny pracujacy / 16 listopada 2017 o 11:26
Nie ma czegoś takiego jak Grupa Azoty! Są TYLKO ZA Puławy i smieciowe pasożyty typu Police, Tarnów które doją ZA Puławy i gdyby nie nasza firma to już dawno były by zaorane. Nie ma się czemu jednak dziwić jak PO doplacala do smieciowych kopalni na Śląsku kosztem Bogdanki też nikt się nie przejmował. Dlaczego? Bo tu jest Polska B prawie ruscy tu nikt nie zainwestuje nawet grosza zobaczcie jak wygląda zachód polski i jaką kasę tam walą a u nas?
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 14:36
Zaden pracownik nie będzie walczył i niech zajma sie związki one sa pod ochroną.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 12:04
Walczyć azotowcy Puławy -bo inaczej premię i czternastkę będziecie widzieć na księżycu Pogonić tą dobrą zmianę-niech się zajmą pomnikami Lecha a nie sprzedażą w Azotach.Za co się wezmą to sp...rzą.
Avatar
Xxx / 15 listopada 2017 o 11:46
A kto się podpisał pod konsolidacją w 2012. Ten sam związek, który dziś kreuje się na wyłącznego obrońcę. Żenada.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 11:45
Poziom wpisów świadczy że naprawdę piszą to zj......
Avatar
Ja / 15 listopada 2017 o 11:39
No  poje...  . Związki zgodziły się,  po nie zmuszało do  połączenia.....  A myślisz ćwoku  kto jeździł strajkować do  Warszawy  przeciw?  Jesteś głupi więc się nie odzywaj.  Idź  zapisz się do  kodu,  tam są  tacy jeb jak  ty 
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 11:32
Michaś dleci ....
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE
tylko u nas

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE 0 0

Za trzy lata w Celejowie (gm. Wąwolnica) ma powstać sześciohektarowy kompleks leczniczo-wypoczynkowy, największe SPA w regionie. Projekt budowy term dostał aż 66 775 633 złotych dofinansowania z UE

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania
galeria

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania 14 2

Krzyknęłam: Szymon nie idź tam!, ale on był już w środku – opowiada Aleksandra Jabłońska, dziewczyna Szymona Duhera. To świadkowie piątkowego wybuchu w bloku przy ul. Hallera w Świdniku. 20-latek pomógł jednej z poparzonych osób. Z zadymionego budynku wyprowadził też dwójkę dzieci

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia 1 0

Nie ma czasu na odpoczynek. Avia, Podlasie i Orlęta grały w środę, a już w sobotę wracają do rywalizacji. Najtrudniejsze zadanie czeka ostatnią z ekip, która spróbuje zatrzymać rozpędzonego lidera z Chełma

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy 0 0

Biżuteria Swarovski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Błyszczące kryształy są wykorzystywane do tworzenia bransoletek, kolii, kolczyków, broszek i pierścionków. Strojne ozdoby odbijają światło, mieniąc się tysiącami kolorów, dzięki czemu są odpowiednim dodatkiem do eleganckich kreacji. Z tego powodu po biżuterię Swarovski sięgają nawet największe gwiazdy Hollywood i inni artyści.

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin
13 maja 2018, 16:00

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin 2 3

Wydarzenie Radosław Majdan, bracia Mroczkowie i Rafał Maserak zagrają w piłkę na Arenie Lublin. Zresztą nie tylko oni, bo będzie też Piotr Zelt, Bilgun Ariunbataar, Jarosław Jakimowicz, Przemysław Cypryański, Maciej Florek, Marcin Wójcik, Piotr Świerczewski, Tomasz Frankowski i Tomasz Iwan

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta 5 4

Nowe zakazy i ograniczenia pojawią się w przyszłym tygodniu na Królewskiej i Lubartowskiej, Drodze Męczenników Majdanka, Lotniczej oraz Franczaka „Lalka”. Od dziś utrudnienia będą też na Pszczelej

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia]
galeria

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia] 2 2

W czwartek w Białobrzegach w gminie Kock doszło do tragicznego w skutkach pożaru domu

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni?

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni? 1 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna dzisiaj zmierzy się na wyjeździe z GKS Tychy. Początek spotkania o godzinie 19

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta 4 0

Koszykówka W sobotę w lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony 1 1

Egzamin gimnazjalny 2018 angielski. Odpowiedzi i arkusze z pytaniami z angielskiego opublikujemy na naszej stronie internetowej po zakończeniu egzaminu

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego!

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego! 1 0

Szukamy najlepszej, najzdolniejszej i najmilszej klasy pierwszej. W naszym nowym plebiscycie "Pierwszaki Roku 2018" do wygrania jest między innymi profesjonalna sesja okładkowa i wycieczka do Jura Parku w Bałtowie

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo]
galeria
film

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo] 17 4

Rover, którym kierował 21-latek zderzył się z samochodem ciężarowym

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!"

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!" 61 16

Pielęgniarki ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie są oburzone propozycją zmian w wynagrodzeniach