środa, 24 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy oddają marszałkowi most na Wiśle. Sejmik przyjmie "prezent"?

Dodano: 24 lipca 2015, 18:50

Stary most na Wiśle w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Stary most na Wiśle w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Miasto miało wydać ponad 24 miliony złotych na remont starego mostu na Wiśle, ale nie jest to już konieczne. Zarówno most, jak i droga łącząca go z drogą krajową nr 12 mają trafić do samorządu województwa. Kłopot w tym, że marszałek wcale nie kwapi się do przejęcia trasy.

Podczas ostatniej sesji puławscy radni zdecydowali, że prezydent powinien przygotować uchwałę o pozbyciu się przez miasto leżącego w obrębie Puław odcinka mostu im. Ignacego Mościckiego oraz drogi łączącej go z krajową 12-stką. W ten sposób miasto oficjalnie potwierdza chęć oddania go Zarządowi Województwa Lubelskiego. Właściwa uchwała w tej sprawie ma zostać poddana pod głosowanie 27 sierpnia. Jeśli przekazanie drogi wraz z mostem (drugą jego część odda gmina Puławy) stanie się faktem, dla lokalnych samorządów będzie to oznaczać ogromne oszczędności. Dla samorządu województwa – nieplanowane koszty.

Puławy taki niechciany prezent otrzymały w 2008 roku, po otwarciu obwodnicy miasta i nowego mostu na Wiśle. Zgodnie z ówczesnym prawem, droga, która straciła statut krajowej, stawała się automatycznie gminna. W 2013 roku parlament przygotował nowelizację ustawy o drogach publicznych, która wyciągała do gmin pomocną dłoń. Nowe zapisy znalazły jednak innego „kozła ofiarnego”, którym stały się samorządy województw. Zanim nowe zapisy weszły w życie, przez 1,5 roku nad ich legalnością debatowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Ostatecznie uznali, że wszystko jest w porządku. Na fali tej decyzji gminy w całym kraju pozbywają się niechcianych dróg.

Co zrobi Urząd Marszałkowski? – Jeżeli puławska rada miasta podejmie stosowną uchwałę, w ciągu 30 dni od jej podjęcia stanowisko w tej sprawie będzie musiał zająć Sejmik Województwa Lubelskiego. Jeśli radni zdecydują się przyjąć drogę oraz most, o którym mowa – będziemy musieli zacząć szukać pieniędzy. Remont starego mostu w Puławach z pewnością będzie dla nas dużym obciążeniem – mówi Katarzyna Olchowska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2015 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki PO udało się.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli most znajduje się na krajowej 12, to powinna przejąć go K D D i A w Warszawi !. Ten twór powołany jest chyba do brania kasy, autostrady wykonane przez wygrywających przetargi podlegają, natychmiastowemu remontowi po ich oddaniu do eksploatacji.Jestem przekonany,że dadzą sobie doskonale radę z mostem na Wiśle w Puławach.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytam tekst i komentarze i wydaje mi się, że należałoby parę rzeczy uporządkować. Miasto Puławy dostało tę drogę w zarządzanie po wybudowaniu nowego mostu i części obwodnicy w 2008 roku- część mostu i drogi w zarządzanie dostała też gmina Puławy. Warto pamiętać, że nie szły za tym żadne środki na utrzymanie. Kluczowym elementem sporu w tym przypadku jest kategoria tej drogi. Chyba każdy, kto choć trochę orientuje się sytuacji geograficznej regionu jest w stanie wysnuć wniosek, że nie jest to droga o zasięgu gminnym, tylko duża droga łącząca ze sobą 2 województwa. Od 2008 roku toczyła się dyskusja także w parlamencie. Wiele gmin w Polsce było w takiej samej sytuacji jak Puławy- dostały w zarząd drogi, których utrzymanie było wyjątkowo kosztowne. W przypadku Puław sytuacja jest o tyle gorsza, że na drodze jest most, który wymaga remontu. Byłyby to dla gminy koszty, które mogłyby znacząco zaburzyć plany budżetowe i inwestycyjne. Prezydent Puław i wójt gminy Puławy starali się wpłynąć na zmianę prawa i w tym roku we współpracy z wieloma innymi samorządami udało się. Kilkanaście dni temu po długich bojach (także w Trybunale Konstytucyjnym) weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Ustawa ta pozwala gminom, które parę lat temu dostały taki niechciany prezent podjąć uchwałę i pozbawić drogę kategorii drogi gminnej. Wtedy taka droga przechodzi W ZARZĄD (nie na własność) województwa. Takie przekazanie następuje z mocy prawa dzięki nowej ustawie i porządkuje sytuację. Dzięki temu małe gminy nie są zmuszane do utrzymywania wielkich dróg, na których ruch zdecydowanie jest ponadlokalny.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamknąć most jak miastu nie potrzebny!
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy grzmieli, że stary most nie nadaje się do remontu. Rząd i innych przekonali no i most wybudowali,a starego złomiarzom nie oddali. Z facetem od języka roboczego doszli do wniosku, że mostek najlepiej podrzucić Marszałkowi i niech on główkuje! Puławom most zbędny, to go rozebrać i problem się skończy, a przy okazji kogoś się wykończy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!