Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 lipca 2015 r.
18:50

Puławy oddają marszałkowi most na Wiśle. Sejmik przyjmie "prezent"?

0 13 A A
Stary most na Wiśle w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Stary most na Wiśle w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Miasto miało wydać ponad 24 miliony złotych na remont starego mostu na Wiśle, ale nie jest to już konieczne. Zarówno most, jak i droga łącząca go z drogą krajową nr 12 mają trafić do samorządu województwa. Kłopot w tym, że marszałek wcale nie kwapi się do przejęcia trasy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji puławscy radni zdecydowali, że prezydent powinien przygotować uchwałę o pozbyciu się przez miasto leżącego w obrębie Puław odcinka mostu im. Ignacego Mościckiego oraz drogi łączącej go z krajową 12-stką. W ten sposób miasto oficjalnie potwierdza chęć oddania go Zarządowi Województwa Lubelskiego. Właściwa uchwała w tej sprawie ma zostać poddana pod głosowanie 27 sierpnia. Jeśli przekazanie drogi wraz z mostem (drugą jego część odda gmina Puławy) stanie się faktem, dla lokalnych samorządów będzie to oznaczać ogromne oszczędności. Dla samorządu województwa – nieplanowane koszty.

Puławy taki niechciany prezent otrzymały w 2008 roku, po otwarciu obwodnicy miasta i nowego mostu na Wiśle. Zgodnie z ówczesnym prawem, droga, która straciła statut krajowej, stawała się automatycznie gminna. W 2013 roku parlament przygotował nowelizację ustawy o drogach publicznych, która wyciągała do gmin pomocną dłoń. Nowe zapisy znalazły jednak innego „kozła ofiarnego”, którym stały się samorządy województw. Zanim nowe zapisy weszły w życie, przez 1,5 roku nad ich legalnością debatowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Ostatecznie uznali, że wszystko jest w porządku. Na fali tej decyzji gminy w całym kraju pozbywają się niechcianych dróg.

Co zrobi Urząd Marszałkowski? – Jeżeli puławska rada miasta podejmie stosowną uchwałę, w ciągu 30 dni od jej podjęcia stanowisko w tej sprawie będzie musiał zająć Sejmik Województwa Lubelskiego. Jeśli radni zdecydują się przyjąć drogę oraz most, o którym mowa – będziemy musieli zacząć szukać pieniędzy. Remont starego mostu w Puławach z pewnością będzie dla nas dużym obciążeniem – mówi Katarzyna Olchowska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 20:11
Dzięki PO udało się.
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 13:11
Jeżeli most znajduje się na krajowej 12, to powinna przejąć go K D D i A w Warszawi !. Ten twór powołany jest chyba do brania kasy, autostrady wykonane przez wygrywających przetargi podlegają, natychmiastowemu remontowi po ich oddaniu do eksploatacji.Jestem przekonany,że dadzą sobie doskonale radę z mostem na Wiśle w Puławach.
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 13:10
Czytam tekst i komentarze i wydaje mi się, że należałoby parę rzeczy uporządkować. Miasto Puławy dostało tę drogę w zarządzanie po wybudowaniu nowego mostu i części obwodnicy w 2008 roku- część mostu i drogi w zarządzanie dostała też gmina Puławy. Warto pamiętać, że nie szły za tym żadne środki na utrzymanie. Kluczowym elementem sporu w tym przypadku jest kategoria tej drogi. Chyba każdy, kto choć trochę orientuje się sytuacji geograficznej regionu jest w stanie wysnuć wniosek, że nie jest to droga o zasięgu gminnym, tylko duża droga łącząca ze sobą 2 województwa. Od 2008 roku toczyła się dyskusja także w parlamencie. Wiele gmin w Polsce było w takiej samej sytuacji jak Puławy- dostały w zarząd drogi, których utrzymanie było wyjątkowo kosztowne. W przypadku Puław sytuacja jest o tyle gorsza, że na drodze jest most, który wymaga remontu. Byłyby to dla gminy koszty, które mogłyby znacząco zaburzyć plany budżetowe i inwestycyjne. Prezydent Puław i wójt gminy Puławy starali się wpłynąć na zmianę prawa i w tym roku we współpracy z wieloma innymi samorządami udało się. Kilkanaście dni temu po długich bojach (także w Trybunale Konstytucyjnym) weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Ustawa ta pozwala gminom, które parę lat temu dostały taki niechciany prezent podjąć uchwałę i pozbawić drogę kategorii drogi gminnej. Wtedy taka droga przechodzi W ZARZĄD (nie na własność) województwa. Takie przekazanie następuje z mocy prawa dzięki nowej ustawie i porządkuje sytuację. Dzięki temu małe gminy nie są zmuszane do utrzymywania wielkich dróg, na których ruch zdecydowanie jest ponadlokalny.
Czytam tekst i komentarze i wydaje mi się, że należałoby parę rzeczy uporządkować. Miasto Puławy dostało tę drogę w zarządzanie po wybudowaniu nowego mostu i części obwodnicy w 2008 roku- część mostu i drogi w zarządzanie dostała też gmina Puławy. Warto pamiętać, że nie szły za tym żadne środki na utrzymanie. Kluczowym elementem sporu w tym przypadku jest kategoria tej drogi. Chyba każdy, kto choć trochę orientuje się sytuacji geograficznej regionu jest w stanie wysnuć wniosek, że nie jest to droga o zasięgu gminnym, tylko duża droga łącząc... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 12:36
Zamknąć most jak miastu nie potrzebny!
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 10:14
Wszyscy grzmieli, że stary most nie nadaje się do remontu. Rząd i innych przekonali no i most wybudowali,a starego złomiarzom nie oddali. Z facetem od języka roboczego doszli do wniosku, że mostek najlepiej podrzucić Marszałkowi i niech on główkuje! Puławom most zbędny, to go rozebrać i problem się skończy, a przy okazji kogoś się wykończy.
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 09:58
Teraz most zmieni kolor na rudy i będzie "cieszył" oczy przejezdnych:)
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 08:50
Ministrze Karpiński dziękujemy!
Avatar
Gość / 24 lipca 2015 o 23:31
Dajcie zlomiarzom wolną rękę.
Avatar
dorka / 24 lipca 2015 o 21:44

trzeba wiedzieć, ile Karpiński zrobił w tej sprawie nie muszę go lubić ale z mostem zrobił porządek i za to mu dzięki

KARPIŃSKI? ZROBIŁ? PORZĄDEK?!?!?!?!

Gościu, upał wyraźnie ci zaszkodził.... nie wychodź jutro na słonko, pij dużo wody z odrobiną soli, cukru i ctryny ;)

Jak to łatwo sobie przypisać cudze zasługi, Włodzimierzu...

Avatar
Gość / 24 lipca 2015 o 21:13
Dla województwa to duży wydatek??? To co ma powiedzieć gmina która miala ponosic te koszta?
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 20:11
Dzięki PO udało się.
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 13:11
Jeżeli most znajduje się na krajowej 12, to powinna przejąć go K D D i A w Warszawi !. Ten twór powołany jest chyba do brania kasy, autostrady wykonane przez wygrywających przetargi podlegają, natychmiastowemu remontowi po ich oddaniu do eksploatacji.Jestem przekonany,że dadzą sobie doskonale radę z mostem na Wiśle w Puławach.
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 13:10
Czytam tekst i komentarze i wydaje mi się, że należałoby parę rzeczy uporządkować. Miasto Puławy dostało tę drogę w zarządzanie po wybudowaniu nowego mostu i części obwodnicy w 2008 roku- część mostu i drogi w zarządzanie dostała też gmina Puławy. Warto pamiętać, że nie szły za tym żadne środki na utrzymanie. Kluczowym elementem sporu w tym przypadku jest kategoria tej drogi. Chyba każdy, kto choć trochę orientuje się sytuacji geograficznej regionu jest w stanie wysnuć wniosek, że nie jest to droga o zasięgu gminnym, tylko duża droga łącząca ze sobą 2 województwa. Od 2008 roku toczyła się dyskusja także w parlamencie. Wiele gmin w Polsce było w takiej samej sytuacji jak Puławy- dostały w zarząd drogi, których utrzymanie było wyjątkowo kosztowne. W przypadku Puław sytuacja jest o tyle gorsza, że na drodze jest most, który wymaga remontu. Byłyby to dla gminy koszty, które mogłyby znacząco zaburzyć plany budżetowe i inwestycyjne. Prezydent Puław i wójt gminy Puławy starali się wpłynąć na zmianę prawa i w tym roku we współpracy z wieloma innymi samorządami udało się. Kilkanaście dni temu po długich bojach (także w Trybunale Konstytucyjnym) weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Ustawa ta pozwala gminom, które parę lat temu dostały taki niechciany prezent podjąć uchwałę i pozbawić drogę kategorii drogi gminnej. Wtedy taka droga przechodzi W ZARZĄD (nie na własność) województwa. Takie przekazanie następuje z mocy prawa dzięki nowej ustawie i porządkuje sytuację. Dzięki temu małe gminy nie są zmuszane do utrzymywania wielkich dróg, na których ruch zdecydowanie jest ponadlokalny.
Czytam tekst i komentarze i wydaje mi się, że należałoby parę rzeczy uporządkować. Miasto Puławy dostało tę drogę w zarządzanie po wybudowaniu nowego mostu i części obwodnicy w 2008 roku- część mostu i drogi w zarządzanie dostała też gmina Puławy. Warto pamiętać, że nie szły za tym żadne środki na utrzymanie. Kluczowym elementem sporu w tym przypadku jest kategoria tej drogi. Chyba każdy, kto choć trochę orientuje się sytuacji geograficznej regionu jest w stanie wysnuć wniosek, że nie jest to droga o zasięgu gminnym, tylko duża droga łącząc... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 12:36
Zamknąć most jak miastu nie potrzebny!
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 10:14
Wszyscy grzmieli, że stary most nie nadaje się do remontu. Rząd i innych przekonali no i most wybudowali,a starego złomiarzom nie oddali. Z facetem od języka roboczego doszli do wniosku, że mostek najlepiej podrzucić Marszałkowi i niech on główkuje! Puławom most zbędny, to go rozebrać i problem się skończy, a przy okazji kogoś się wykończy.
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 09:58
Teraz most zmieni kolor na rudy i będzie "cieszył" oczy przejezdnych:)
Avatar
Gość / 25 lipca 2015 o 08:50
Ministrze Karpiński dziękujemy!
Avatar
Gość / 24 lipca 2015 o 23:31
Dajcie zlomiarzom wolną rękę.
Avatar
dorka / 24 lipca 2015 o 21:44

trzeba wiedzieć, ile Karpiński zrobił w tej sprawie nie muszę go lubić ale z mostem zrobił porządek i za to mu dzięki

KARPIŃSKI? ZROBIŁ? PORZĄDEK?!?!?!?!

Gościu, upał wyraźnie ci zaszkodził.... nie wychodź jutro na słonko, pij dużo wody z odrobiną soli, cukru i ctryny ;)

Jak to łatwo sobie przypisać cudze zasługi, Włodzimierzu...

Avatar
Gość / 24 lipca 2015 o 21:13
Dla województwa to duży wydatek??? To co ma powiedzieć gmina która miala ponosic te koszta?