niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy: Plany ZUK na śmieciowe inwestycje

Dodano: 6 grudnia 2017, 07:21

Zakład Usług Komunalnych chce zbudować nowy obiekt na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Komunalnej. Powstać mogłaby tam w przyszłości instalacja do unieszkodliwiania odpadów plastikowych, która produkowałaby prąd i ciepło. W grę wchodzi także budowa niewielkiej spalarni.

W związku z rosnącymi kosztami składowania śmieci, co jest efektem rosnącej opłaty marszałkowskiej, puławski ZUK poszukuje możliwości przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku. Jednym z pomysłów jest ograniczenie ilości odpadów, które w przyszłości będą musiały trafiać na miejskie składowisko. Sposobem na to ma być wykorzystanie nowoczesnej technologii.

– Chcielibyśmy zbudować instalację do przerabiania odpadów plastikowych na olej pirolityczny, który następnie byłby spalany. W wyniku tego procesu powstałaby energia elektryczna oraz energia cieplna – tłumaczy prezes ZUK, Tomasz Wadas, dodając, że ciepło można byłoby wykorzystać do podgrzewania wody w systemie ciepłowniczym. – Byłby to po prostu odpad tego procesu – dodaje.

Odpady plastikowe, głównie butelki PET, stanowią znaczną część odpadów produkowanych przez mieszkańców miasta, więc ich recykling byłby pożądany.

Ale to nie wszystko. Na działce przy oczyszczalni ścieków, dzięki zmianom w studium, w przyszłości powstać może również niewielka spalarnia. – Byłaby to nieduża, bezpieczna spalarnia odpadów, której posiadanie zmniejszyłoby nam ilość śmieci trafiających na składowisko. Pamiętajmy o tym, że opłaty z tym związane z roku na rok będą coraz wyższe. Powinniśmy być do tego przygotowani – dodaje szef zakładu.

Niestety nowe instalacje to droga inwestycja, ale władze spółki liczą na możliwość pozyskania na ten cel wsparcia zewnętrznego. W grę, oprócz dofinansowania, wchodzą m.in. nisko oprocentowane pożyczki od instytucji zajmujących się ochroną środowiska.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 grudnia 2017 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spalania to już pisiory zapomniały jak buntowali lokalnych mieszkańców przed tego typu instalacjom
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co zrzuta od pierwszego stycznia ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!