Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 grudnia 2017 r.
18:53

Rekordowy budżet Puławy przyjęty. Na co miasto wyda 289 mln zł w 2018 roku?

10 97 A A
Puławska rada miasta w czwartek dyskutowała na temat nowego budżetu. Ostatecznie projekt uchwały poparło 19 z 20 obecnych na sali radnych
Puławska rada miasta w czwartek dyskutowała na temat nowego budżetu. Ostatecznie projekt uchwały poparło 19 z 20 obecnych na sali radnych (fot. Radosław Szczęch)

Puławscy radni w czwartek przyjęli budżet na 2018 rok. Pierwszy raz w historii Puław, planowany poziom wydatków przekroczył 289 mln złotych. To efekt m.in. zewnętrznych dotacji dla kluczowych inwestycji, rosnących nakładów na oświatę oraz inne zadania zlecone.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak dużych pieniędzy do wydania w ciągu jednego roku w Puławach jeszcze nie było. Sama oświata pochłonie ok. 77 mln złotych, a świadczenia rodzinne, w tym rządowy program "500 plus" kolejne 44 mln. Do tego należy doliczyć ponad 20 mln zł na różne rodzaju zasiłki i pomoc społeczną.

Rekordowa ilość środków wydana zostanie także na kulturę (32,5 mln zł) i sport (31,3 mln zł). Najwięcej z tego zabierze przebudowa Domu Chemika (25 mln zł) oraz budowa nowej hali sportowej przy ul. Lubelskiej (21,7 mln zł). Warto w tym miejscu dodać, że finansowanie tych dwóch zadań jest wieloletnie, a wymienione sumy to tylko fragment ich łącznych kosztów.

Miasto wyda również niemałe środki na działalność POK (3,2 mln zł), Bibliotekę Miejską (2,5 mln), czy utrzymanie nowego Muzuem Czartoryskich (700 tys. zł). Blisko 19 mln złotych zaplanowano na administrację, z czego ok. 14 mln to koszt funkcjonowania samego Urzędu Miasta. Na promocję w 2018 roku Puławy przeznaczą ponad 720 tys. zł.

W nowym roku nie zabraknie funduszy także na transport (24,5 mln), ale wyjątkowa ilość przyszłorocznych wydatków to efekt przede wszystkim inwestycji (76 mln zł). Poza tymi już wymienionymi to ważnych można zaliczyć także przebudowę ulic, np. Fitrowej i Konrada (1,6 mln zł), czy przedłużenie ul. Górnej i Jednacza (3,5 mln). Wspomnieć warto również o nowych autobusach, które Puławom w przyszłym roku za niecałe 14 mln złotych dostarczy firma MAN oraz przygotowaniach do kolejnego etapu przebudowy POK, czyli budowy tzw. mediateki.

Dochody niewystarczą na pokrycie tych wydatków. Będą wysokie, na poziomie 275 mln, ale to wciąż o 13 mln za mało. Deficyt zostanie pokryty emisją papierów wartościowych (10 mln) oraz wolnymi środkami. Referując nowy budżet, prezydent Janusz Grobel podkreślił, że Puławy utrzymują bezpieczny poziom zadłużenia. Sporo miejsca poświęcił także wstecznej centralizacji VAT-u. 

- Podjęliśmy to wyzwanie i już odzyskaliśmy ponad 13 mln złotych - poinformował, zaznaczając, że liczy na kolejne 4,5 mln w nowym roku.

Budżet chwalili radni. - To najlepszy budżet ostatnich lat i chciałabym podziękować za niego mieszkańcom, bo to oni płacą podatki. Oby pod koniec roku sięgnął 300 mln - mówiła Halina Jarząbek (PiS). Marzanna Pakuła (PiS) nazwała budżet zrównoważonym, a Ignacy Czeżyk (PiS) przekonywał, że deficyt w ciągu roku może zniknąć za sprawą dodatkowych wpływów.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 19 radnych. Przeciw był jedynie radny niezależny, Paweł Maj. - Nie mogłem go poprzeć, bo ten budżet nie odpowiada na ważne potrzeby naszych mieszkańców - tłumaczył samorządowiec, który starał się wprowadzić w nim kilka zmian. Proponował zabezpieczenie środków na uzupełniające nasadzenia roślin oraz naprawę kilku fragmentów nawierzchni ścieżek na Skwerze Niepodległości.

Jego wnioski zostały jednak odrzucone przez radę miasta. Prezydent Janusz Grobel stwierdził, że są one niezasadne. Podobnego zdania byli także wiceprezydenci. Tadeusz Kocoń ocenił, że są źle sformułowane, a Ewa Wójcik nazwała je "pisanymi na kolanie".

Komentarze 97

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2018 o 14:57
Pan prezydent i Pani Ania z POD wiedzą jak razem wydać pieniądze
Avatar
ss / 3 stycznia 2018 o 09:35
ludzie opamiętajcie się!!!! wbijcie sobie do swoich głów, że jeśli nawet pojawi się jakiś "mesjasz dla Puław" - świetny nowy kandydat na Prezydenta, który wcześniej zbuduje sobie popierający go komitet i wygra wybory, to przecież ten jego nowy obóz (skupieni wokół niego ludzie) utworzą nową klikę w mieście, która będzie dbała przede wszystkim o swoje i swoich rodzin, znajomych interesy. Czyli co się zmieni? świnie przy korycie...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 19:52
Na 2018 rok niemal wszystkie miasta mają rekordowe budżety. Cóż, rok wyborczy... Ja trzymam tylko mocno kciuki, żeby w tych wyborach ludzie wywalili w kosmos, najlepiej w jednej rakiecie, pisdzielców, platfusów i innych politycznych pseudowładców miasta. Mam też nadzieję, że w tym kraju wciąż będą dostępne na normalnej urzędowej drodze paszporty, a nie tak jak w komunizmie... To tak w razie by znowu cwaniaczki dorwały się do Rady Miasta... :P
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 17:03
a tak tak psychopaci rządzo światem. Jeśli jest sens i potrzeba to proszę się or-ga-ni-zo-wać i zaproponować coś innego jakościowo tylko żeby to miało pokrycie i nie było odrealnione - czyli nie na zasadzie sam przeciw wszystkim albo dajcie mi władze a ja już sobie poradze, bo tu przecie nie chodzi o "radzenie sobie"...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:11
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty i narcystyczni socjopaci?
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty ... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:10
Manipulatorku. Ktos tu napisał ze nie widzi sensu siedzenia w polityce?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:54
Jak tak to może w ogóle nie ma sensu siedzieć w polityce, szkoda czasu i talentami roztrwaniać i lepiej zająć się czymś innym?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:27
Chyba wiem o kim mówisz, Zastawiam się czy gdy to zrobi, gdy będzie miał świetny plan, wspaniałych ludzi, to przecież i tak pewna klika zdyskwalifikuje go byle błahostka. Choćby całkowicie wyssaną z palca. To przecież dla drżącego o swoje wpływy układu normalne.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:10
To niech ten niedoceniany i niezależny kandydat na prezydenta w końcu zaproponuje coś rozsądnego, zbierze grupę sensownych ludzi, utworzy lokalne ugrupowanie, tak żeby miał oparcie też w radzie i mógł to co zapowie realizować - inaczej to będzie dla jego wyborców stracona kadencja (no chyba że nie o wyborcach i wyborach tu mowa a o zwyczajnym skoku na stołki)
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 14:07
Tak myśląc od początku świata (nie licząc przewrotów zbrojnych) byłaby ta sama partioklika. Powodzenia
Avatar
Gość / 3 stycznia 2018 o 14:57
Pan prezydent i Pani Ania z POD wiedzą jak razem wydać pieniądze
Avatar
ss / 3 stycznia 2018 o 09:35
ludzie opamiętajcie się!!!! wbijcie sobie do swoich głów, że jeśli nawet pojawi się jakiś "mesjasz dla Puław" - świetny nowy kandydat na Prezydenta, który wcześniej zbuduje sobie popierający go komitet i wygra wybory, to przecież ten jego nowy obóz (skupieni wokół niego ludzie) utworzą nową klikę w mieście, która będzie dbała przede wszystkim o swoje i swoich rodzin, znajomych interesy. Czyli co się zmieni? świnie przy korycie...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 19:52
Na 2018 rok niemal wszystkie miasta mają rekordowe budżety. Cóż, rok wyborczy... Ja trzymam tylko mocno kciuki, żeby w tych wyborach ludzie wywalili w kosmos, najlepiej w jednej rakiecie, pisdzielców, platfusów i innych politycznych pseudowładców miasta. Mam też nadzieję, że w tym kraju wciąż będą dostępne na normalnej urzędowej drodze paszporty, a nie tak jak w komunizmie... To tak w razie by znowu cwaniaczki dorwały się do Rady Miasta... :P
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 17:03
a tak tak psychopaci rządzo światem. Jeśli jest sens i potrzeba to proszę się or-ga-ni-zo-wać i zaproponować coś innego jakościowo tylko żeby to miało pokrycie i nie było odrealnione - czyli nie na zasadzie sam przeciw wszystkim albo dajcie mi władze a ja już sobie poradze, bo tu przecie nie chodzi o "radzenie sobie"...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:11
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty i narcystyczni socjopaci?
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty ... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:10
Manipulatorku. Ktos tu napisał ze nie widzi sensu siedzenia w polityce?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:54
Jak tak to może w ogóle nie ma sensu siedzieć w polityce, szkoda czasu i talentami roztrwaniać i lepiej zająć się czymś innym?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:27
Chyba wiem o kim mówisz, Zastawiam się czy gdy to zrobi, gdy będzie miał świetny plan, wspaniałych ludzi, to przecież i tak pewna klika zdyskwalifikuje go byle błahostka. Choćby całkowicie wyssaną z palca. To przecież dla drżącego o swoje wpływy układu normalne.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:10
To niech ten niedoceniany i niezależny kandydat na prezydenta w końcu zaproponuje coś rozsądnego, zbierze grupę sensownych ludzi, utworzy lokalne ugrupowanie, tak żeby miał oparcie też w radzie i mógł to co zapowie realizować - inaczej to będzie dla jego wyborców stracona kadencja (no chyba że nie o wyborcach i wyborach tu mowa a o zwyczajnym skoku na stołki)
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 14:07
Tak myśląc od początku świata (nie licząc przewrotów zbrojnych) byłaby ta sama partioklika. Powodzenia
Zobacz wszystkie komentarze 97

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka
TRAGEDIA

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka 0 0

Tragiczny wypadek w Rudniku k. Lublina. Nie żyje 18-letnia kobieta.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu 0 2

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendanta głównego Straży Granicznej o kontrolę praktyk stosowanych na przejściu granicznym w Terespolu. Zwłaszcza wobec cudzoziemców poszukujących w Polsce ochrony przed prześladowaniami w swoich krajach.

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego  po najeździe szwedzkim
HISTORIA

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego po najeździe szwedzkim 5 0

Najazd szwedzki przyniósł, oprócz zniszczeń pałacu, także ograbienie i zniszczenie kościoła we Włostowicach. Szalejąca w dwa lata później zaraza, której początek datuje się na 24 sierpnia 1708 r., zdziesiątkowała mieszkańców, a dużą część pozostałych przy życiu wypędziła do lasów.

Wisła Puławy gra z liderem tabeli

Wisła Puławy gra z liderem tabeli 2 0

Humory w Puławach mocno się ostatnio poprawiły. Tak samo, jak pozycja w tabeli. Po bardzo trudnym początku rundy wiosennej Wisła wygrała dwa ostatnie mecze i odskoczyła od drużyn zagrożonych spadkiem. W sobotę na stadionie MOSiR zamelduje się lider tabeli GKS Jastrzębie. Zawody rozpoczną się o godz. 17

Zaparkował auto i poszedł do domu. Wkrótce nad miastem pojawiła się łuna ognia

Zaparkował auto i poszedł do domu. Wkrótce nad miastem pojawiła się łuna ognia 2 5

Łuna ognia pojawiła się w nocy nad Rykami. Na jednym z parkingów palił się samochód.

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u?
MAGAZYN

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u? 10 3

Przez wiele lat samochód był dla wielu Polaków szczytem marzeń. Władysław Gomułka uważał zresztą, że samochody są dla burżujów, dlatego stawiał na transport zbiorowy. I jeździliśmy stłoczeni w wagonowej toalecie lub na korytarzu albo byliśmy skazani na łaskę i niełaskę kierowcy PKS-u, który mógł nas nie wpuścić do autobusu. Dziś większość z nas korzysta z własnego samochodu. I stoimy w korkach...

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na wernisaż wystawy prac nagrodzonych w V Miejskim Konkursie Plastycznym Archipelag Wysp Przedziwnych. Otwarcie ekspozycji już w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 17.

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień 0 0

Zapowiada się piękny, wiosenny dzień w naszym regionie.

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław 6 4

Jak nie z JKS, to z kim? Motor w sobotę o godz. 17 zagra na wyjeździe z ostatnim zespołem w tabeli. Po raz pierwszy po zwolnieniu Marcina Sasala rolę pierwszego trenera będzie pełnił Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił dotychczasowego szko-leniowca.

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie"

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie" 12 3

- Prosimy o rozważną jazdę na drogach, ponieważ żółwie błotne (samce) rozpoczęły swoją migrację - apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej
21 kwietnia 2018, 12:00

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Krańcowa (DDK Bronowice, ul. Krańcowa 106) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mój Świat. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu
PROBLEM

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu 0 12

Gmina Ludwin Jak co roku, wrócił problem śmieci nad jeziorami. Nie wszyscy właściciele działek rekreacyjnych podpisali umowy na wywóz odpadów, więc śmieci wyrzucają do lasów i rowów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła 10 10

PIŁKARSKA NICE I LIGA Zespół trenera Bogusława Baniaka mimo dobrej gry i kilku dogodnych okazji do zdobycia bramki przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Katem „zielono-czarnych” okazał się Kamil Zapolnik, który zdobył obie bramki dla gospodarzy

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze 34 21

Pod znakiem zapytania stanęła przebudowa ronda przy Gali wraz z mostem na ul. Fabrycznej. W piątek okazało się, że w miejskiej kasie jest za mało pieniędzy na tę inwestycję. Najtańsza firma zażyczyła sobie prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż ma do wydania Ratusz

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony
KUCHNIA

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony 7 0

Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!