Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 grudnia 2017 r.
18:53

Rekordowy budżet Puławy przyjęty. Na co miasto wyda 289 mln zł w 2018 roku?

10 97 A A
Puławska rada miasta w czwartek dyskutowała na temat nowego budżetu. Ostatecznie projekt uchwały poparło 19 z 20 obecnych na sali radnych
Puławska rada miasta w czwartek dyskutowała na temat nowego budżetu. Ostatecznie projekt uchwały poparło 19 z 20 obecnych na sali radnych (fot. Radosław Szczęch)

Puławscy radni w czwartek przyjęli budżet na 2018 rok. Pierwszy raz w historii Puław, planowany poziom wydatków przekroczył 289 mln złotych. To efekt m.in. zewnętrznych dotacji dla kluczowych inwestycji, rosnących nakładów na oświatę oraz inne zadania zlecone.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak dużych pieniędzy do wydania w ciągu jednego roku w Puławach jeszcze nie było. Sama oświata pochłonie ok. 77 mln złotych, a świadczenia rodzinne, w tym rządowy program "500 plus" kolejne 44 mln. Do tego należy doliczyć ponad 20 mln zł na różne rodzaju zasiłki i pomoc społeczną.

Rekordowa ilość środków wydana zostanie także na kulturę (32,5 mln zł) i sport (31,3 mln zł). Najwięcej z tego zabierze przebudowa Domu Chemika (25 mln zł) oraz budowa nowej hali sportowej przy ul. Lubelskiej (21,7 mln zł). Warto w tym miejscu dodać, że finansowanie tych dwóch zadań jest wieloletnie, a wymienione sumy to tylko fragment ich łącznych kosztów.

Miasto wyda również niemałe środki na działalność POK (3,2 mln zł), Bibliotekę Miejską (2,5 mln), czy utrzymanie nowego Muzuem Czartoryskich (700 tys. zł). Blisko 19 mln złotych zaplanowano na administrację, z czego ok. 14 mln to koszt funkcjonowania samego Urzędu Miasta. Na promocję w 2018 roku Puławy przeznaczą ponad 720 tys. zł.

W nowym roku nie zabraknie funduszy także na transport (24,5 mln), ale wyjątkowa ilość przyszłorocznych wydatków to efekt przede wszystkim inwestycji (76 mln zł). Poza tymi już wymienionymi to ważnych można zaliczyć także przebudowę ulic, np. Fitrowej i Konrada (1,6 mln zł), czy przedłużenie ul. Górnej i Jednacza (3,5 mln). Wspomnieć warto również o nowych autobusach, które Puławom w przyszłym roku za niecałe 14 mln złotych dostarczy firma MAN oraz przygotowaniach do kolejnego etapu przebudowy POK, czyli budowy tzw. mediateki.

Dochody niewystarczą na pokrycie tych wydatków. Będą wysokie, na poziomie 275 mln, ale to wciąż o 13 mln za mało. Deficyt zostanie pokryty emisją papierów wartościowych (10 mln) oraz wolnymi środkami. Referując nowy budżet, prezydent Janusz Grobel podkreślił, że Puławy utrzymują bezpieczny poziom zadłużenia. Sporo miejsca poświęcił także wstecznej centralizacji VAT-u. 

- Podjęliśmy to wyzwanie i już odzyskaliśmy ponad 13 mln złotych - poinformował, zaznaczając, że liczy na kolejne 4,5 mln w nowym roku.

Budżet chwalili radni. - To najlepszy budżet ostatnich lat i chciałabym podziękować za niego mieszkańcom, bo to oni płacą podatki. Oby pod koniec roku sięgnął 300 mln - mówiła Halina Jarząbek (PiS). Marzanna Pakuła (PiS) nazwała budżet zrównoważonym, a Ignacy Czeżyk (PiS) przekonywał, że deficyt w ciągu roku może zniknąć za sprawą dodatkowych wpływów.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 19 radnych. Przeciw był jedynie radny niezależny, Paweł Maj. - Nie mogłem go poprzeć, bo ten budżet nie odpowiada na ważne potrzeby naszych mieszkańców - tłumaczył samorządowiec, który starał się wprowadzić w nim kilka zmian. Proponował zabezpieczenie środków na uzupełniające nasadzenia roślin oraz naprawę kilku fragmentów nawierzchni ścieżek na Skwerze Niepodległości.

Jego wnioski zostały jednak odrzucone przez radę miasta. Prezydent Janusz Grobel stwierdził, że są one niezasadne. Podobnego zdania byli także wiceprezydenci. Tadeusz Kocoń ocenił, że są źle sformułowane, a Ewa Wójcik nazwała je "pisanymi na kolanie".

Komentarze 97

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2018 o 14:57
Pan prezydent i Pani Ania z POD wiedzą jak razem wydać pieniądze
Avatar
ss / 3 stycznia 2018 o 09:35
ludzie opamiętajcie się!!!! wbijcie sobie do swoich głów, że jeśli nawet pojawi się jakiś "mesjasz dla Puław" - świetny nowy kandydat na Prezydenta, który wcześniej zbuduje sobie popierający go komitet i wygra wybory, to przecież ten jego nowy obóz (skupieni wokół niego ludzie) utworzą nową klikę w mieście, która będzie dbała przede wszystkim o swoje i swoich rodzin, znajomych interesy. Czyli co się zmieni? świnie przy korycie...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 19:52
Na 2018 rok niemal wszystkie miasta mają rekordowe budżety. Cóż, rok wyborczy... Ja trzymam tylko mocno kciuki, żeby w tych wyborach ludzie wywalili w kosmos, najlepiej w jednej rakiecie, pisdzielców, platfusów i innych politycznych pseudowładców miasta. Mam też nadzieję, że w tym kraju wciąż będą dostępne na normalnej urzędowej drodze paszporty, a nie tak jak w komunizmie... To tak w razie by znowu cwaniaczki dorwały się do Rady Miasta... :P
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 17:03
a tak tak psychopaci rządzo światem. Jeśli jest sens i potrzeba to proszę się or-ga-ni-zo-wać i zaproponować coś innego jakościowo tylko żeby to miało pokrycie i nie było odrealnione - czyli nie na zasadzie sam przeciw wszystkim albo dajcie mi władze a ja już sobie poradze, bo tu przecie nie chodzi o "radzenie sobie"...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:11
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty i narcystyczni socjopaci?
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty ... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:10
Manipulatorku. Ktos tu napisał ze nie widzi sensu siedzenia w polityce?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:54
Jak tak to może w ogóle nie ma sensu siedzieć w polityce, szkoda czasu i talentami roztrwaniać i lepiej zająć się czymś innym?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:27
Chyba wiem o kim mówisz, Zastawiam się czy gdy to zrobi, gdy będzie miał świetny plan, wspaniałych ludzi, to przecież i tak pewna klika zdyskwalifikuje go byle błahostka. Choćby całkowicie wyssaną z palca. To przecież dla drżącego o swoje wpływy układu normalne.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:10
To niech ten niedoceniany i niezależny kandydat na prezydenta w końcu zaproponuje coś rozsądnego, zbierze grupę sensownych ludzi, utworzy lokalne ugrupowanie, tak żeby miał oparcie też w radzie i mógł to co zapowie realizować - inaczej to będzie dla jego wyborców stracona kadencja (no chyba że nie o wyborcach i wyborach tu mowa a o zwyczajnym skoku na stołki)
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 14:07
Tak myśląc od początku świata (nie licząc przewrotów zbrojnych) byłaby ta sama partioklika. Powodzenia
Avatar
Gość / 3 stycznia 2018 o 14:57
Pan prezydent i Pani Ania z POD wiedzą jak razem wydać pieniądze
Avatar
ss / 3 stycznia 2018 o 09:35
ludzie opamiętajcie się!!!! wbijcie sobie do swoich głów, że jeśli nawet pojawi się jakiś "mesjasz dla Puław" - świetny nowy kandydat na Prezydenta, który wcześniej zbuduje sobie popierający go komitet i wygra wybory, to przecież ten jego nowy obóz (skupieni wokół niego ludzie) utworzą nową klikę w mieście, która będzie dbała przede wszystkim o swoje i swoich rodzin, znajomych interesy. Czyli co się zmieni? świnie przy korycie...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 19:52
Na 2018 rok niemal wszystkie miasta mają rekordowe budżety. Cóż, rok wyborczy... Ja trzymam tylko mocno kciuki, żeby w tych wyborach ludzie wywalili w kosmos, najlepiej w jednej rakiecie, pisdzielców, platfusów i innych politycznych pseudowładców miasta. Mam też nadzieję, że w tym kraju wciąż będą dostępne na normalnej urzędowej drodze paszporty, a nie tak jak w komunizmie... To tak w razie by znowu cwaniaczki dorwały się do Rady Miasta... :P
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 17:03
a tak tak psychopaci rządzo światem. Jeśli jest sens i potrzeba to proszę się or-ga-ni-zo-wać i zaproponować coś innego jakościowo tylko żeby to miało pokrycie i nie było odrealnione - czyli nie na zasadzie sam przeciw wszystkim albo dajcie mi władze a ja już sobie poradze, bo tu przecie nie chodzi o "radzenie sobie"...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:11
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty i narcystyczni socjopaci?
Polityka nie powinna opierać sie na plotach, kłamstwach i pomówieniach. A tak niestety w Puławach jest. Wiem bo znam parę person i nie wiem co nawet mam im odpowiadać na obrzydliwości które wylewają sie ust czołowych postaci puławskiego układu sprawiedliwo Januszowego a nawet z ust upadłych saków i ich miernych bufoniastych pomagierów. Zawiść zazdrość, małość i kłamstwo. Jak tak ma wyglądać polityka to ja bym dawno już podziękował. Tylko kto wtedy sie zajmie Puławami? Ohydni kłamcy, plotkarze, mąciciele, dbające o własny interes miernoty ... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 16:10
Manipulatorku. Ktos tu napisał ze nie widzi sensu siedzenia w polityce?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:54
Jak tak to może w ogóle nie ma sensu siedzieć w polityce, szkoda czasu i talentami roztrwaniać i lepiej zająć się czymś innym?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:27
Chyba wiem o kim mówisz, Zastawiam się czy gdy to zrobi, gdy będzie miał świetny plan, wspaniałych ludzi, to przecież i tak pewna klika zdyskwalifikuje go byle błahostka. Choćby całkowicie wyssaną z palca. To przecież dla drżącego o swoje wpływy układu normalne.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 15:10
To niech ten niedoceniany i niezależny kandydat na prezydenta w końcu zaproponuje coś rozsądnego, zbierze grupę sensownych ludzi, utworzy lokalne ugrupowanie, tak żeby miał oparcie też w radzie i mógł to co zapowie realizować - inaczej to będzie dla jego wyborców stracona kadencja (no chyba że nie o wyborcach i wyborach tu mowa a o zwyczajnym skoku na stołki)
Avatar
Gość / 31 grudnia 2017 o 14:07
Tak myśląc od początku świata (nie licząc przewrotów zbrojnych) byłaby ta sama partioklika. Powodzenia
Zobacz wszystkie komentarze 97

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 2 0

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 0 0

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 16 5

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 16 22

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 22 10

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 5 1

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

Strażak z Chełma na medal

Strażak z Chełma na medal 6 0

Rafał Bereza z Chełma wraz z drużyną zdobył tytuł mistrzów europy podczas Mistrzostw Europy TFA w niemieckim Mönchengladbach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!