Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 sierpnia 2016 r.
20:31

Spowalniacze. Miały zmniejszyć liczbę kolizji. Ale czy na pewno jest bezpieczniej?

70 54 A A

Mają spowalniać ruch i zmniejszać liczbę drogowych kolizji, ale powodują także szereg skutków negatywnych: szybsze zużycie samochodowych części, zwiększone zużycie paliwa czy trudności w szybkim przejeździe karetek pogotowia i wozów straży pożarnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławscy kierowcy przyzwyczaili się już do tego, że na ulicach miasta roi się od progów zwalniających. Niektóre z nich są dość niskie i łagodne, inne na tyle wysokie, że zmuszają do zredukowania prędkości niemal do zera. Wiele progów – jak twierdzą kierowcy – jest wykonana nieprawidłowo i zużywa się, zmieniając swój profil. Zarządcy dróg nie zawsze o tym pamiętają. 

– W Puławach progów jest zdecydowanie za dużo. Dwa tygodnie temu na przejeżdżając przez jeden z nich na ostrej krawędzi przeciąłem sobie dwie nowe opony i uszkodziłem felgi. Kosztowało mnie to ponad tysiąc złotych – mówi Piotr Pyda, taksówkarz. – Pół roku jazdy na taksówce i zawieszenie jest do wymiany. Niszczą się tuleje, wahacze – dodaje.

O ile lokalizacja wielu progów nie wzbudza kontrowersji (okolice szkół podstawowych, placów zabaw, przedszkoli), to w wielu przypadkach wydają się one zbędne, a ich liczba na odcinku kilkuset metrów – zdecydowanie zbyt wysoka.

Jadąc ulicą Jaworową kierowcy co chwilę wjeżdżają na próg. Nie inaczej jest na ul. Legionu Puławskiego, Władysława Sikorskiego i wielu innych, szczególnie na osiedlach Włostowice i Górna-Kolejowa.

Największą cierpliwość muszą zachować natomiast ci, którym przyszło poruszać ulicą Kazimierską i Włostowicką. Tak obok spowalniaczy zastosowano podwyższone rozdzielenie obu jezdni, co skutecznie uniemożliwia wyprzedzenie.

– Nie chciałbym być w skórze pacjenta w karetce, której kierowca, wyprzedzając jakiś pojazd wolnobieżny jest zmuszony przejechać przez tę przeszkodę. Nie wiem jak to możliwe, że pozwolono na budowę tego na tej drodze – mówi taksówkarz, który dostrzega wiele tego rodzaju problemów.

– Progi zwalniające spełniają swoją rolę, ograniczając ilość kolizji i wypadków – przekonuje tymczasem Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Przypominam, że przy ul. Jaworowej znajduje się kilka szkół, a dzięki rozwiązaniom zastosowanym na ul. Włostowickiej udało się znacznie ograniczyć ilość zdarzeń drogowych. Przyznaję, że próg przy ul. 6 Sierpnia jest dość uciążliwy, ale po remoncie tej ulicy, zostanie usunięty – obiecuje.

Za progi znajdujące się na drogach osiedlowych odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe. Te ich montaż tłumaczą prośbami od mieszkańców, najczęściej tych niezmotoryzowanych.

Czytaj więcej o:

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Leo / 22 sierpnia 2016 o 13:13
Spowalniacze na drodze wojewódzkiej... a wydawało się że czegoś takiego to nie wymyśliliby nawet satyrycy!
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 13:09
Jakby drogi projektowano z myślą o karetkach to powinnismy mieć same autostrady. Pojazdy uprzywilejowane to ułamek procenta całego ruchu. A co z kombajnami które biedne nie mieszczą się na drogach? Wystarczy jechać zgodnie z przepisami i zawieszenie bedzie cacy.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 09:48
Do pana taksówkarza ? Niech pan najpierw jeździ zgodnie z ograniczeniami na progach zwalniających, a później się żali !!! Ludzie pana znają i nie jest pan anonimowy i widzą jak pan jeździ po Puławach !!! Druga sprawa. Ulica Włostowicka, oczywiście progi nie są tam potrzebne i sztucznie spowalniają ruch i rzecz ważniejsza przy takim ukształtowaniu drogi czyli wysepce ciągnącej się środkiem drogi żaden pług nie jest w stanie przy dużych opadach śniegu odśnieżyć jej prawidłowo ( proszę zwrócić na to uwagę w okresie zimowym i zobaczycie ,że mam rację) . Miasteczko Holenderskie może i jest potrzebne na drodze osiedlowej , ale nie na główniej wylotowej drodze z Puław w kierunku Opola Lubelskiego.
Do pana taksówkarza ? Niech pan najpierw jeździ zgodnie z ograniczeniami na progach zwalniających, a później się żali !!! Ludzie pana znają i nie jest pan anonimowy i widzą jak pan jeździ po Puławach !!! Druga sprawa. Ulica Włostowicka, oczywiście progi nie są tam potrzebne i sztucznie spowalniają ruch i rzecz ważniejsza przy takim ukształtowaniu drogi czyli wysepce ciągnącej się środkiem drogi żaden pług nie jest w stanie przy dużych opadach śniegu odśnieżyć jej prawidłowo ( proszę zwrócić na to uwagę w okresie zimowym i zobaczycie ,że ... rozwiń
Avatar
olo / 22 sierpnia 2016 o 07:33
nie no.... jak czytam taki wywód, że "dwa tygodnie temu na przejeżdżając przez jeden z nich na ostrej krawędzi przeciąłem sobie dwie nowe opony i uszkodziłem felgi." to się zastanawiam jakim trzeba być magikiem aby na progu zwalniającym przecięć nowe opony? jak jest próg zwalniajacy to trzeba zwolnić - bo on od tego jest a nie za***ac 100km/h po progu bo chyba tyle trzeba jechac aby uszkodzić felgi.... jełopy.
Avatar
Mariusz / 21 sierpnia 2016 o 22:32
To co jest na Włostowicach to rzeczywiście skandal. Podobno to miał być eksperyment. Po tylu latach jest już oczywiste że ten eksperyment zakończył się porażką. Czas w końcu wyrównać te ulice!
Avatar
kriss / 21 sierpnia 2016 o 20:20
Pytanie sałaciarza o inżynierię drogową i bezpieczeństwo ruchu to to samo co pytanie żula o technikę budowy mostów - w końcu pod nimi stoi to się zna, nie? Już ktoś wyżej napisał - jeździlibyście przepisowo to nie byłoby progów i to jest wszystko, co można powiedzieć w tym temacie. A po progach jeżdżę równie często jak pan sałaciarz i opony mi nie pękają. Może warto podszlifować swoje umiejętności za kółkiem.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 14:15
Próg to symboliczne więzienie. Gdyby nie było przestępców nie było by więzień. Rozumiecie?! Sami jesteście winni.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 13:41
Jak widzę prawdziwy Polak to znawca prawa, medycyny i progów zwalniających. Kolejny odgrzewany kotlet, artykuł na zamówienie pieniaczy pisowskich i tyle.
Avatar
antymoher / 21 sierpnia 2016 o 12:36
To pozakladaj sobie te progi do okola chalupy ,,niedzielny kierowco"
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 12:29
Moim zdaniem progów jest za mało ,powinny być też na głównych drogach. Ja jeżdżę po nich wolno i żadne tuleje mi się nie wybijają. Przeszkadzają tylko oszołomom których w Polsce nie brakuje.
Avatar
Leo / 22 sierpnia 2016 o 13:13
Spowalniacze na drodze wojewódzkiej... a wydawało się że czegoś takiego to nie wymyśliliby nawet satyrycy!
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 13:09
Jakby drogi projektowano z myślą o karetkach to powinnismy mieć same autostrady. Pojazdy uprzywilejowane to ułamek procenta całego ruchu. A co z kombajnami które biedne nie mieszczą się na drogach? Wystarczy jechać zgodnie z przepisami i zawieszenie bedzie cacy.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 09:48
Do pana taksówkarza ? Niech pan najpierw jeździ zgodnie z ograniczeniami na progach zwalniających, a później się żali !!! Ludzie pana znają i nie jest pan anonimowy i widzą jak pan jeździ po Puławach !!! Druga sprawa. Ulica Włostowicka, oczywiście progi nie są tam potrzebne i sztucznie spowalniają ruch i rzecz ważniejsza przy takim ukształtowaniu drogi czyli wysepce ciągnącej się środkiem drogi żaden pług nie jest w stanie przy dużych opadach śniegu odśnieżyć jej prawidłowo ( proszę zwrócić na to uwagę w okresie zimowym i zobaczycie ,że mam rację) . Miasteczko Holenderskie może i jest potrzebne na drodze osiedlowej , ale nie na główniej wylotowej drodze z Puław w kierunku Opola Lubelskiego.
Do pana taksówkarza ? Niech pan najpierw jeździ zgodnie z ograniczeniami na progach zwalniających, a później się żali !!! Ludzie pana znają i nie jest pan anonimowy i widzą jak pan jeździ po Puławach !!! Druga sprawa. Ulica Włostowicka, oczywiście progi nie są tam potrzebne i sztucznie spowalniają ruch i rzecz ważniejsza przy takim ukształtowaniu drogi czyli wysepce ciągnącej się środkiem drogi żaden pług nie jest w stanie przy dużych opadach śniegu odśnieżyć jej prawidłowo ( proszę zwrócić na to uwagę w okresie zimowym i zobaczycie ,że ... rozwiń
Avatar
olo / 22 sierpnia 2016 o 07:33
nie no.... jak czytam taki wywód, że "dwa tygodnie temu na przejeżdżając przez jeden z nich na ostrej krawędzi przeciąłem sobie dwie nowe opony i uszkodziłem felgi." to się zastanawiam jakim trzeba być magikiem aby na progu zwalniającym przecięć nowe opony? jak jest próg zwalniajacy to trzeba zwolnić - bo on od tego jest a nie za***ac 100km/h po progu bo chyba tyle trzeba jechac aby uszkodzić felgi.... jełopy.
Avatar
Mariusz / 21 sierpnia 2016 o 22:32
To co jest na Włostowicach to rzeczywiście skandal. Podobno to miał być eksperyment. Po tylu latach jest już oczywiste że ten eksperyment zakończył się porażką. Czas w końcu wyrównać te ulice!
Avatar
kriss / 21 sierpnia 2016 o 20:20
Pytanie sałaciarza o inżynierię drogową i bezpieczeństwo ruchu to to samo co pytanie żula o technikę budowy mostów - w końcu pod nimi stoi to się zna, nie? Już ktoś wyżej napisał - jeździlibyście przepisowo to nie byłoby progów i to jest wszystko, co można powiedzieć w tym temacie. A po progach jeżdżę równie często jak pan sałaciarz i opony mi nie pękają. Może warto podszlifować swoje umiejętności za kółkiem.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 14:15
Próg to symboliczne więzienie. Gdyby nie było przestępców nie było by więzień. Rozumiecie?! Sami jesteście winni.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 13:41
Jak widzę prawdziwy Polak to znawca prawa, medycyny i progów zwalniających. Kolejny odgrzewany kotlet, artykuł na zamówienie pieniaczy pisowskich i tyle.
Avatar
antymoher / 21 sierpnia 2016 o 12:36
To pozakladaj sobie te progi do okola chalupy ,,niedzielny kierowco"
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 12:29
Moim zdaniem progów jest za mało ,powinny być też na głównych drogach. Ja jeżdżę po nich wolno i żadne tuleje mi się nie wybijają. Przeszkadzają tylko oszołomom których w Polsce nie brakuje.
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS 0 0

W weekend zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego. Z imprezy w Łodzi w dobrych humorach wracały przede wszystkim zawodniczki AZS UMCS: Malwina Kopron, Karolina Kołeczek i Paulina Guba

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka 0 0

Trwa budowa ścieżki rowerowej, dzięki której będzie można dojechać z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Inwestycja prowadzona przez sąsiadują z Lublinem gminę Niemce ma zakończyć się jeszcze w wakacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 1

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 46 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 6

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!