poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Puławy

W obronie Korzeniowego Dołu w Kazimierzu. Oburzenie na pomysł wybrukowania i oświetlenia

Dodano: 12 kwietnia 2017, 08:29

Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu – komentuje jeden z mieszkańców
Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu – komentuje jeden z mieszkańców (fot. Katarzyna Skoczylas)

Pomysł wybrukowania i oświetlenia wąwozu korzeniowego w Kazimierzu Dolnym spotkał się z oburzeniem społecznym. Na temat kontrowersyjnej inwestycji wypowiadają się setki internautów, powstała też petycja w obronie tego unikatowego miejsca.

Koncepcję utwardzenia podłoża Korzeniowego Dołu tzw. kocimi łbami burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula tłumaczył koniecznością ochrony położonej u wylotu wąwozu drogi powiatowej przed spływającym po ulewach błotem. Uzasadnieniem inwestycji ma być też dyskomfort okolicznych mieszkańców, ponieważ pylący less osiada na dachach samochodów i domów. Tłumaczenia burmistrza, który mieszka 200 metrów od podnóża wąwozu, nie trafiają jednak do wszystkich.

– To jest działanie przeciwko turystom i przeciwko przedsiębiorcom – oburza się Elżbieta Skoczylas, organizująca nocne spacery z pochodniami po Korzeniowym Dole. – Turyści nie patrzą na to, że less się unosi, bo taka jest uroda tego miasteczka i za to ludzie lubią Kazimierz.

Na stronie petycjeonline.pl pojawiła się już petycja do Andrzeja Pisuli o zaniechanie kontrowersyjnej inwestycji. Jej autorzy piszą o „irracjonalnym pomyśle” i „planie zniszczenia symbolu Kazimierza”. Internauci nawołują do ochrony naturalnego krajobrazu.

W podobnym tonie wypowiada się Włodek Dembowski, wokalista zespołu Łąki Łan, od lat związany z Kazimierzem. – Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu. W tym tkwi magia i cały klimat Kazimierza, że jest tutaj mało betonu. To jest miejsce, w którym zwycięża bajkowość, a nie taka „zwykłość”, która jest wszędzie – mówi.

Jak podkreśla Krzysztof Wawer, przyrodnik z wykształcenia, inwestycja jest wątpliwa pod względem prawnym, bo nieuchronnie musi prowadzić do naruszenia przepisów obowiązujących na terenie pomnika przyrody. – Wydatkowanie jakichkolwiek pieniędzy na ten cel jest nonsensem, tym bardziej, że od chwili zamknięcia wąwozu dla ruchu pojazdów problem erozji zdecydowanie został ograniczony – dodaje.

Tadeusz Michalak, znany kazimierski architekt pytany o pomysł utwardzenia i oświetlenia wąwozu odpowiada ironicznie:

– Pomysł mi się niezwykle podoba. Wzbogaciłbym go jednak o pewne elementy np. o rzeźby burmistrzów na postumentach, a dla pomniejszych urzędników tablice pamiątkowe umieszczone w ścianach wąwozu – mówi Michalak. – Wykluczyłbym lampy elektryczne, ale można by świece postawić albo kaganki na olej. Chociaż jak widać co niektórym w Kazimierzu brak oleju w głowie. A tak na poważnie, to takie ugruntowanie pozbawi podłoże możliwości zagospodarowania wód opadowych, które nie będą miały gdzie wsiąkać – podsumowuje.

Wiesław Czerniec, wiceprezes Zarządu Krainy Lessowych Wąwozów, odmówił komentarza w tej sprawie. Z kolei burmistrz Pisula odpisał nam SMSem, że nie będzie z nami rozmawiał na ten temat.

SONDA
Liczba głosów: 2320

Co sądzisz o pomyśle wybrukowania Korzeniowego Dołu i postawienia tam latarni?

3.79 %
To dobry pomysł
96.21 %
To zły pomysł

Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

emil
emil
Użytkownik niezarejestrowany
(78) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

emil
emil (19 kwietnia 2017 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wywalic  z urzędu miasta autora tego debilnego pomysłu !!!
Rozwiń
emil
emil (19 kwietnia 2017 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wywalic idiote - autora tego debilnego pomysłu !!!
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po mojemu to b. dobry pomysł. Tera tam nawet wózek dziecięcy ciężko przeprowadzić. Jagby był chodnik i oświetlenie to inna sprawa!
Rozwiń
Wiesław Czerniec
Wiesław Czerniec (19 kwietnia 2017 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Burmistrza. Nazwa naszej organizacji to Kraina Lessowych Wąwozów. Pragnę wszystkich zapewnić, że mam świadomość jaką rolę odgrywają wąwozy jako jedne z głównych atrakcji naszego regionu. Poprzez realizowane działania Organizacji udrożniliśmy kilka wąwozów, opracowaliśmy i wydaliśmy mapy promujące wąwozy. Więc mogę zapewnić o szacunku dla tego co na naszym terenie unikalne czyli wąwozów. [/justify] [justify] [/justify] [justify]Pozdrawiam[/justify] [justify]Wiesław Czerniec[/justify]
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten burmistrz to jakiś kompletny(...)! co za idiotyczny pomysł z tym brukowaniem! a tak poza tym to (niestety) jest osobą publiczną i chyba nie powinien odmawiać rozmowy; jest od tego żeby rozmawiać i tłumaczyć swoje pomysły, szczególnie tak debilne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (78)

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!