Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 czerwca 2015 r.
11:35

W Puławach powstaną wypożyczalnie miejskich rowerów?

0 3 A A
W Lublinie system roweru miejskiego zdobył ogromną popularność mieszkańców (fot. AS)
W Lublinie system roweru miejskiego zdobył ogromną popularność mieszkańców (fot. AS)

Turyści o niego pytają, zainteresowanie rośnie, a system roweru miejskiego sprawdził się już w m.in. w Lublinie. Na uruchomienie dziesięciu stacji bezobsługowego wypożyczania rowerów potrzeba nawet miliona złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie stacji wypożyczania rowerów jest już 40, a wkrótce powstaną następne. W Puławach na razie działa jedynie tradycyjna wypożyczalnia. Przewaga roweru miejskiego polega na tym, że użytkownicy nie muszą wracać do punktu, z którego rower zabrali. Zostawiają go na innej stacji, a przez pierwsze 20 minut najczęściej można jeździć za darmo. Podczas sezonu wiosenno-letniego daje to alternatywę dla komunikacji miejskiej, a także podróży samochodem. W ciągu 20 minut w Puławach rowerem można przejechać właściwie każdy odcinek w obrębie miasta. Rower wystarczy odpiąć za pomocą indywidualnego kodu cyfrowego.

Budowa stacji nie jest tania, ale uruchomienie systemu sprzyja rozwojowi turystyki. – To zdecydowanie dobry pomysł i uważam, że w Puławach rower miejski z pewnością by się sprawdził. Turyści często pytają, czy taki system u nas funkcjonuje. Mamy ścieżki rowerowe, można jeździć wzdłuż Wisły, w stronę Kazimierza Dolnego – mówi Aleksnadra Lis z Centrum Informacji Turystycznej w Puławach.

Podobnego zdania jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach. – Taki system to byłaby ogromna wygoda dla turystów, a korzystaliby z niego także mieszkańcy – mówi Antoni Rękas. – Uważam, że powinniśmy zbudować sieć stacji w całym regionie, nie tylko w Puławach, ale także w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Janowcu – dodaje.

Największą przeszkodą są pieniądze. Rower miejski to system z cyfrowymi zabezpieczeniami, internetową rejestracją użytkowników, licznikami czasu wypożyczenia, zabezpieczeniami antykradzieżowymi itd. – Według naszych szacunków sprzed dwóch lat, koszt jednej takiej stacji na 10 rowerów to 100 tysięcy złotych, a jej roczne utrzymanie to dodatkowych 25 tysięcy – mówi Magdalena Fidos z Urzędu Miasta Puławy.

Stacji w samych Puławach powinno być przynajmniej 5-6, a więc potrzeba około pół miliona złotych. Mogłyby one powstać w centrum (Urząd Miasta, Skwer Niepodległości), na wschodzie (os. Niwa), zachodzie (os. Kołłątaja), południu (Włostowice) i północy (dworzec PKP, Zakłady Azotowe). Dodatkowo po jednej w Kazimierzu, Nałęczowie i Janowcu.

Sonda: Czy w Puławach powinna powstać sieć miejskich wypożyczalni rowerowych?

Liczba głosów: 100
94%
Tak
6%
Nie
0%
Nie mam zdania
Czytaj więcej o:

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Romek / 17 lutego 2016 o 16:08

Ciekawe ile kosztuje ten automat do wypożyczania i elektronika w nim???? A poza tym troche drutu, farby, kilka dybli, troche benzyny, dwóch pracowników na kilka godzin i 100 tys. Fajnie to się w Polsce liczy

Dlaczego nie założysz firmy i nie zaczniesz na tym zarabiać skoro to takie proste? O zakładach Azotowych tez można napisać, że to kupa odpowiednio uformowanego żelastwa wartego na złomie kilkaset tysięcy zł - tyle, że wartość jest tego o wiele wiele razy większa. Dlaczego? Twój tok rozumowania jest na poziomie 3 latka.

System rowerów miejskich to bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich działających 24h na dobę. Weź teraz zatrudnij przykładowo na 1 tylko stacji - pracowników do wypożyczania - 24h na dobę. To większe koszty utrzymania samych pracowników niż postawienie takiego systemu. Policz sobie - 1 osoba miesięcznie (koszt pracodawcy jakieś 2500zł x 9 msc. Masz już ile? 22 500zł. 3 pracowników - 67,500zł? pracując non stop 8h dziennie każdego dnia.

Także gościu - policz zanim coś palniesz głupiego - system jest tańszy niż zwykła wypożyczalnia zatrudniająca pracowników do obsługi.

Do tego koszty serwisu, zakup rowerów itd itp. - pomnóż to X ilość stacji i będziesz wiedział jakie są koszty.

Taki system powinien być w każdym mieście! KONIECZNIE!

Dlaczego nie założysz firmy i nie zaczniesz na tym zarabiać skoro to takie proste? O zakładach Azotowych tez można napisać, że to kupa odpowiednio uformowanego żelastwa wartego na złomie kilkaset tysięcy zł - tyle, że wartość jest tego o wiele wiele razy większa. Dlaczego? Twój tok rozumowania jest na poziomie 3 latka.

System rowerów miejskich to bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich działających 24h na dobę. Weź teraz zatrudnij przykładowo na 1 tylko stacji - pracowników do wypożyczania - 24h na dobę. To więk... rozwiń

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 11:32
Nie wiem kto pisze te artykuły. Przecież w Puławach ścieżki rowerowe prowadzą do nikąd. Jeśli mieliby korzystać z tego tylko turyści to szkoda kasy, bo ich nie ma. Miejscowi jeżdżą własnymi bo prawie każdy ma w domu rower. Nie wiem dlaczego Dyrektor Rękas popiera ten projekt zamiast kupić 300 rowerów i prowadzić działalność pod tytułem wypożyczalnia, bez infrastruktury, bez kosztów zwrot w kilku miejscach w mieście koniec kropka. Rowery to przecież zabawa tylko w sezonie wykorzystać kilka punktów w mieście, gdzie można wygospodarować trochę pomieszczenia na bazy do zwrotów a miasto ma ich trochę w rożnych punktach, prosty program komputerowy administracyjny i jazda. Nie potrzeba miliona my nie musimy być tacy światowi jak reszta.
Nie wiem kto pisze te artykuły. Przecież w Puławach ścieżki rowerowe prowadzą do nikąd. Jeśli mieliby korzystać z tego tylko turyści to szkoda kasy, bo ich nie ma. Miejscowi jeżdżą własnymi bo prawie każdy ma w domu rower. Nie wiem dlaczego Dyrektor Rękas popiera ten projekt zamiast kupić 300 rowerów i prowadzić działalność pod tytułem wypożyczalnia, bez infrastruktury, bez kosztów zwrot w kilku miejscach w mieście koniec kropka. Rowery to przecież zabawa tylko w sezonie wykorzystać kilka punktów w mieście, gdzie można wygospodarować trochę... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 00:43
Ciekawe ile kosztuje ten automat do wypożyczania i elektronika w nim???? A poza tym troche drutu, farby, kilka dybli, troche benzyny, dwóch pracowników na kilka godzin i 100 tys. Fajnie to się w Polsce liczy
Avatar
Romek / 17 lutego 2016 o 16:08

Ciekawe ile kosztuje ten automat do wypożyczania i elektronika w nim???? A poza tym troche drutu, farby, kilka dybli, troche benzyny, dwóch pracowników na kilka godzin i 100 tys. Fajnie to się w Polsce liczy

Dlaczego nie założysz firmy i nie zaczniesz na tym zarabiać skoro to takie proste? O zakładach Azotowych tez można napisać, że to kupa odpowiednio uformowanego żelastwa wartego na złomie kilkaset tysięcy zł - tyle, że wartość jest tego o wiele wiele razy większa. Dlaczego? Twój tok rozumowania jest na poziomie 3 latka.

System rowerów miejskich to bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich działających 24h na dobę. Weź teraz zatrudnij przykładowo na 1 tylko stacji - pracowników do wypożyczania - 24h na dobę. To większe koszty utrzymania samych pracowników niż postawienie takiego systemu. Policz sobie - 1 osoba miesięcznie (koszt pracodawcy jakieś 2500zł x 9 msc. Masz już ile? 22 500zł. 3 pracowników - 67,500zł? pracując non stop 8h dziennie każdego dnia.

Także gościu - policz zanim coś palniesz głupiego - system jest tańszy niż zwykła wypożyczalnia zatrudniająca pracowników do obsługi.

Do tego koszty serwisu, zakup rowerów itd itp. - pomnóż to X ilość stacji i będziesz wiedział jakie są koszty.

Taki system powinien być w każdym mieście! KONIECZNIE!

Dlaczego nie założysz firmy i nie zaczniesz na tym zarabiać skoro to takie proste? O zakładach Azotowych tez można napisać, że to kupa odpowiednio uformowanego żelastwa wartego na złomie kilkaset tysięcy zł - tyle, że wartość jest tego o wiele wiele razy większa. Dlaczego? Twój tok rozumowania jest na poziomie 3 latka.

System rowerów miejskich to bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich działających 24h na dobę. Weź teraz zatrudnij przykładowo na 1 tylko stacji - pracowników do wypożyczania - 24h na dobę. To więk... rozwiń

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 11:32
Nie wiem kto pisze te artykuły. Przecież w Puławach ścieżki rowerowe prowadzą do nikąd. Jeśli mieliby korzystać z tego tylko turyści to szkoda kasy, bo ich nie ma. Miejscowi jeżdżą własnymi bo prawie każdy ma w domu rower. Nie wiem dlaczego Dyrektor Rękas popiera ten projekt zamiast kupić 300 rowerów i prowadzić działalność pod tytułem wypożyczalnia, bez infrastruktury, bez kosztów zwrot w kilku miejscach w mieście koniec kropka. Rowery to przecież zabawa tylko w sezonie wykorzystać kilka punktów w mieście, gdzie można wygospodarować trochę pomieszczenia na bazy do zwrotów a miasto ma ich trochę w rożnych punktach, prosty program komputerowy administracyjny i jazda. Nie potrzeba miliona my nie musimy być tacy światowi jak reszta.
Nie wiem kto pisze te artykuły. Przecież w Puławach ścieżki rowerowe prowadzą do nikąd. Jeśli mieliby korzystać z tego tylko turyści to szkoda kasy, bo ich nie ma. Miejscowi jeżdżą własnymi bo prawie każdy ma w domu rower. Nie wiem dlaczego Dyrektor Rękas popiera ten projekt zamiast kupić 300 rowerów i prowadzić działalność pod tytułem wypożyczalnia, bez infrastruktury, bez kosztów zwrot w kilku miejscach w mieście koniec kropka. Rowery to przecież zabawa tylko w sezonie wykorzystać kilka punktów w mieście, gdzie można wygospodarować trochę... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 00:43
Ciekawe ile kosztuje ten automat do wypożyczania i elektronika w nim???? A poza tym troche drutu, farby, kilka dybli, troche benzyny, dwóch pracowników na kilka godzin i 100 tys. Fajnie to się w Polsce liczy
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS 0 0

W weekend zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego. Z imprezy w Łodzi w dobrych humorach wracały przede wszystkim zawodniczki AZS UMCS: Malwina Kopron, Karolina Kołeczek i Paulina Guba

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka 0 0

Trwa budowa ścieżki rowerowej, dzięki której będzie można dojechać z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Inwestycja prowadzona przez sąsiadują z Lublinem gminę Niemce ma zakończyć się jeszcze w wakacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 1

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 47 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 6

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!