poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Radzyń Podlaski

Prokuratura nie zajmie się wystawą "Stop dewiacji"

Dodano: 24 listopada 2016, 18:48
Autor: Ewelina Burda

Na wystawę zgodził się burmistrz miasta Jerzy Rębek. fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum<br />
Na wystawę zgodził się burmistrz miasta Jerzy Rębek. fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum

Nie będzie prokuratorskiego śledztwa w sprawie homofobicznej wystawy "Stop dewiacji" w Radzyniu Podlaskim

W październiku banery za zgodą burmistrza Radzynia Podlaskiego powiesiła w centrum miasta fundacja Życie i Rodzina. Można się z nich dowiedzieć że homoseksualizm równa się wczesna śmierć, bo "większość homoseksualistów nie dożywa 65. roku życia". Poza tym, z homoseksualizmem wiąże się z pedofilia  i przestępczość, bo "homoseksualiści odpowiadają za 20-40 proc. przypadków molestowania dzieci" i "cztery razy częściej są skłonni dopuścić się zabójstwa". - To co prezentuje ta wystawa jest zgodne z moim światopoglądem. (...) Uważam za rzecz skandaliczną aby propagować jakiekolwiek idee homoseksualne (...). Czy człowiek chory obnosi się ze swoją chorobą? To jest choroba i współczuję tym ludziom-  tak sprawę skomentował  dla TVN24 burmistrz Jerzy Rębek.

Homofobiczne treści nie spodobały się jednak Kampanii Przeciw Homofobii i stowarzyszeniu Lambda, które powiadomiły prokuraturę. Ta radzyńska przekazała sprawę do Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe.  Zawiadomienie dotyczyło dwóch wątków, zniesławienia przez pomawianie o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej, grupy osób o orientacji homoseksualnej.  Poza tym, w przypadku burmistrza i urzędników chodziło o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego. - Wobec stwierdzenia że czyn wyczerpał znamiona czynu zabronionego ściganego z oskarżenia prywatnego, co do którego brak jest interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa - mówi Katarzyna Czekaj, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe. - W przypadku przekroczenia uprawnień przez burmistrza, które miało polegać na wyrażeniu zgody na zorganizowanie takiej wystawy, również stwierdzono że czyn nie zawiera znamiona czynu zabronionego- podkreśla Czekaj.  - Żadna konkretna osoba prywatna nie złożyła zawiadomienia że czuje się pokrzywdzona, a prokurator ingeruje wtedy gdy trzeba komuś pomóc, tzn. osobie indywidualnej - zauważa pani prokurator.

- Informację o decyzji prokuratury znamy z mediów. Obecnie oczekujemy na otrzymanie oficjalnego pisma. Po zapoznaniu się z jego treścią, podejmiemy decyzję o dalszych działaniach - stwierdza z kolei Cecylia Jakubczak z KPH.

Ustawione na radzyńskim Placu Wolności od 7 do 21 października banery, nie wszystkim mieszkańcom się podobały. Miejski radny i działacz społeczny Jakub Jakubowski zwrócił się nawet do władz z zapytaniem o formalne przesłanki stojące za wystawą. Odpowiedź mocno go zdziwiła.  - Burmistrz uzasadniając celowość organizacji homofobicznej wystawy w Radzyniu powołuje się na zapisy w Konstytucji RP mówiące o tym, że władzę publiczną cechuje neutralność w kwestiach światopoglądowych. Nie potrafię wznieść się na ten poziom abstrakcji - nie ukrywa Jakubowski. -  Moim zdaniem zgoda na umieszczenie banerów, wywiady przed kamerami telewizyjnymi w których zarówno Jerzy Rębek jak i Tomasz Stephan nie kryją swego poparcia dla zwalczających homoseksualizm, to coś zupełnie odwrotnego - zauważa.  -  Czuję się źle, kiedy zamiast robić wszystko aby z Radzynia ubywało jak najmniej ludzi, burmistrzowie , w imię własnych światopoglądowych przekonań, robią miastu antypromocję i przyczyniają się do uciekania młodych ludzi z Radzynia. Choćby to było dwóch czy trzech gejów, będzie to dwóch czy trzech podatników mniej - podkreśla pan Jakub.

W listopadzie wystawa "Stop dewiacji" była prezentowana w centrum Lublina na terenie jednej z parafii. Ale banery wisiały niespełna dwa dni, bo proboszcz zdecydował o ich zdjęciu, m.in. po fali internetowego "hejtu". Poza tym, już pierwszego dnia wystawa została częściowo zniszczona.

Użytkownik niezarejestrowany
KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 listopada 2016 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widać, że ten świat jest jeszcze normalny. Stronniczość redaktorki wyczuwalna. Rozumiem, że pani wierzy w ten naukowy bełkot o normalności dewiacji?
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (25 listopada 2016 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2016 o 06:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystawa be marsze równości cacy jest ta wolnośc czy nie?
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2016 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ewelince chyba artykul napisal kolega pedzio a ona tylko go podpisala
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2016 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tolerancja tolerancją ale nikt mi nie wmówi, że kobieta z brodą lub facet w rajtuzach kest normalnością. Homoseksualizm to pewnego rodzaju zaburzenie psychiczne, które powinno się leczyć
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!