poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Badanie sadów. Obowiązkowe ankiety dla 3 tys. gospodarstw w Lubelskiem


W województwie lubelskim jest 1/3 wszystkich gospodarstw sadowniczych w Polsce<br />
W województwie lubelskim jest 1/3 wszystkich gospodarstw sadowniczych w Polsce

20 tysięcy gospodarstw w Polsce, z czego ponad 3 tysiące w Lubelskiem, weźmie udział w obowiązkowym badaniu, które przeprowadzi w listopadzie Główny Urząd Statystyczny. Badanie będzie dotyczyć sadów – odmian i gatunków

Na terenie województwa lubelskiego znajduje się najwięcej gospodarstw sadowniczych. – Dokładnie co trzecie takie gospodarstwo znajduje się w województwie lubelskim – podaje Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Powierzchnia sadów wynosi 81,8 tys. ha, co daje nam drugą lokatę w kraju.

Najwięcej sadów znajduje się w powiecie opolskim. – Tamtejsze sady to 1/4 powierzchni wszystkich tego rodzaju upraw województwa lubelskiego – zauważa zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

– Największe skupisko sadów mamy w gminach Józefów, Wilków, Karczmiska i oczywiście Łaziska, ale też duże nasadzenia są w gminach Chodel i Poniatowa – wylicza Zenon Rodzik, starosta opolski. – Przeważają jabłonie, dużo jest też grusz i wiśni.

Nasz region słynie też z uprawy malin – ponad 80 procent produkcji krajowej pochodzi z naszego regionu. Lubelskie jest też na drugim miejscu w kraju jeśli chodzi o produkcję jabłek, śliwek, wiśni i na trzecim miejscu pod względem ilości produkowanych gruszek i czereśni.

3 tysiące gospodarstw

7 listopada w całym kraju rozpoczynają się badania sadów według gatunków i odmian. Badania, które przeprowadzi Główny Urząd Statystyczny, będą prowadzone do końca listopada w wylosowanych gospodarstwach rolnych. Celem badania jest uzyskanie informacji dotyczących struktury odmianowej sadów – przede wszystkim jabłoniowych i gruszowych, a także brzoskwiniowych i morelowych.

Badane będą nie tylko sady w Polsce, ale też całej Unii Europejskiej. W naszym kraju w badaniu weźmie udział 20 tys. gospodarstw, w Lubelskiem będzie ich ponad 3 tys.

– Badanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na informacje zgłaszane zarówno na szczeblu Unii Europejskiej, jak i Polski do kształtowania unijnej i krajowej polityki rolnej przez najbliższe lata – wyjaśnia zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Wyniki wykorzystywane są na szczeblu regionalnym – przez samorządy wojewódzkie i powiatowe, które również inicjują i realizują programy na rzecz rolnictwa i rolników. Bez wiarygodnych danych podejmowanie trafnych decyzji nie jest możliwe. Jestem przekonany, że wyniki badania będą również służyć samym sadownikom – pozwolą im na pozycjonowanie swojego gospodarstwa względem innych, jak również odpowiednio reagować na zmiany zachodzące w ich otoczeniu.

Badanie ma charakter obowiązkowy. Wyniki badań są objęte tajemnicą statystyczną i podlegają ochronie.

Metody badania

Badanie będzie przeprowadzone trzema metodami – za pomocą formularzy elektronicznych, które samodzielnie będą wypełniać rolnicy i przesyłać za pośrednictwem Internetu (7-12 listopada br.). Poza tym teleankieterzy urzędu będą kontaktować się z wybranymi losowo gospodarstwami telefonicznie (13-30 listopada br.). Ostatnim sposobem, w jaki urząd będzie zbierał informacje, będzie wywiad bezpośredni w gospodarstwie przeprowadzony przez ankietera (13-30 listopada br.).

Ankieter, który odwiedzi gospodarstwo, będzie miał legitymację i upoważnienie do przeprowadzenia badań wystawione przez dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Tożsamość zarówno teleankietera, jak i ankietera będzie można potwierdzić dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99, w godz. 8-18 w okresie trwania badania.

Urząd Statystyczny w Lublinie zachęca do samodzielnego wypełniania ankiety dostępnej w Internecie. Jest to metoda najbardziej korzystna dla rolnika, który może wypełnić druk w dogodnym dla siebie momencie.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2017 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
s...anie w banie
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja nie mam sadu i też do mnie dzwonili. Żałosne . Ale może marchew to też teraz owoc.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaka jest wartość takiego badania? Rolnicy wypełniają wnioski o dopłaty razem z mapkami i deklaracją upraw. To amatorskie działanie GUS to zwykłe marnotrawstwo publicznych środków.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Badanie jest obowiązkowe? Bzdura. Podstawa prawna jest taka , że można się nią podetrzeć. Poza tym ARIMR posiada takie dane. GUS pasożyt szuka najwyraźniej powodu do swojego istnienia. Moja rada nie reagować i nie odpowiadać. A korespondencję przesyłaną ZWYKŁYM sic! listem wrzucać do kosza.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
państwo musi wiedzieć co ma zabrać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!