Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 lipca 2015 r.
8:53

Szkodniki warzyw groźne w polu i na działce. Jak z nimi walczyć?

Autor: Zdjęcie autora Karol Kłopot
0 3 A A
Dorosłe pędraki mają około 5 cm długości i 1 cm grubości
Dorosłe pędraki mają około 5 cm długości i 1 cm grubości

Skuteczna ochrona warzyw polowych uzależniona jest od umiejętności rozpoznania szkodnika. Różnorodność owadów i roztoczy oraz uszkodzeń przez nie powodowanych zmusza każdego producenta czy działkowca do znajomości ich biologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najważniejsze szkodniki warzyw

Spośród występujących szkodników w uprawach niemal wszystkich gatunków warzyw największe szkody gospodarcze wyrządzają szkodniki glebowe: drutowce, rolnice, pędraki. Z powodu braku nowych środków na polskim rynku problem ten może się pogłębiać, ponieważ nie zwalczane powodują jeszcze większe straty w uprawach. Może pomóc prawidłowo ułożony płodozmian, głęboka orka zimowa, zaorywanie nieużytków oraz stosowanie pułapek pokarmowych.

Drutowce

To larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Osiągają długość 25 mm, a ich ciało walcowate lub spłaszczone jest barwy żółtej lub brązowej. Rozwój drutowców odbywa się w glebie i trwa, w zależności od gatunku, od 4 do 5 lat. Największe szkody wyrządzają drutowce w 3 lub 4 roku swojego rozwoju, osiągają one wówczas długość 15-20 mm.

Aktywność drutowców uzależniona jest od wilgotności gleby. Starsze larwy schodzą do głębszych warstw gleby, natomiast jaja i młode larwy sprężyków giną w tym czasie masowo. Najwięcej drutowców gromadzi się na łąkach, pastwiskach, na plantacjach wieloletnich traw oraz miejscach zachwaszczonych perzem. Próg szkodliwości drutowców wynosi od 2 do 6 larw na 1 m2 w zależności od zasiedlanego gatunku warzywniczego.

Rolnice

To wielożerne gąsienice powodujące co roku znaczne szkody. Najczęściej spotyka się je na zbożach, trawach, roślinach okopowych, warzywach i roślinach ozdobnych. W maju pojawiają się motyle, które latają do końca czerwca. W tym czasie samice składają jaja, przylepiając je pojedynczo do części roślin, które znajdują się tuż nad powierzchnią gleby. Gąsienice trzech pierwszych stadiów rozwojowych żerują na roślinie, po czym, w IV stadium, schodzą do gleby, i tam żerują na korzeniach i bulwach lub wychodzą w nocy na powierzchnię i podgryzają rośliny, które z tego powodu przewracają się.

Rozwojowi rolnic sprzyja susza i wysoka temperatura w czasie lotu motyli, składania jaj i wylęgu gąsienic. Licznie występują głównie na glebach lekkich i na plantacjach zachwaszczonych. Próg szkodliwości dla rolnic wynosi 6 gąsienic na 1 m2 i 1 gąsienica na 1 mb. rzędu.

Pędraki

Podobnie jak rolnice żerują na bardzo licznych roślinach uprawnych. Dorosłe owady wychodzą z gleby wiosną, zwykle w maju i gromadzą się na pobliskich drzewach liściastych, (np. dębach, topolach, jabłoniach, wiśniach). Dorosłe chrząszcze pozostawiają z liści zasiedlonych roślin tylko fragmenty nerwów głównych (dochodzi do „gołożeru”). Po zapłodnieniu samice składają jaja do gleby w pobliżu korzeni roślin. Po upływie 3-4 tygodni z jaj wylęgają się pędraki. Rozwój ich trwa w naszych warunkach 4 lata i w tym okresie odżywiają się podziemnymi częściami roślin. Najbardziej żarłoczne są w 2 i 3 roku życia. W czerwcu ostatniego roku larwa schodzi na głębokość do 0,5 m i się przepoczwarcza. W sierpniu z poczwarek wychodzą młode chrząszcze, ale pozostają w glebie do wiosny. W przypadku stwierdzenia dużej liczby pędraków (powyżej 6 sz. na m2) należy przeprowadzić zabieg ochronny, używając preparatów fosforoorganicznych.

Zapobieganie występowaniu szkodników glebowych

– nie uprawiać roślin na polach zasiedlonych przez szkodniki, w pobliżu lasów, krzewów, zadrzewień oraz po trawach wieloletnich motylkowatych,
– w płodozmianie wysiewać rośliny nie atakowane przez drutowce – fasolę, gorczycę, groch, len i rzepak
– wykonywać głębokie orki i często spulchniać glebę aby ograniczyć występowanie szkodników glebowych
– w przypadku pędraków zaleca się także uprawę gryki, roślina ta zawiera taniny, związki niekorzystne dla rozwoju pędraków, uniemożliwiające osiągnięcie stadium owada dojrzałego.

Zwalczanie szkodników glebowych

Uzupełnieniem metod agrotechnicznych jest walka chemiczna, czyli opryskiwanie gleby. W przypadku konieczności zastosowania chemicznej ochrony przed szkodnikami glebowymi należy pamiętać, że można to zrobić jedynie przed siewem, sadzeniem bądź założeniem plantacji roślin wieloletnich.

Zabiegi mechaniczne i chemiczne powinno się wykonać wiosną np. w końcu kwietnia lub pierwszych dniach maja, po ogrzaniu się gleby, kiedy pędraki rozpoczęły już żerowanie, albo w sierpniu. Ostatnie zabiegi chemiczne można wykonać jeszcze w pierwszych dniach września przed zejściem pędraków na zimowanie. Nigdy nie powinno się stosować preparatów chemicznych w okresie wegetatywnym roślin uprawnych przeznaczonych do konsumpcji.

Najczęściej stosowanym preparatem jest Dursban 480 EC (jego generyki) w dawce 5 l/ha, w 1000 l wody. Po zastosowaniu substancji zaleca się jak najszybsze zaoranie pola. Korzystne jest wykonanie zabiegu w dzień pochmurny lub podczas drobnej mżawki, gdyż w takich warunkach preparat wolniej paruje.

* Autor jest głównym specjalistą ds. warzywnictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium