piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Rolnictwo

Marszałek chce odstrzelić wszystkie dziki. W woj. lubelskim może ich żyć 25 tys.

Dodano: 22 czerwca 2017, 21:46

Dzik
Dzik (fot. Maciej Kaczanowski)

200 zł otrzyma każdy, kto znajdzie padłego dzika i zgłosi to wójtowi lub staroście. Ale to nie wszystko: marszałek mówi też o odstrzeleniu całej populacji tych zwierząt w województwie. Akcja wiąże się z rosnącym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF).

Na czwartkowej sesji sejmiku województwa radni jednomyślnie (zarówno koalicji PO-PSL jak i opozycyjnego PiS) przegłosowali apel do rządu, w którym wyrażają zaniepokojenie opieszałością w podejmowaniu skutecznych działań w związku z rozprzestrzenianiem się ASF.

Jak czytamy w stanowisku, w 2016 roku stwierdzono 161 przypadków znalezienia dzików zarażonych wirusem, a w ciągu niespełna sześciu miesięcy tego roku było ich już 185. Znacząco wzrosła także liczba wykrytych ognisk ASF u świń – 37 przy zaledwie dwóch w roku ubiegłym. Najwięcej zarażeń – osiem – odnotowano w województwie lubelskim. Zarażone stada trzeba wybijać.

W apelu radni domagają się od rządu m.in. odblokowania środków na walkę z wirusem, ścisłej kontroli sanitarnej żywności importowanej z Ukrainy i Białorusi oraz skutecznego odstrzału dzików. Ale samorząd województwa postanowił także bezpośrednio zaangażować się w walkę z niebezpieczną chorobą.

– Apeluję do mieszkańców i samorządowców o zgłaszanie przypadków znalezienia padłych dzików. Każdy, kto poinformuje o takiej sytuacji wójta lub starostę, otrzyma 200 zł – zapowiada Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Pieniądze mają pochodzić z budżetu województwa.

Marszałek nie ma wątpliwości, że jedynym ratunkiem jest odstrzał dzików. Według szacunków w naszym regionie może być ich nawet 25 tys. sztuk. – Uważam, że populację tych zwierząt na naszym terenie należy zlikwidować. Nic nie stanie na przeszkodzie, żeby później, po zażegnaniu niebezpieczeństwa, ją odbudować – dodaje marszałek i przywołuje wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Według nich na 15 zbadanych martwych dzików, 12 było zakażonych ASF.

Podobnego zdania są rolnicy, którzy pojawili się na czwartkowej sesji sejmiku. – Martwych dzików w lasach wkrótce mogą być tysiące. Trzeba do nich strzelać i wyczyścić nasz teren. To hańba, że dzik staje się świętą krową indyjską – mówi Marek Sulima, hodowca trzody chlewnej i radny powiatu bialskiego.

– To jest niewykonalne. Nie da się wybić populacji w całości – komentuje Andrzej Łacic, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. – Przecież dziki występują także za naszą wschodnią granicą i w sąsiednich województwach. Można jedynie ograniczać ich populację i to jest realizowane.

Użytkownik niezarejestrowany
Wiem kto to zrobił!
ow.ly/PEp830d4WnI
(55) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2017 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko w barbarzynskim kraju banda prosprostakow pokroju Szyszki może wprowadzać takie ^OSTATECZNE ROZWIĄZANIA ^ podobne do tych, których dopuszczali się hitlerowcy wobec Żydów, wprowadzając rozwiązanie ^ kwestii żydowskiej. Takie postawienie sprawy ukazuje prymitywizm i brak podstawowych zasad moralnych tych, którzy takie rozwiazania chcą wprowadzać w życie. Niestety wiele osób prubuje ratowac środowisko, ratować zwierzeta, ratować skarby natury min. Kwestia ochrony Białowieży, wystarczy mieć dobrą wolę, trochę oleju w głowie, a jeśli nie ,to poradzić sie ludzi ,którzy się na tym znają i wiedzą jak w cywilizowany sposób rozwiązać problem ASF za pomocą naturalnych środków ochrony wystepujacych w przyrodzie (np. wykorzystując drapieżniki, wykonując specjalne naturalne bariery odgradzajace zagrożenie ASFod hodowli zwierząt rzeźnych)..Strzelanie do bezbronnych zwierząt, mordowanie wszystkiego co się rusza to nie jest etyczne rozwiązanie ,tylko okrutne barbarzynstwo z którym trzeba bezwzględnie walczyć tak jak z tym co wyczynów ten zwyrodnialec Szyszko.
Rozwiń
Wiem kto to zrobił!
Wiem kto to zrobił! (29 czerwca 2017 o 01:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Materiał z udziałem Dzika i Kury: ow.ly/PEp830d4WnI
Rozwiń
ow.ly/PEp830d4WnI
ow.ly/PEp830d4WnI (29 czerwca 2017 o 01:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ow.ly/PEp830d4WnI
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2017 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***ow.ly/umch30d4vvx
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2017 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***ow.ly/umch30d4vvx boar boar boar boar boar
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (55)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!