niedziela, 25 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Marszałek chce odstrzelić wszystkie dziki. W woj. lubelskim może ich żyć 25 tys.

Dodano: 22 czerwca 2017, 21:46

Dzik
Dzik (fot. Maciej Kaczanowski)

200 zł otrzyma każdy, kto znajdzie padłego dzika i zgłosi to wójtowi lub staroście. Ale to nie wszystko: marszałek mówi też o odstrzeleniu całej populacji tych zwierząt w województwie. Akcja wiąże się z rosnącym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF).

Na czwartkowej sesji sejmiku województwa radni jednomyślnie (zarówno koalicji PO-PSL jak i opozycyjnego PiS) przegłosowali apel do rządu, w którym wyrażają zaniepokojenie opieszałością w podejmowaniu skutecznych działań w związku z rozprzestrzenianiem się ASF.

Jak czytamy w stanowisku, w 2016 roku stwierdzono 161 przypadków znalezienia dzików zarażonych wirusem, a w ciągu niespełna sześciu miesięcy tego roku było ich już 185. Znacząco wzrosła także liczba wykrytych ognisk ASF u świń – 37 przy zaledwie dwóch w roku ubiegłym. Najwięcej zarażeń – osiem – odnotowano w województwie lubelskim. Zarażone stada trzeba wybijać.

W apelu radni domagają się od rządu m.in. odblokowania środków na walkę z wirusem, ścisłej kontroli sanitarnej żywności importowanej z Ukrainy i Białorusi oraz skutecznego odstrzału dzików. Ale samorząd województwa postanowił także bezpośrednio zaangażować się w walkę z niebezpieczną chorobą.

– Apeluję do mieszkańców i samorządowców o zgłaszanie przypadków znalezienia padłych dzików. Każdy, kto poinformuje o takiej sytuacji wójta lub starostę, otrzyma 200 zł – zapowiada Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Pieniądze mają pochodzić z budżetu województwa.

Marszałek nie ma wątpliwości, że jedynym ratunkiem jest odstrzał dzików. Według szacunków w naszym regionie może być ich nawet 25 tys. sztuk. – Uważam, że populację tych zwierząt na naszym terenie należy zlikwidować. Nic nie stanie na przeszkodzie, żeby później, po zażegnaniu niebezpieczeństwa, ją odbudować – dodaje marszałek i przywołuje wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Według nich na 15 zbadanych martwych dzików, 12 było zakażonych ASF.

Podobnego zdania są rolnicy, którzy pojawili się na czwartkowej sesji sejmiku. – Martwych dzików w lasach wkrótce mogą być tysiące. Trzeba do nich strzelać i wyczyścić nasz teren. To hańba, że dzik staje się świętą krową indyjską – mówi Marek Sulima, hodowca trzody chlewnej i radny powiatu bialskiego.

– To jest niewykonalne. Nie da się wybić populacji w całości – komentuje Andrzej Łacic, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. – Przecież dziki występują także za naszą wschodnią granicą i w sąsiednich województwach. Można jedynie ograniczać ich populację i to jest realizowane.

Użytkownik niezarejestrowany
Wiem kto to zrobił!
ow.ly/PEp830d4WnI
(55) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2017 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko w barbarzynskim kraju banda prosprostakow pokroju Szyszki może wprowadzać takie ^OSTATECZNE ROZWIĄZANIA ^ podobne do tych, których dopuszczali się hitlerowcy wobec Żydów, wprowadzając rozwiązanie ^ kwestii żydowskiej. Takie postawienie sprawy ukazuje prymitywizm i brak podstawowych zasad moralnych tych, którzy takie rozwiazania chcą wprowadzać w życie. Niestety wiele osób prubuje ratowac środowisko, ratować zwierzeta, ratować skarby natury min. Kwestia ochrony Białowieży, wystarczy mieć dobrą wolę, trochę oleju w głowie, a jeśli nie ,to poradzić sie ludzi ,którzy się na tym znają i wiedzą jak w cywilizowany sposób rozwiązać problem ASF za pomocą naturalnych środków ochrony wystepujacych w przyrodzie (np. wykorzystując drapieżniki, wykonując specjalne naturalne bariery odgradzajace zagrożenie ASFod hodowli zwierząt rzeźnych)..Strzelanie do bezbronnych zwierząt, mordowanie wszystkiego co się rusza to nie jest etyczne rozwiązanie ,tylko okrutne barbarzynstwo z którym trzeba bezwzględnie walczyć tak jak z tym co wyczynów ten zwyrodnialec Szyszko.
Rozwiń
Wiem kto to zrobił!
Wiem kto to zrobił! (29 czerwca 2017 o 01:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Materiał z udziałem Dzika i Kury: ow.ly/PEp830d4WnI
Rozwiń
ow.ly/PEp830d4WnI
ow.ly/PEp830d4WnI (29 czerwca 2017 o 01:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ow.ly/PEp830d4WnI
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2017 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***ow.ly/umch30d4vvx
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2017 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***ow.ly/umch30d4vvx boar boar boar boar boar
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (55)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!