Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

22 maja 2017 r.
13:06

Zimna wiosna, lato bez owoców. Truskawki drogie, czereśnie będą jeszcze droższe

0 14 A A

O owocach na każdą kieszeń możemy w tym roku zapomnieć. Za kilogram polskich truskawek trzeba zapłacić 20-25 zł. Jeszcze droższe będą czereśnie. – W tym roku to będzie rarytas – stwierdza Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Największy problem w tym, że owoców nie mam dużo. Bo mimo wysokiej ceny zainteresowanie jest. Te z importu są jak malowane, ale tak jak nasze nie smakują – mówi Michał Szacoń z Krzczonowa (powiat lubelski), który na 0,3 ha uprawy truskawki po osłonami. Pierwsze owoce zebrał 10 maja.

Cena detaliczna polskiej truskawki to obecnie 20-25 zł/kg. Tańsze są owoce z importu. W piątek na targu przy dworcu PKS w Lublinie truskawki hiszpańskie trzeba było zapłacić 14,90 zł/kg.

Czereśnie sprzedawano po 29,90 zł/kg. – Polskich truskawek nie mamy, bo są za drogie. Nikt by ich nie kupił – skwitowała jedna ze sprzedających gdy zapytaliśmy o rodzimą produkcję.
Nieco taniej jest w hurcie. – Truskawki hiszpańskie kosztują u nas 12-13 zł/kg, czereśnia importowana 20 zł – usłyszeliśmy w hurtowni Cytropol.

Droga nie tylko truskawka

Wysoka cena truskawek to efekt wiosennych przymrozków. Mróz nie oszczędził też innych owoców.

– Już widać, że porzeczki i agrest bardzo ucierpiały, bo zrzuciły zawiązki – mówi Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP. – Malina letnia, która będzie owocować w czerwcu lub lipcu, ma uszkodzone pędy więc owocowanie będzie ograniczone. W przypadku maliny jesiennej to trudno cokolwiek wróżyć. Te pędy, które urosły w tym roku, zostały przemrożone. Malina praktycznie musiała zacząć rosnąć od zera. Zbiór na pewno będzie opóźniony i to znacznie.
Fachowcy mówią o straconych 3-4 tygodniach wegetacji. – Nawet w przypadku intensywnego kwitnienia to tego czasu rośliny już nie nadrobią – tłumaczy Solis.

Mniej będzie nie tylko malin. – W tym roku czereśnie to będzie rarytas – stwierdza wiceprezes Związku Sadowników RP. – Sam mam sad czereśniowy, ale jeśli będę chciał zjeść czereśnię to będę musiał kupić importowaną. Na drzewach praktycznie nic nie zostało. W wiśniach swoje straty szacuję na 70-80 procent, ale musimy jeszcze zaczekać aż zawiązek tak solidnie zacznie rosnąć, bo wiśnia też ma tendencję do zrzucania owoców. Czerwiec będzie wyrocznią.

Jedyna nadzieja w jabłkach

– Po kwietniowych przymrozkach na jabłoniach została połowa kwiatów. Ale kolejny spadek temperatury z początku maja trafił w pełnię kwitnienia. Wszystko to, co było już rozwinięte, szlag trafił – ubolewa Krzysztof Cybulak, sadownik z powiatu opolskiego, prezes oddziału Związku Sadowników RP w Łaziskach. – My jabłonie uratowaliśmy na jednym kawałku gdzie paliliśmy ogniska. Pomogło też nawadnianie nadkoronowe.

Straty w jabłkach Cybulak szacuje na 70-80, a nawet 90 proc.! – Wszystko zależy od miejsca gdzie jest sad – tłumaczy.

– Mrozy były nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. We Włoszech mamy do czynienia z przemrożeniami winnic z jakimi winiarze nie mieli do czynienia od dziesięcioleci – dodaje Solis.
Jest jednak szansa, że ceny jabłek nie poszybują.

– Jeden ze scenariuszy zakłada, że owoców na eksport będzie za mało, ale i tak za dużo na polski rynek. Bo generalnie Polska jest eksporterem jabłek – tłumaczy Solis.

Niedobory w produkcji będą też w przypadku praktycznie wszystkich owoców przemysłowych – zarówno tych przeznaczonych na mrożonki jak i na koncentraty. – Straty będą na pewno dwucyfrowe – szacuje Solis. – Jest wielce prawdopodobne, że w porównaniu z rokiem ubiegłym będzie ich o połowę mniej.

Zobacz także:

Wideo: TVN 24 / x-news

Pozostałe informacje

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium