piątek, 23 marca 2018 r.

Styl życia - Zdrowie i uroda

Jak dbać o psa zimą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2015, 17:26
Autor: opr. am

Zima to trudny okres dla naszych pupili. Niezależnie od tego, czy pies przebywa w domu, czy też jest jego stróżem na zewnątrz, powinniśmy w tym czasie otoczyć go szczególną troską.

Zimowy posiłek naszego psa musi być nieco większy i bardziej kaloryczny niż ten podawany w okresie wiosenno-letnim. Pamiętajmy jednak, aby zwiększając posiłki, dostosować je do rasy, wieku, wielkości i aktywności psa.

– W czasie zimy psia dieta powinna zostać wzbogacona o dodatkową porcję witaminy A, D i E. Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom, nasz pupil będzie mógł zbudować odpowiednią warstwą tkanki tłuszczowej, która uchroni go przed nadmiernym wychłodzeniem – radzi Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog.

Ciepłe schronienie

Jeśli nasz pies na co dzień mieszka w domu, pamiętajmy, aby nie przegrzewać pomieszczeń utrzymując temperaturę wewnątrz na poziomie około 20 stp., a legowisko psa umieścić z dala od grzejnika. Jeżeli natomiast nasz pupil przebywa na zewnątrz, zadbajmy o odpowiednie podłoże jego posłania. Zrezygnujmy z tkanin i kocy na rzecz słomy, która jest doskonałym izolatorem ciepła. W sytuacji, gdy na zewnątrz występują ekstremalnie niskie temperatury, zabierzmy czworonoga do ogrzewanego pomieszczenia.

Uwaga na sól!

Zimą zwróćmy szczególną uwagę na długość spacerów z psem. Spróbujmy dostosować je do możliwości zwierzęcia, jego samopoczucia oraz panujących warunków atmosferycznych. Niezależnie od rasy, warto zamienić jeden czy dwa godzinne spacery na trzy krótsze, maksymalnie półgodzinne.
– Po każdym zimowym spacerze, dokładnie wytrzyjmy łapy psa. Sól, która jest wysypywana na chodnikach, podrażnia bowiem opuszki łap, co może przyczynić się do powstawania zranień i uszkodzeń, a nawet stanów zapalnych – dodaje Milena Wysocka.

Zdejmij metalową obrożę

W czasie mrozów zrezygnujmy z używania metalowych akcesoriów. Zamieńmy je na skórzane lub z innych wytrzymałych materiałów. Metal przyjmuje temperaturę otoczenia, w związku z czym zima obroża może uszkodzić skórę psa, spowodować odmrożenie, a nawet doprowadzić do choroby gardła.

Nie kąp, ale czesz

Zimą starajmy się jak najrzadziej kąpać psa ponieważ używanie kosmetyków do pielęgnacji niszczy warstwę lipidową skóry przyczyniając się do czasowego obniżenia odporności. Po każdej kąpieli pamiętajmy również o dokładnym osuszeniu czworonoga. Zimą zadbajmy również o to, aby częściej czesać psa, szczególnie jeśli jego sierść jest długa gdyż przylepia się do niej śnieg tworząc trudne do usunięcia kołtuny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje