poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Świdnik

Linia kursowała bez zezwolenia. Ale po jej likwidacji jest problem na trasie Świdnik - Lublin

Dodano: 25 marca 2017, 07:49
Autor: Dominik Smaga

Jeszcze w marcu zacznie kursować nowa linia łącząca Świdnik z Lublinem. Będzie ją obsługiwać prywatny przewoźnik. Kolejny złożył wniosek na inną trasę. Ale żadne z tych połączeń nie zapełni na razie luki po zlikwidowanej linii 88 kursującej do Al. Racławickich.

Prywatna linia 88 kursowała ze Świdnika przez ul. Lipową i Al. Racławickie do szpitala wojskowego. Nie mając umowy na korzystanie z przystanków ani zgody na kursy. Mimo to kursowała, a urzędnicy tłumaczyli, że nie mogą kontrolować kogoś, kto nie ma zezwolenia. Po trwających ponad dwa lata prawnych przepychankach, linia zniknęła z końcem 2016 r.

Chociaż przepisom stało się zadość, to po likwidacji linii 88 powstała luka, której nikt dotąd nie wypełnił. – Rozmowy w tej sprawie prowadzone są dwutorowo – stwierdza Paweł Paszko z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Pierwszy pomysł to dodatkowe kursy na liniach 5, 35 i 55. – Zwiększenie liczby kursów wymaga uzyskania zgody gmin ościennych, przede wszystkim Świdnika, a także zabezpieczenie na ten cel środków finansowych – informuje Paszko.

Nowych kursów nie będzie, jeśli Świdnik do nich nie dopłaci. A dopłacać nie chce. – Aktualny budżet nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na komunikację miejską – informuje Andrzej Radek, zastępca burmistrza.

Drugim pomysłem, wygodniejszym dla władz Świdnika, jest uruchomienie połączeń przez prywatne firmy, które nie sięgną do kasy miasta. Są już nawet dwaj chętni przewoźnicy. Jeden z nich ma już zgodę na kursy.

– Wydane zostało nowe zezwolenie na wykonywanie regularnego przewozu osób – podaje Paszko.

Zgoda dotyczy trasy z Krępca przez ul. Armii Krajowej, Kosynierów, Racławicką, al. Lotników Polskich, Jana Pawła II, lubelską al. Witosa i al. Tysiąclecia do Dworca Głównego PKS. – Zgodnie z deklaracją przewoźnika kursy na tej trasie rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu – informuje.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy może zacząć kursy drugi przewoźnik planujący kursy sprzed helikoptera przez Niepodległości, Racławicką, al. Lotników Polskich, Jana Pawła II, a w Lublinie: al. Witosa, Doświadczalną, Drogę Męczenników Majdanka, Wolską, Lubelskiego Lipca ’80 i Stadionową na Dworzec Południowy.

Żadne z tych połączeń nie zastąpi w pełni linii 88, bo nie zapewni bezpośredniego dojazdu na ul. Lipową i Al. Racławickie. Znajdujące się na tych ulicach przystanki nie mogą być udostępniane podmiejskim przewoźnikom. Nie pozwala na to uchwała Rady Miasta Lublin.

Uchwałę można zmienić, ale ZTM to odradza. Dlaczego? Bo nie można wybiórczo uchwalić, że przystanki są dostępne dla linii podmiejskich, ale tylko tych do Świdnika. W efekcie wjechać mógłby tu każdy.

– W centrum miasta ukształtowałby się „dworzec dla busów” – twierdzi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. I wylicza możliwe konsekwencje: korki na jezdni i zapełnione ulice. Tłumaczy, że prywatni przewoźnicy dłużej zajmują przystanek, bo zwykle wpuszczają pasażerów jednymi drzwiami i to pojedynczo, bo wydają im bilety z kasy fiskalnej. – Dodatkowe pojazdy w dodatkowe pojazdy w zatokach, które by ich nie mieściły, powodowałyby zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – tłumaczy. (aa)

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak się przejmują ludźmi, że hej. Sami jeżdżą samochodami.
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pewnie fremiks i lider-trans
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakie to będą firmy
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i przez te strajki zapoczontkowane przez nierobów gospodarka kraju się załamała a normalne ludzie z gołymi d.upami zostały.
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierwszy był las. Stary las. Piękny las... Ścieżki powstały i drogi. Koniem ciężko było. Ho Hoo! Karczma się nagle pojawiła. W karczmie się zaczęło. Wódę, wino i bimber pili. Tak się napili, że Adampol się zrobił się... Oj historia wielka. W tej historii i wielkie choroby weneryczne i duchowe były. Oj co ja Ci tu synku opowiadał będę. 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik w związku z podwyżką cen żywności wybuchł strajk. Był to pierwszy strajk w historii Polski, oficjalnie zakończony podpisaniem porozumień. Podczas trwania strajku (8-11 lipca 1980) ksiądz Hryniewicz odprawił ponad pięćdziesiąt Mszy świętych. Po utworzeniu NSZZ „Solidarność” ksiądz był zaangażowany w świdnickie struktury Solidarności. W tym okresie na terenie zakładu zostało odprawionych wiele Mszy podczas, których poświęcono krzyże oraz emblematy religijne. Zostały one
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!