niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Świdnik

Lotnisko na celowniku CBA: Oszustwo przetargowe? Szef portu: "To element walki politycznej"

Dodano: 23 marca 2017, 19:27

CBA po raz kolejny bierze na cel władze lubelskiego lotniska. Prezes spółki miał świadomie dopuścić się oszustwa przetargowego. Chodzi o zakup biletów lotniczych za ponad 1,25 mln zł. – Te działania to element walki politycznej – odpowiada szef portu

Śledczy wciąż prowadzą postępowanie związane z poprzednim doniesieniem CBA. W sierpniu ub.r. biuro zawiadomiło śledczych, że przez zaniedbania i nadużycia prezesa, firma straciła 800 tys. euro.
Śledczy wciąż prowadzą postępowanie związane z poprzednim doniesieniem CBA. W sierpniu ub.r. biuro zawiadomiło śledczych, że przez zaniedbania i nadużycia prezesa, firma straciła 800 tys. euro.

Przetarg na bilety samorząd województwa ogłosił w listopadzie 2014 r. Przeloty były związane z realizowanym przez marszałka projektem marketingowym województwa. Do urzędu wpłynęło osiem ofert, w tym propozycja Portu Lotniczego Lublin. Lotnisko przetarg wygrało.

Oryginał i kopia

Wszyscy oferenci musieli dostarczyć wykaz usług wykonywanych przez ostatnie trzy lata. PLL przekazał dokumenty dotyczące współpracy z Ryanair, Wizzair oraz rumuńską linią Carpatair z adnotacją, że umowa z ostatnią z tych firm jest cały czas realizowana. Tak jednak nie było.

– Umowa została wypowiedziana przez przewoźnika już we wrześniu 2014 r. – mówi Piotr Kaczorek z zespołu prasowego CBA. – Było to konsekwencją braku płatności ze strony portu lotniczego. 

Lubelska spółka dołączyła do dokumentacji przetargowej kopię umowy z Carpatair, poświadczoną za zgodność przez prezesa PLL Krzysztofa Wójtowicza.

– Okazało się, że kopia znacząco różni się od oryginalnej umowy. Zabrakło w niej informacji o 400 tys. euro depozytu, które PLL straciła na rzecz rumuńskiego przewoźnika – dodaje Kaczorek.

Według CBA, prezes lubelskiego lotniska świadomie wskazywał w swojej ofercie na nieprawdziwe okoliczności żeby wygrać przetarg.

Kaucja przepadła

CBA zawiadomiło już Prokuraturę Okręgową w Lublinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa PLL. Chodzi o oszustwo przetargowe.

Tymczasem lubelscy śledczy wciąż prowadzą postępowanie związane z poprzednim doniesieniem CBA. W sierpniu ub.r. biuro zawiadomiło śledczych, że przez zaniedbania i nadużycia prezesa, firma straciła 800 tys. euro.

Chodzi o wspomnianą umowę między PLL i Carpatair. Według CBA, lotnisko nie zapłaciło w terminie 4 tys. euro na rzecz przewoźnika. W rezultacie Rumuni mogli zatrzymać aż 400 tys. euro kaucji.

Badając współpracę PLL i Carpatair, CBA ustaliło też, że lubelska spółka finansowała umowę promocyjną, wpłacając z własnego budżetu kolejne 400 tys. euro na konto rumuńskiej firmy.
Zdaniem CBA, podpisując umowę z Carpatair, prezes lotniska nadużył swoich uprawnień. W praktyce sfinansował promocję prywatnej firmy.

– Postępowanie w tej sprawie trwa. Nikomu nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów – zastrzega Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Najnowsze zawiadomienie CBA dołączyliśmy do poprzedniej sprawy. Obecnie analizujemy dokumentację.

Tajemnica handlowa

Co na to władze lotniska? W przesłanym do redakcji oświadczeniu prezes Wójtowicz potwierdza, że kopia umowy z Carpatair została dołączona do złożonej w przetargu umowy, ale „zawierała wyraźnie zasłonięty fragment, stanowiący tajemnicę przedsiębiorstwa, który dotyczył rozliczeń między stronami”. Jego zdaniem, Urząd Marszałkowski nie miał zastrzeżeń do złożonej oferty.

– Nie może być zatem mowy o oszustwie przetargowym – twierdzi Wójtowicz. Wystąpienie CBA nazywa „bezzasadnym” i dodaje, że traktuje je jako element walki politycznej skierowanej przeciwko instytucjom związanym z samorządem terytorialnym.

– My w tej sprawie nie jesteśmy stroną – odcina się od sprawy Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka. – Nie możemy brać odpowiedzialności za prawdziwość składanych przez oferentów oświadczeń. Nie byliśmy też poinformowani przez port o kłopotach związanych z umową z firmą Carpatair.

CBA w urzędzie

Sprawa nieprawidłowości przy przetargu została ujęta w protokole CBA poświęconym kontroli w urzędzie. – Ale te zastrzeżenia nie były adresowane do nas – zastrzega Beata Górka, rzeczniczka marszałka.

Agenci mieli też uwagi do trzech projektów, którymi zajmowali się urzędnicy marszałka. Wszystkie zostały zawarte w raporcie pokontrolnym. W środę urząd wysłał do CBA swoją odpowiedź, a o jej szczegółach ma poinformować podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie chodzi o dwie sprawy. Pierwsza z nich dotyczy nieprawidłowości przy powoływaniu tzw. grup producenckich. W przypadku projektu „Wrota Lubelszczyzny” chodziło o nienaliczenie wykonawcy kar umownych w związku z opóźnieniem jego realizacji. Według naszych ustaleń, trzecia sprawa związana jest z organizacją misji gospodarczej do Uzbekistanu, ale nie wiąże się z kwestiami finansowymi. Chodzi prawdopodobnie o brak jednego z wymaganych dokumentów.

Oświadczenie Portu Lotniczego Lublin
Oświadczenie Portu Lotniczego Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 marca 2017 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rozgonić to PSL-owskie towarzystwo chłopków roztropków, cwaniaczków od Pawlaka od Nocnej zmiany!
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CBA - jechac z nimi!
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PSL-owi tylko trzeba zabrać kuratelę na strażami pożarnymi /w tym Pawlakowi gwiazdkę generalską,bo on nie wie co to sikawka/ i już po nich.Smrodek po tych faryzeuszach nie zostanie!!!
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oszustwo się zaczęło od zmiany zagospodarowania przestrzennego , bo ono było oparte na kłamstwie.Niestety PIS był prowadzącym , wykonawcą Jacuś Sobczak z PO i za to jest przewodniczącym RN w tej instytucji. Dalej to już tylko konsekwencje tego pierwszego kłamstwa! Spec ustawa w wykonaniu Żmijana z PO i budowa lotniska,itd,itd...
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszędzie gdzie PSL ma swoich ludzie musi być jakaś korupcja, na szczęście dwukadencyjność trochę ich przegoni
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!