poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Świdnik

Prokuratura ponownie zajmie sie sprawą pożyczki

Dodano: 10 czerwca 2017, 17:50

Piotr Szyszka już 9 lutego br. złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
Piotr Szyszka już 9 lutego br. złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. (fot. fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Do prokuratury wraca sprawa Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, której zarząd udzielił pożyczki stowarzyszeniu prowadzącemu drużynę siatkarską Avii Świdnik. Sprawą zainteresowało się również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

To nie chodzi o te 15 tys. zł, bo spółdzielnia przez to nie zbankrutuje. Chodzi o to, że spółdzielnia nie miała prawa takiej pożyczki udzielić – podkreśla Piotr Szyszka, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni w Świdniku.

Sprawa, o której po raz pierwszy pisaliśmy w lutym, dotyczy pożyczki, którą Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku udzielił Autonomicznej Sekcji Piłki Siatkowej - Avia Świdnik. Przy podpisaniu umowy stowarzyszenie to reprezentował jego prezes i członek zarządu Marian Chałas. Chałas jest jednocześnie przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, a więc przełożonym prezesa spółdzielni.

Piotr Szyszka już 9 lutego złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodziło o przekroczenie uprawnień, działanie na szkodę spółdzielni i oszustwo.

– 20 marca dostałem decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa – mówi Szyszka, który dziewięć dni później złożył zażalenie na postanowienie prokuratury. Sąd rozpatrzył je w miniony wtorek i zdecydował, że sprawa wraca do prokuratury rejonowej w Świdniku.

Wczoraj Piotr Szyszka wraz z drugim członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku – Konradem Sawickim – poinformowali o tym dziennikarzy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Sawicki podkreśla, że w trakcie wyjaśniania tej sprawy wyszły na jaw kolejne rzeczy. – W lutym informowaliśmy o pożyczce w kwocie 15 tys. zł. Tymczasem okazuje się, że w okresie od września 2014 r. do czerwca 2016 r. spółdzielnia pożyczyła klubowi 45 lub 60 tys. zł, z czego jest nie oddano 15 lub 30 tys. zł. Jakie są to dokładnie sumy to muszą ustalić śledczy, bo my nie mamy wglądu do dokumentów – stwierdza.

Szyszka podkreśla, że spółdzielnia mieszkaniowa pożyczać pieniędzy nie może. – Może budować, zarządzać, prowadzić inną działalność bezpośrednio związaną z zarządzaniem czy budowaniem… – wylicza.

– Tymczasem nawet po medialnych informacjach Rada Nadzorcza spółdzielni nie zrobiła w tej sprawie nic – dodaje Sawicki.

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, pod które podlegają spółdzielnie mieszkaniowe. – Wystąpiło o udostępnienie dokumentów i udzielenia informacji w tej sprawie – mówi Sawicki.

W czwartek nie udało nam się skontaktować z Markiem Słotwińskim, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. Wcześniej w rozmowie z nami prezes Słotwiński zapewniał, że zarząd popełnił jakiekolwiek przestępstwo.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 czerwca 2017 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ile osina i saldo przytulili kapusty?
Rozwiń
Gość
Gość (16 czerwca 2017 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może Chałas udzieli pożyczki ze swojej prywatnej kasy nigdy się nie zmęczył uczciwą pracą tylko całe życie lawiruje a emeryturkę ma niczego sobie to niech wspomoże klub stać go na to ,,,
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS idzie po kolejną zdobycz w Świdniku! Ma już Urząd Miasta, Biblotekę, PEC, Pegimek, Kino Lot, MOK, MOPS, Straż Miejską, MKS Avię......
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2017 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stop misiewiczomw Świdniku!!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuję zająć się sprawą wynajmu lokali użytkowych od spółdzielni przez członków rady nadzorczej chyba niezgodnie z prawem?, nie ma przymusu bycia członkiem rady i nie ma przymusu by wynajmować lokal od spółdzielni,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!