piątek, 23 lutego 2018 r.

Świdnik

Przepychanki czynszowe między starostą a burmistrzem. Chodzi o siedzibę urzędu

Dodano: 26 kwietnia 2017, 18:34

Zdaniem Mariusza Wilka, sekretarza powiatu świdnickiego, podwyżka czynszu za lokal w budynku przy ul. Niepodległości 13, gdzie siedzibę ma Starostwo Powiatowe (na zdjęciu), może mieć związek z kosztami nowej siedziby urzędników magistratu. – Proponowana podwyżka zbiega się z blisko 13 milionami złotych wydanymi przez ekipę burmistrza Waldemara Jaksona na nowy urząd – wskazuje Wilk. – Być może w budżecie miasta brakuje pieniędzy i trzeba szukać dodatkowych środków – sugeruje
Zdaniem Mariusza Wilka, sekretarza powiatu świdnickiego, podwyżka czynszu za lokal w budynku przy ul. Niepodległości 13, gdzie siedzibę ma Starostwo Powiatowe (na zdjęciu), może mieć związek z kosztami nowej siedziby urzędników magistratu. – Proponowana podwyżka zbiega się z blisko 13 milionami złotych wydanymi przez ekipę burmistrza Waldemara Jaksona na nowy urząd – wskazuje Wilk. – Być może w budżecie miasta brakuje pieniędzy i trzeba szukać dodatkowych środków – sugeruje (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Spięcie na linii władze Świdnika – władze powiatu świdnickiego. Poszło o podwyżkę czynszu za lokal w budynku przy ul. Niepodległości 13, w którym mieści się Starostwo Powiatowe. Budynek ten należy do miasta.

Konflikt ma podłoże polityczne. Powiatem rządzi koalicja PO-PSL-Świdnik Wspólna Sprawa, z kolei władze miasta nie ukrywają sympatii do PiS.

– Nie jesteśmy miejskim ośrodkiem pomocy dla starostwa powiatowego – podkreśla Ewa Jankowska, sekretarz Świdnika. – Lokal, który starostwo zajmuje przy ul. Niepodległości 13 (siedziba władz powiatu – red.), to dość wartościowy budynek. Jest w bardzo dobrej lokalizacji.

Budynek, w którym mieści się starostwo, jest w centrum Świdnika. Na parterze budynku przy ul. Niepodległości 13 funkcjonuje biblioteka publiczna, zaś na najwyższym piętrze – hotel.

Obecnie poza lokalem w budynku przy ul. Niepodległości 13 starostwo wynajmuje od miasta także lokal przy ul. Norwida 2. Poza tym w 2007 r. część budynków przy al. Lotników Polskich 1 została przekazana powiatowi na cele publiczne.

Tymczasem do tej pory za wynajem powierzchni przy ul. Niepodległości 13 starostwo płaciło miastu 5 zł/mkw. Jak tłumaczą urzędnicy ze świdnickiego magistratu, „stawki te nie były zmieniane od 5 lat”. Teraz miasto chce je podnieść do 14 zł/mkw. – To dalej są preferencyjne warunki w porównaniu z cenami rynkowymi – podkreśla Jankowska i dodaje: To jest o złotówkę mniej niż płacą nam lekarze rodzinni. Poza tym starostwo wynajmuje lokale w przychodni przy ul. Lotników Polskich 22 lekarzom za stawkę 20 zł/mkw.

Podwyżka czynszu za lokal przy ul. Niepodległości 13 zaproponowana przez władze Świdnika spotkała się ze sprzeciwem władz powiatu. – Nie było żadnej rozmowy, żadnych negocjacji. Po prostu dostaliśmy gotowy aneks do umowy do podpisania – podkreśla Mariusz Wilk, sekretarz powiatu świdnickiego, który zwraca też uwagę na to, o ile czynsz ma wzrosnąć. – Podwyżka jest blisko 200-procentowa i to w środku roku budżetowego – zaznacza Wilk.

Z tych powodów powiat prosi, aby na razie warunków umowy nie zmieniać. – W piśmie do urzędu sugerowałem, aby czynszu przynajmniej w tym roku budżetowym nie podnosić. Aby nie miało to wpływu na zmianę naszego budżetu – wskazuje Wilk. – To miesięcznie 10 tys. zł, do końca roku daje to sumę 70 tys. zł. Na pstryknięcie palcami tych pieniędzy się nie znajdzie. Z czegoś będziemy musieli zrezygnować.

Tymczasem władze miasta oburzyła sugestia powiatu dotycząca ewentualnego „odstąpienia” budynku urzędu miasta przy ul. Wyszyńskiego 15 powiatowi. Urzędnicy burmistrza w tym roku przeprowadzają się do nowej siedziby. Władze Świdnika chcą obecnie zajmowany budynek, wyceniony na 4,5 mln zł, sprzedać.

W środę Rada Miasta Świdnik jednogłośnie (18 radnych było „za”) zgodziła się na sprzedaż dotychczasowej siedziby Urzędu Miasta.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(161) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 maja 2017 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszyscy jesteście burakami, Peje, Reszki i Króle też... wstyd mi za to
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ojejku nie będzie starostwa w Świdniku, jak mi łzy ciekną po policzkach......haaaa haaaaa!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 maja 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten kryzys pokazuje, że czas Kołodziejczyka dobiega końca. Nie radzi sobie i postawił na złych koalicjantów i myślał, że to on rozdaje karty. Teraz jest ważne kto po nim? Wrócił Król czy młodzi go zastąpią, Asterix czy Obelix? Obaj aktywni i już opierzeni w samorządzie. Moim zdaniem jak wygra pis to Pejo starostą a jak Korwin to Reszka.
Rozwiń
Gość
Gość (30 kwietnia 2017 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS niszczy kulturę w Świdniku zatrudniając złych dyrektorów MOK-u i wyrzucają Jadwigę Ciołek, której biblioteka była jak oazą na świdnickiej pustyni kulturalnej. Ale co wy o tym możecie wiedzieć pisowscy barbarzyńcy...
Rozwiń
Gość
Gość (30 kwietnia 2017 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O tacie kulturalnym niech Sadło napisze w mediach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (161)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!