Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

23 marca 2015 r.
12:45
Edytuj ten wpis

Spór o pomnik smoleński w Świdniku. Przestrzeganie prawa, czy czepianie się?

11 45 A A

Pomnik smoleński autorstwa Witolda Marcewicza może stanąć w Świdniku później niż zakładają jego pomysłodawcy. Starostwo wytyka, że wniosek o pozwolenie na jego budowę jest wybrakowany. To czepianie się - odpierają pomysłodawcy pomnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Był Katyń, ludzie zostali pomordowani. Matka Boska, która znajdzie się na pomniku ku czci ofiar katastrofy Tu-154, będzie tulić żołnierza z raną postrzałową głowy - opisuje Witold Marcewicz, autor pomnika smoleńskiego w Świdniku. Kamieniarz z Bełżyc jest w trakcie wykonywania monumentu. - Gdyby nie Katyń, to nie byłoby Smoleńska. Stąd to połączenie.

Artysta przygotował już napisy "Katyń 1940 i Smoleńsk 2010”. Obecnie wykuwa w kamieniu imiona i nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Pomnik, który ma stanąć w centrum Świdnika, to inicjatywa Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Smoleńsk 2010”. Pomysłodawcy zaplanowali wstępnie, że monument zostanie odsłonięty 2 maja. Złożyli wniosek o pozwolenie na budowę pomnika. Ale wnioskodawcy zostali wezwani do uzupełnienia dokumentów, co oznacza, że prawdopodobnie termin odsłonięcia trzeba będzie przełożyć.

- Społeczny Komitet, który wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę, nie ma osobowości prawnej - wskazuje Jacek Kosierb, rzecznik Starostwa Powiatowego w Świdniku. Wnioskodawcy będą musieli zarejestrować komitet w Krajowym Rejestrze Sądowym.
- Być może będzie to konieczne - przyznaje Marian Gołębiowski, przewodniczący komitetu. - Jedni prawnicy tak mówią, drudzy wskazują, że wcale nie trzeba mieć osobowości prawnej.

Zdaniem Gołębiowskiego decyzja starostwa to celowy zabieg. - Na tym rzecz polega, że będzie się szukać przecinka, żeby to odkładać w czasie - twierdzi przewodniczący komitetu.

- Podobnie jak dziury w drogach, tak samo prawo budowlane nie ma poglądów politycznych. Jest prawo, którego trzeba przestrzegać - komentuje zarzut Jakub Osina, członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. W poprzedniej kadencji, kiedy Osina był radnym miejskim, otwarcie krytykował pomysł budowy pomnika w mieście.

- Jak wniosek będzie kompletny, złożony przez umocowany prawnie podmiot, to na pewno damy pozwolenie na budowę - zapewnia Osina. - Burmistrz Waldemar Jakson ze swoimi ludźmi w Radzie Miasta zafundował mieszkańcom tę wątpliwą przyjemność, jaką będzie pomnik smoleński. My, niestety, nie możemy tego zatrzymać.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Stanisław / 28 marca 2015 o 13:54

Ten pomnik, to  byłby wstyd dla Świdnika!!!!
Pomijając już wszystko inne, co ma zmarły kaczor do tego miasta????????????

Avatar
aa / 27 marca 2015 o 08:52

Uważam,że to był zamach.Zginęli niewinni ludzie.Ale też jestem przeciwna pomnikom.Zyjmy w realnym świecie i patrzmy w przyszłośc.Istniejące tablice wystarcza.Kto wierzy wystarczy modlitwa.Kto nie wierzy to los zatoczył koło.W zyciu jest tak,że wszystko sie zdarza co ma się zdarzyć.Poznajemt tych ludzi których mamy poznać.

Avatar
prawdziwy komuch / 26 marca 2015 o 17:20

Osina dochrapał sie w koncu władzy to może sie wykazac....

Avatar
ojk / 26 marca 2015 o 13:57

....bez współpracy samorządu, Kurii Biskupiej i wymiaru sprawiedliwości nigdy nie doprowadzimy Polski do porządku. Nikt chyba nie monitoruje forum i nie sprawdza danych osobowych wszystkich wrogów prawdziwej Polski. Za niektóre nienawistne i przepełnione agresją wobec wierzących posty powinno się uchwalić najwyższy kary finansowe tak, aby obraza była napiętnowana i kara satysfakcjonowała obrażanego. Najwięcej wiernych jest biednych i okradanych regularnie przez kapitalistyczne świnie. Im każdy grosz się przyda..  Pomnik musi stanąć jako miejsce pamięci i kultu chrześcijańskiego pojednania najwierniejszych synów ojczyzny z Bogiem i Jego Przenajświętszym Kościołem ... Musimy być czujni na wszelkie wypaczenia Słowa Bożego, jak i życia godzącego w Dekalog.

....bez współpracy samorządu, Kurii Biskupiej i wymiaru sprawiedliwości nigdy nie doprowadzimy Polski do porządku. Nikt chyba nie monitoruje forum i nie sprawdza danych osobowych wszystkich wrogów prawdziwej Polski. Za niektóre nienawistne i przepełnione agresją wobec wierzących posty powinno się uchwalić najwyższy kary finansowe tak, aby obraza była napiętnowana i kara satysfakcjonowała obrażanego. Najwięcej wiernych jest biednych i okradanych regularnie przez kapitalistyczne świnie. Im każdy grosz się przyda..  ... rozwiń

Avatar
ochyda / 26 marca 2015 o 13:11

Jaka maska na zdjeciu ... tylko w takiej glowie moze powstac taki projekt!

Avatar
rozbawiona Iwona / 26 marca 2015 o 07:18

A WYSTARCZY DNIEŚĆ SIĘ DO NASTĘPNEGO ARTYKUŁU O BUDOWIE INTERMARSA & BRIKOMARSA DODAĆ DO NAZWY" IM.OFIAR KATYNIOSMOLEŃSKA" I PO SPRAWIE ROBIĄC NIEDZIELNE ZAKUPY MOŻNA BĘDZIE I PACIOREK ZMÓWIĆ .

Co za POmysł ??? mosz w tym łbie, jak baran w torbie !!!!  bu,ha,ha,ha.

Avatar
pol / 26 marca 2015 o 06:55

Dlatego raz sierpem a raz młotem w tą czerwoną,komunistyczno-konfidencką hołotę.

PO to komuchy i sprzedawczyki

Avatar
Gość / 25 marca 2015 o 19:39

.... nienawistne posty powinny być zweryfikowane przez odpowiednie władze. Mamy w kraju wolność wyznania i jeśli jest odpowiednio duża reprezentacja narodu, to należy im się godne miejsce kultu! Nie wszystkie starsze osoby mają silę na pójście do oddalonej świątyni wtedy, kiedy odczuwają potrzebę. Należy więc stworzyć im możliwość szczerego pomodlenia się w warunkach pozwalających na wzniosłe uniesienia! Lech Kaczyński reprezentował, w opinii całego postępowego świata, najwyższe wartości moralne. W związku z powyższym, tak uważam, Jego obelisk może spełniać wszystkie eucharystyczne wymogi osoby świętej!

osoby świętej??????? Żartujesz chyba!!!! Może pozabierajmy krzyże z Jezusem z kościołów, powieśmy zdjęcie kaczora i módlmy się do niego!!!!! Święty, paranoja, trzymajcie mnie!!!!
osoby świętej??????? Żartujesz chyba!!!! Może pozabierajmy krzyże z Jezusem z kościołów, powieśmy zdjęcie kaczora i módlmy się do niego!!!!! Święty, paranoja, trzymajcie mnie!!!! rozwiń
Avatar
ojk... / 25 marca 2015 o 14:45

.... nienawistne posty powinny być zweryfikowane przez odpowiednie władze. Mamy w kraju wolność wyznania i jeśli jest odpowiednio duża reprezentacja narodu, to należy im się godne miejsce kultu! Nie wszystkie starsze osoby mają silę na pójście do oddalonej świątyni wtedy, kiedy odczuwają potrzebę. Należy więc stworzyć im możliwość szczerego pomodlenia się w warunkach pozwalających na wzniosłe uniesienia!  Lech Kaczyński reprezentował, w opinii całego postępowego świata, najwyższe wartości moralne. W związku z powyższym, tak uważam, Jego obelisk może spełniać wszystkie eucharystyczne wymogi osoby świętej! 

.... nienawistne posty powinny być zweryfikowane przez odpowiednie władze. Mamy w kraju wolność wyznania i jeśli jest odpowiednio duża reprezentacja narodu, to należy im się godne miejsce kultu! Nie wszystkie starsze osoby mają silę na pójście do oddalonej świątyni wtedy, kiedy odczuwają potrzebę. Należy więc stworzyć im możliwość szczerego pomodlenia się w warunkach pozwalających na wzniosłe uniesienia!  Lech Kaczyński reprezentował, w opinii całego postępowego świata, najwyższe wartości moralne. W związku z powyższym... rozwiń

Avatar
kozak / 25 marca 2015 o 07:48

Na stawianie tego gniota w centrum miasta nie zgadza ise wiekszosc mieszkancow! Wiec nie bardzo rozumiem w czym problem??? Chyba zyjemy w demkratycznym panstwie .. panie Jakson?? Powinno byc przeprowadzone referendum i tyle.

Avatar
Stanisław / 28 marca 2015 o 13:54

Ten pomnik, to  byłby wstyd dla Świdnika!!!!
Pomijając już wszystko inne, co ma zmarły kaczor do tego miasta????????????

Avatar
aa / 27 marca 2015 o 08:52

Uważam,że to był zamach.Zginęli niewinni ludzie.Ale też jestem przeciwna pomnikom.Zyjmy w realnym świecie i patrzmy w przyszłośc.Istniejące tablice wystarcza.Kto wierzy wystarczy modlitwa.Kto nie wierzy to los zatoczył koło.W zyciu jest tak,że wszystko sie zdarza co ma się zdarzyć.Poznajemt tych ludzi których mamy poznać.

Avatar
prawdziwy komuch / 26 marca 2015 o 17:20

Osina dochrapał sie w koncu władzy to może sie wykazac....

Avatar
ojk / 26 marca 2015 o 13:57

....bez współpracy samorządu, Kurii Biskupiej i wymiaru sprawiedliwości nigdy nie doprowadzimy Polski do porządku. Nikt chyba nie monitoruje forum i nie sprawdza danych osobowych wszystkich wrogów prawdziwej Polski. Za niektóre nienawistne i przepełnione agresją wobec wierzących posty powinno się uchwalić najwyższy kary finansowe tak, aby obraza była napiętnowana i kara satysfakcjonowała obrażanego. Najwięcej wiernych jest biednych i okradanych regularnie przez kapitalistyczne świnie. Im każdy grosz się przyda..  Pomnik musi stanąć jako miejsce pamięci i kultu chrześcijańskiego pojednania najwierniejszych synów ojczyzny z Bogiem i Jego Przenajświętszym Kościołem ... Musimy być czujni na wszelkie wypaczenia Słowa Bożego, jak i życia godzącego w Dekalog.

....bez współpracy samorządu, Kurii Biskupiej i wymiaru sprawiedliwości nigdy nie doprowadzimy Polski do porządku. Nikt chyba nie monitoruje forum i nie sprawdza danych osobowych wszystkich wrogów prawdziwej Polski. Za niektóre nienawistne i przepełnione agresją wobec wierzących posty powinno się uchwalić najwyższy kary finansowe tak, aby obraza była napiętnowana i kara satysfakcjonowała obrażanego. Najwięcej wiernych jest biednych i okradanych regularnie przez kapitalistyczne świnie. Im każdy grosz się przyda..  ... rozwiń

Avatar
ochyda / 26 marca 2015 o 13:11

Jaka maska na zdjeciu ... tylko w takiej glowie moze powstac taki projekt!

Avatar
rozbawiona Iwona / 26 marca 2015 o 07:18

A WYSTARCZY DNIEŚĆ SIĘ DO NASTĘPNEGO ARTYKUŁU O BUDOWIE INTERMARSA & BRIKOMARSA DODAĆ DO NAZWY" IM.OFIAR KATYNIOSMOLEŃSKA" I PO SPRAWIE ROBIĄC NIEDZIELNE ZAKUPY MOŻNA BĘDZIE I PACIOREK ZMÓWIĆ .

Co za POmysł ??? mosz w tym łbie, jak baran w torbie !!!!  bu,ha,ha,ha.

Avatar
pol / 26 marca 2015 o 06:55

Dlatego raz sierpem a raz młotem w tą czerwoną,komunistyczno-konfidencką hołotę.

PO to komuchy i sprzedawczyki

Avatar
Gość / 25 marca 2015 o 19:39

.... nienawistne posty powinny być zweryfikowane przez odpowiednie władze. Mamy w kraju wolność wyznania i jeśli jest odpowiednio duża reprezentacja narodu, to należy im się godne miejsce kultu! Nie wszystkie starsze osoby mają silę na pójście do oddalonej świątyni wtedy, kiedy odczuwają potrzebę. Należy więc stworzyć im możliwość szczerego pomodlenia się w warunkach pozwalających na wzniosłe uniesienia! Lech Kaczyński reprezentował, w opinii całego postępowego świata, najwyższe wartości moralne. W związku z powyższym, tak uważam, Jego obelisk może spełniać wszystkie eucharystyczne wymogi osoby świętej!

osoby świętej??????? Żartujesz chyba!!!! Może pozabierajmy krzyże z Jezusem z kościołów, powieśmy zdjęcie kaczora i módlmy się do niego!!!!! Święty, paranoja, trzymajcie mnie!!!!
osoby świętej??????? Żartujesz chyba!!!! Może pozabierajmy krzyże z Jezusem z kościołów, powieśmy zdjęcie kaczora i módlmy się do niego!!!!! Święty, paranoja, trzymajcie mnie!!!! rozwiń
Avatar
ojk... / 25 marca 2015 o 14:45

.... nienawistne posty powinny być zweryfikowane przez odpowiednie władze. Mamy w kraju wolność wyznania i jeśli jest odpowiednio duża reprezentacja narodu, to należy im się godne miejsce kultu! Nie wszystkie starsze osoby mają silę na pójście do oddalonej świątyni wtedy, kiedy odczuwają potrzebę. Należy więc stworzyć im możliwość szczerego pomodlenia się w warunkach pozwalających na wzniosłe uniesienia!  Lech Kaczyński reprezentował, w opinii całego postępowego świata, najwyższe wartości moralne. W związku z powyższym, tak uważam, Jego obelisk może spełniać wszystkie eucharystyczne wymogi osoby świętej! 

.... nienawistne posty powinny być zweryfikowane przez odpowiednie władze. Mamy w kraju wolność wyznania i jeśli jest odpowiednio duża reprezentacja narodu, to należy im się godne miejsce kultu! Nie wszystkie starsze osoby mają silę na pójście do oddalonej świątyni wtedy, kiedy odczuwają potrzebę. Należy więc stworzyć im możliwość szczerego pomodlenia się w warunkach pozwalających na wzniosłe uniesienia!  Lech Kaczyński reprezentował, w opinii całego postępowego świata, najwyższe wartości moralne. W związku z powyższym... rozwiń

Avatar
kozak / 25 marca 2015 o 07:48

Na stawianie tego gniota w centrum miasta nie zgadza ise wiekszosc mieszkancow! Wiec nie bardzo rozumiem w czym problem??? Chyba zyjemy w demkratycznym panstwie .. panie Jakson?? Powinno byc przeprowadzone referendum i tyle.

Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 17

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 44

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!