Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

31 grudnia 2014 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Pomnik smoleński w Świdniku powstanie na 5. rocznicę katastrofy

23 84 A A

W Kraśniku i Świdniku staną pomniki ku czci ofiar katastrofy Tu-154 - zdecydowali radni tych miast. Świdnicki monument będzie prawdopodobnie pierwszym pomnikiem smoleńskim w Lubelskiem. Ma być gotowy już w kwietniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rzeźbiarz Andrzej Krawczak, autor projektu kraśnickiego pomnika razem z posłem Jarosławem Stawiarskim (PiS) uczestniczyli w poniedziałkowej sesji Rady Miasta, na której decydowały się losy smoleńskiego projektu. Stawiarski jest członkiem Komitetu na Rzecz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, inicjatora i głównego inwestora planowanego monumentu.

- Pieniądze publiczne nie będą w to angażowane - zapewnia poseł Stawiarski.

Pomnik stanie przy ul. Urzędowskiej, w pobliżu lasu. Na tę właśnie lokalizację jednogłośnie zgodzili się radni. Niektórzy mieli jednak pewne zastrzeżenia. Wątpliwości budziła np. wielkość napisu "Katyń 1940”, który towarzyszy napisowi "Smoleńsk 10.IV.2010”. Pierwszy jest dużo mniejszy.

- Katyń symbolizuje niewyobrażalną zbrodnię - mówi radny Tadeusz Członka. - Zestawienie tych dwóch napisów może być inaczej odebrane, niż chciałby tego artysta - przypuszcza.

- Zaniżanie hierarchii mordu katyńskiego absolutnie nie było moim zamiarem - tłumaczył artysta. I wskazuje, że przy imionach i nazwiskach ofiar katastrofy prezydenckiego tupolewa, które zostaną umieszczone na pomniku, będzie informacja, że polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające zbrodnię z 1940 r.
W Świdniku jednogłośnej zgody na pomnik nie było. 18 radnych było za tym, aby przy ul. Wyszyńskiego stanął monument poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Przeciw było dwóch radnych, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

- Sprawa pomnika budzi kontrowersje i nasza uchwała nic w tej kwestii nie zmieni - przekonuje Wiesław Księski, radny ze Świdnika. - Była katastrofa, zginęli ludzie, nie znaczy to jednak, aby w każdym mieście i wiosce stawiać pomniki.

- Podejmując decyzję o wyrażeniu zgody na pomnik spełniamy moralny obowiązek wobec tych, którzy zginęli - twierdzi z kolei radny Kazimierz Bachanek. I dodaje: Dzięki Bogu, że podejmujemy taką decyzję.
Radny podkreśla też, że "obecna bryła jest najdoskonalsza ze wszystkich zaproponowanych pozycji”.
Pomnik, który stanie w Świdniku ma być gotowy na piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej - w kwietniu przyszłego roku.

- Nie wiem, czy będzie to dokładnie 10 kwietnia, czy dwa tygodnie później. Wszystko będzie zależeć od pogody - zastrzega Marian Gołębiowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Smoleńsk 2010”. - Prawdopodobnie będzie to pierwszy pomnik smoleński w województwie lubelskim
- dodaje.

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karol / 23 marca 2015 o 18:15

Każdy ustrój ma jakąś manię stawiania pomników, PRL pod zaborem Sowieckim stawiał w każdej gminie lenina potem wszystko było burzone. Teraz stawiamy w każdej gminie pomnik smoleński- mało w każdej parafii i na każdym cmentarzu jest nagrobek . wygląda na to że Polacy wpadli w manię stawiania pomników, nazywania ulic , placów skrzyżowań itd.Jak to pójdzie za daleko to potem przyjdzie jakiś inny fanatyzm i historycy będą mieli o czym pisać.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 o 21:27

A po co takie pomniki jeśli ofiar z okolicy nie było?

To jakaś wykładnia, że musi być w całym kraju? Wszędzie ma być? 

A kto umai je wszystkie potem? Czyżby Gmina? z pieniędzy podatników?

Czy będą tak stały - bo mają stać. 

I te wypuszczone kalendarze z napisem PIS.

Każdego miesiąca 10-ty z cmentarną flagą.

Wieczna żałoba dla wszystkich i na wieki wieków...

Anna Jantar też zginęła w katastrofie lotniczej.

Dla mnie też była ważna.

Czy są w Polsce pomniki?

Avatar
świdniczanka do roz / 14 stycznia 2015 o 09:36

Swoimi wypowiedziami i tym rozkosznym "bu ha ha ha" potwierdzasz, że klasę to ty masz. Zdecydowanie jedną.

Avatar
roz / 13 stycznia 2015 o 07:03

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

rozwiń
Avatar
świdniczanka / 12 stycznia 2015 o 22:51

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Avatar
skarbnik lewicy / 11 stycznia 2015 o 19:43

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

rozwiń
Avatar
Jari / 11 stycznia 2015 o 11:11

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Avatar
Judyta / 10 stycznia 2015 o 13:55

Jeśli ten pomnik powstanie to znaczy,że nasze władze mają głęboko gdzieś głosy mieszkańców Świdnika,ważne są dla nich tylko te stołki na których siedzą. I co tu czekać na jakieś zmiany...

Avatar
lolo / 9 stycznia 2015 o 21:16

zróbcie referendum mieszkańców i po ptokach

Avatar
Jan / 9 stycznia 2015 o 16:52

NIE CHCEMY TEGO POMNIKA W NASZYM MIEŚCIE BEZ ZGODY WIĘKSZOŚCI MIESZKAŃCÓW !!!  NIE! NIE! NIE!

Avatar
Karol / 23 marca 2015 o 18:15

Każdy ustrój ma jakąś manię stawiania pomników, PRL pod zaborem Sowieckim stawiał w każdej gminie lenina potem wszystko było burzone. Teraz stawiamy w każdej gminie pomnik smoleński- mało w każdej parafii i na każdym cmentarzu jest nagrobek . wygląda na to że Polacy wpadli w manię stawiania pomników, nazywania ulic , placów skrzyżowań itd.Jak to pójdzie za daleko to potem przyjdzie jakiś inny fanatyzm i historycy będą mieli o czym pisać.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 o 21:27

A po co takie pomniki jeśli ofiar z okolicy nie było?

To jakaś wykładnia, że musi być w całym kraju? Wszędzie ma być? 

A kto umai je wszystkie potem? Czyżby Gmina? z pieniędzy podatników?

Czy będą tak stały - bo mają stać. 

I te wypuszczone kalendarze z napisem PIS.

Każdego miesiąca 10-ty z cmentarną flagą.

Wieczna żałoba dla wszystkich i na wieki wieków...

Anna Jantar też zginęła w katastrofie lotniczej.

Dla mnie też była ważna.

Czy są w Polsce pomniki?

Avatar
świdniczanka do roz / 14 stycznia 2015 o 09:36

Swoimi wypowiedziami i tym rozkosznym "bu ha ha ha" potwierdzasz, że klasę to ty masz. Zdecydowanie jedną.

Avatar
roz / 13 stycznia 2015 o 07:03

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

rozwiń
Avatar
świdniczanka / 12 stycznia 2015 o 22:51

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Avatar
skarbnik lewicy / 11 stycznia 2015 o 19:43

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

rozwiń
Avatar
Jari / 11 stycznia 2015 o 11:11

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Avatar
Judyta / 10 stycznia 2015 o 13:55

Jeśli ten pomnik powstanie to znaczy,że nasze władze mają głęboko gdzieś głosy mieszkańców Świdnika,ważne są dla nich tylko te stołki na których siedzą. I co tu czekać na jakieś zmiany...

Avatar
lolo / 9 stycznia 2015 o 21:16

zróbcie referendum mieszkańców i po ptokach

Avatar
Jan / 9 stycznia 2015 o 16:52

NIE CHCEMY TEGO POMNIKA W NASZYM MIEŚCIE BEZ ZGODY WIĘKSZOŚCI MIESZKAŃCÓW !!!  NIE! NIE! NIE!

Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 8 18

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 10 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 8 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 32 5

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 30 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 5 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 8 4

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 57 20

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!