czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Świdnik

Świdnik: Budżet obywatelski idzie na wieś?

Dodano: 20 września 2016, 16:03

Budżet obywatelski w powiecie świdnickim. Z taką propozycją wyszedł radny powiatowy. Władze powiatu nie mówią „nie”. Ale zastrzegają, że to nie może być pomysł realizowany na kredyt.

W naszym województwie żaden z powiatów nie ma jeszcze budżetu obywatelskiego. W takim kształcie jaki proponuję jest to pomysł innowacyjny także w skali kraju. Ma to być bowiem budżet obywatelski przeprowadzany na podobnych zasadach jak w gminach. Zarówno z projektami miękkimi (np. zajęcia dla dzieci, wydarzenia kulturalne, akcja informacyjna - red.) jak i projektami inwestycyjnymi – mówi Bartłomiej Pejo, radny powiatu świdnickiego (Klub Radnych PiS - Porozumienie Prawicy). Pejo jest też zastępcą przewodniczącego Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego w Urzędzie Miasta w Świdniku. Miasto to realizuje obecnie II edycję budżetu obywatelskiego.

Propozycja radnego Pejo, którą popierał na Komisji Budżetu również radny opozycyjny Łukasz Reszka ma polegać na włączeniu w inicjatywę poszczególnych gmin w powiecie świdnickim.

– Chciałbym, aby każda z pięciu gmin także poczuła ducha obywatelskości i ponosiła część kosztów, jednocześnie edukując kadrę urzędniczą, a przede wszystkim własnych mieszkańców – wyjaśnia radny Pejo. – Każda z gmin wniosłaby do tego budżetu obywatelskiego swoją część – w wysokości 10–20 procent swojego budżetu. To byłby ich wkład własny. Powiat na ten budżet przeznaczyłby np. 1 mln zł – po 200 tys. na każdą z gmin.

Zdaniem pomysłodawcy takie rozwiązanie jest do wykonania, mimo pewnych obaw.

– Ponieważ pojawiło się szereg pytań o prawne umocowania, wystąpiliśmy o opinie w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej – dodaje radny Pejo. – Moim zdaniem opinia RIO wcale nie jest negatywna. Największy problem pojawia się w momencie, kiedy inwestycja miałaby być realizowana na terenie gminy a nie powiatu. Tyle, że na to jest rozwiązanie – umowa użyczenia z odpowiednim zapisem o amortyzacji. To stosują już inne samorządy w Polsce – np. w Dąbrowie Górniczej.

Co na to samorządowcy? – To byłoby trochę dublowanie funduszu sołeckiego, który w gminie mamy od 3 lat. Przeznaczmy na niego rocznie 230 tys. zł – komentuje pomysł radnego Damian Baj, zastępca wójt gminy Trawniki. Choć jednocześnie zaznacza, że inicjatywa na pewno jest warta przemyślenia. – Dla nas ważne byłoby to, jaki mamy mieć w tym udział finansowy oraz wpływ na te inwestycje – dodaje zastępca wójta gminy Trawniki.

Radni powiatowi do tej propozycji na pewno wrócą. – Na najbliższej komisji będziemy się tym tematem zajmowali – zapowiada Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki, który odniósł się do tej propozycji podczas ostatniej sesji rady powiatu.

– Wszystko będzie zależało od tego czy będziemy mieć w budżecie jakieś wolne środki czy nie aby organizować budżet obywatelski – wskazuje starosta świdnicki. – Czy na siłę – za kredyt - ten budżet obywatelski mamy organizować. Na takie rozwiązanie obecnie zarząd patrzy mniej przychylnie.

I love Hamburg
opos
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

I love Hamburg
I love Hamburg (22 września 2016 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS - doskie Trolle  ;)
Rozwiń
opos
opos (21 września 2016 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W opisach sesji u Reszki na Facebooku już bodajże w listopadzie\grudniu ubiegłego roku pojawiła się informacja o tym iż zaproponował on wdrożenie budzetu obywatelskiego w powiecie jednakże nie zostało to dobrze przyjęte przez sprawujących władze i do sprawy starosta powiedział że powrócą Długo rządzącym idzie analiza propozycji chociaż znając ich podejście będzie NIE dla zasady bo to nie oni zaproponowali Mam nadzieję że opozycja poprze pomysł Reszki o BO bo to naprawdę jest warte uwagi!
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2016 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powiatowy pracownik - oczywiście że nic nie zdziałają, Osina i jego ŚWS mają alergię na Peja i Reszkę. Dlatego będzie standardowe "nie bo nie" bez słowa wyjaśnienia. I nawet gdyby prawdziwy starosta coś chciał z tym zrobić to nic nie zrobi bo Osina tupnie nogą pokiwa palcem, powie "nie" i będzie "nie". Na dzień dzisiejszy wygląda to tak jak by Kołodziejczyk i Białowąs byli marionetkami w rękach Osiny. Tego się doczekał Powiat Świdnicki. Kołodziejczyk i Białowąs powinni się obudzić Osina nie śpi. Ale znając życie Osina już na nich coś ma i tańczą tak jak im Osina zagra. Ale co ja mogę wiedzieć. Wystarczy śledzić profile na FB i każdy sobie sam wyrobi sobie opinię.
Rozwiń
powiatowy pracownik
powiatowy pracownik (20 września 2016 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I Pejo i Reszka nic nie pomogą. Nazywają ich Asterix i Obelix, a radę powiatu Galią na której chłopaki walczą. Nawiasem mówiąc pasuje to do nich. Szczególnie jak jeden brodę zapuścił a drugi pielęgnuje łysinę elegancko. I rozmiarem pasują i zaciętością do Galów niezwyciężonych. Niestety Osina zablokuje ich bo pomysł mu zabrali, Kołodziejczyk nie pozwoli na to bo z ich inicjatywy a nie z jego, kasa wpłynie do gmin i dla ludzi. Białowąs lata i pyta co to budżet obywatelski i czy to oznacza, że on mandat straci jak go wprowadzą?! A Sadło im fotki pyka i kamerą 360 stopni kręci się dookoła Osiny! O curwa ale kyrk!
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2016 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Pejo! Brawo Reszka!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!