piątek, 19 stycznia 2018 r.

Włodawa

Dla ornitologów i miłośników wędrówek. Powstała nowa ścieżka na bagnach

Dodano: 14 stycznia 2018, 08:07

Pomysł na spędzenie wolnego czasu dla ornitologów i miłośników wędrówek – Poleski Park Narodowy otworzył właśnie nową ścieżkę dydaktyczną „Czahary” na terenie Bagna Bubnów.

Czahary to porośnięte krzewami mokradła. Na wschodnich rubieżach kraju ludność używała tego słowa już w XVII w. W Poleskim Parku Narodowym właśnie tak nazwano nowo oddaną do użytku kolejną ścieżkę edukacyjną.

– Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Można się będzie na nią dostać także od strony Kulczyna i Wincencina – mówi Jarosław Szymański, dyrektor PPN.

Zgodnie z obecnymi standardami ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km wytyczono pięć przystanków. Inwestycja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 750 tys. zł, jakie PPN otrzymał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota ta stanowi 85 proc. wartości całego zadania. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie.

– Budowa ścieżki trwała od lata ubiegłego roku – dodaje dyrektor Szymański. – Z uwagi na bagienne środowisko prace były bardzo utrudnione. Wykonawcom z firmy Pro-Agro z Rozkopaczewa (pow. lubartowski) we znaki dały się przede wszystkim listopadowe opady. Mimo to znakomicie poradzili sobie z powierzonym im zadaniem.

Bagno Bubnów jest idealnym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tam spotkać kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje należą do największych w regionie. Na tzw. noclegowiskach potrafi się gromadzić nawet ponad 3 tys. osobników.

Szczególną osobliwością Bagna Bubnów jest też wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacuje się ją na około 400 śpiewających samców. Pod względem liczebności to druga populacja w kraju.

– Przemierzając ścieżkę nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tam coś dla siebie – zapewnia Szymański. – Szlak prowadzi przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentuje inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.

Z myślą o wygodzie zwiedzających projektant uwzględnił wieże i platformy widokowe, zadaszenia, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki przebiega po specjalnie przygotowanych kładkach o szerokości 1,5 m, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk.

Do tej pory w PPN były cztery ścieżki: Dąb Dominik, Spławy, Perehod i Obóz Powstańczy. 

Użytkownik niezarejestrowany
Gucio
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 dni temu o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słupy powinny być metalowe. Drewniane - góra 10 lat i do wymiany! Lecz wtedy już kasy na to nie będzie.
Rozwiń
Gucio
Gucio (5 dni temu o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super. uwielbiam takie miejsca. na pewno kiedyś sie wybiore
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelska ornitologia dawno już stała się komercyjna. Z autentyczną pasją ma coraz mniej wspólnego.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wspaniała wiadomość. Gratuluję Dyrekcji PPN. Warto tylko dodać, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest finansowany przez Unię Europejską.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!