Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

14 stycznia 2018 r.
8:07

Dla ornitologów i miłośników wędrówek. Powstała nowa ścieżka na bagnach

453 7 A A

Pomysł na spędzenie wolnego czasu dla ornitologów i miłośników wędrówek – Poleski Park Narodowy otworzył właśnie nową ścieżkę dydaktyczną „Czahary” na terenie Bagna Bubnów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czahary to porośnięte krzewami mokradła. Na wschodnich rubieżach kraju ludność używała tego słowa już w XVII w. W Poleskim Parku Narodowym właśnie tak nazwano nowo oddaną do użytku kolejną ścieżkę edukacyjną.

– Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Można się będzie na nią dostać także od strony Kulczyna i Wincencina – mówi Jarosław Szymański, dyrektor PPN.

Zgodnie z obecnymi standardami ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km wytyczono pięć przystanków. Inwestycja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 750 tys. zł, jakie PPN otrzymał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota ta stanowi 85 proc. wartości całego zadania. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie.

– Budowa ścieżki trwała od lata ubiegłego roku – dodaje dyrektor Szymański. – Z uwagi na bagienne środowisko prace były bardzo utrudnione. Wykonawcom z firmy Pro-Agro z Rozkopaczewa (pow. lubartowski) we znaki dały się przede wszystkim listopadowe opady. Mimo to znakomicie poradzili sobie z powierzonym im zadaniem.

Bagno Bubnów jest idealnym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tam spotkać kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje należą do największych w regionie. Na tzw. noclegowiskach potrafi się gromadzić nawet ponad 3 tys. osobników.

Szczególną osobliwością Bagna Bubnów jest też wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacuje się ją na około 400 śpiewających samców. Pod względem liczebności to druga populacja w kraju.

– Przemierzając ścieżkę nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tam coś dla siebie – zapewnia Szymański. – Szlak prowadzi przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentuje inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.

Z myślą o wygodzie zwiedzających projektant uwzględnił wieże i platformy widokowe, zadaszenia, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki przebiega po specjalnie przygotowanych kładkach o szerokości 1,5 m, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk.

Do tej pory w PPN były cztery ścieżki: Dąb Dominik, Spławy, Perehod i Obóz Powstańczy. 

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 15:36
Słupy powinny być metalowe. Drewniane - góra 10 lat i do wymiany! Lecz wtedy już kasy na to nie będzie.
Avatar
Gucio / 14 stycznia 2018 o 16:14
undefined napisał:
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 16:02
super. uwielbiam takie miejsca. na pewno kiedyś sie wybiore
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 14:48
Lubelska ornitologia dawno już stała się komercyjna. Z autentyczną pasją ma coraz mniej wspólnego.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 12:03
To wspaniała wiadomość. Gratuluję Dyrekcji PPN. Warto tylko dodać, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest finansowany przez Unię Europejską.
Avatar
jakee / 14 stycznia 2018 o 10:21
Trzeba było szerszą ścieżkę tam wmontować - ja już byłem i widziałem... jest za wąsko - jak turyści wyjdą na Bagno Bubnów i niespodziewanie zapadnie zmrok, to jak kurde wjedzie tam radiowoz, zeby oświetlić kładkę? a tak szczerze, jest tam bardzo pięknie... naprawdę... ale ochronie przyrody to na pewno nie służy.... już widzę sterty smieci "oj spadło mi opakowanie po batoniku"....
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:12
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 15:36
Słupy powinny być metalowe. Drewniane - góra 10 lat i do wymiany! Lecz wtedy już kasy na to nie będzie.
Avatar
Gucio / 14 stycznia 2018 o 16:14
undefined napisał:
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 16:02
super. uwielbiam takie miejsca. na pewno kiedyś sie wybiore
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 14:48
Lubelska ornitologia dawno już stała się komercyjna. Z autentyczną pasją ma coraz mniej wspólnego.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 12:03
To wspaniała wiadomość. Gratuluję Dyrekcji PPN. Warto tylko dodać, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest finansowany przez Unię Europejską.
Avatar
jakee / 14 stycznia 2018 o 10:21
Trzeba było szerszą ścieżkę tam wmontować - ja już byłem i widziałem... jest za wąsko - jak turyści wyjdą na Bagno Bubnów i niespodziewanie zapadnie zmrok, to jak kurde wjedzie tam radiowoz, zeby oświetlić kładkę? a tak szczerze, jest tam bardzo pięknie... naprawdę... ale ochronie przyrody to na pewno nie służy.... już widzę sterty smieci "oj spadło mi opakowanie po batoniku"....
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:12
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko
26 kwietnia 2018, 18:00

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko 1 0

Co Gdzie Kiedy. Czwartkowy koncert w wykonaniu Piotra Selima i lubelskich artystów zainauguruje tegoroczne Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. W piątek ulicami miasta przejdzie barwny korowód.

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej?

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej? 1

Bezpłatnej sterylizacji, kastracji oraz czipowania psów i kotów chce mieszkaniec Białej Podlaskiej, Andrzej Halicki. Wniósł w tej sprawie petycję do władz miasta. Obecnie, stowarzyszenie Azyl umożliwia właścicielom psów częściowy zwrot kosztów sterylizacji.

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki 4 0

20 autobusów elektrycznych oraz komplet ładowarek zamawia Zarząd Transportu Miejskiego w ogłoszonym w środę przetargu. Pierwsze pojazdy mają do nas dotrzeć za półtora roku, kolejne do połowy września 2020 r. W planach są następne zakupy takich pojazdów dla lubelskiej komunikacji.

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach
galeria

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach 6 1

Dominika Sobolewska zainspirowana antenami widocznymi na każdym niemal budynku Bronowic zrealizowała projekt w tej dzielnicy.

Zaburzenia erekcji – metody leczenia

Zaburzenia erekcji – metody leczenia 0

Z roku na rok rośnie liczba wypisywanych recepta na środki wspomagające erekcję. Ilu mężczyzn cierpi na zaburzenia wzwodu? Czy problem dotyczy jedynie starszych mężczyzn? Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r. 0 0

"Save Alfie Evans". Mieszkańcy Lublina w obronie chłopca. Protest pod konsulatem brytyjskim
Zdjęcia
galeria
film

"Save Alfie Evans". Mieszkańcy Lublina w obronie chłopca. Protest pod konsulatem brytyjskim 176 8

Maskotki, baloniki i znicze oraz ułożony na chodniku napis z imieniem Alfie - tak w środę późnym wieczorem wyglądało wejście do konsulatu brytyjskiego w Lublinie.

LIGA MISTRZÓW. Real Madryt z zaliczką przed rewanżem
film

LIGA MISTRZÓW. Real Madryt z zaliczką przed rewanżem 0 0

Zespół Zinedina Zidana przegrywał do przerwy z Bayernem Monachium, ale w drugiej połowie odwrócił losy spotkania i to „Królewscy” są nieco bliżej awansu do finału, który odbędzie się w Kijowie

W tym zawodzie brakuje rąk do pracy w całym województwie lubelskim. A ile można zarobić?