piątek, 23 marca 2018 r.

Włodawa

Bliskie spotkanie z rysiem to rzadkość. Ten szedł po ruchliwej drodze [zdjęcia]

Dodano: 14 marca 2018, 07:43

Andrzej Milaniuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór, w naturalnym środowisku rysia jeszcze nie widział. Ale teraz już będzie miał okazję, bo te wyjątkowo rzadkie zwierzęta właśnie się tu zadomowiły

– Spotkać rysia oko w oko to łut szczęścia – mówi Milaniuk. – To bardzo skryty kot, który jest aktywny w nocy, a w dzień śpi. Jedynie w okresie rui, w miesiącach lutym i marcu, zdarza mu się również za dnia wychodzić z kryjówki.

Na terenie Nadleśnictwa Sobibór już w ubiegłym roku zaobserwowano parę rysi. Na pewno był to samiec i samica. Już samo to przemawiało za tym, że musiały się na tym terenie zadomowić. Z kolei ryś sfotografowany ostatnio przez strażników leśnych to zapewne kocur, który dopiero szukał sobie partnerki.

Strażnicy najpierw natknęli się na ślady pozostawione przez kocura. Niedługo po tym zauważyli go, jak stał na poboczu drogi. Nie zwracając na nich uwagi, a także na przejeżdżające samochody, spokojnie przeszedł na drugą stronę i zaszył się w lesie.

– Obecność rysi na naszym terenie bardzo nas cieszy – dodaje nadleśniczy. – To dowód na to, że gospodarka leśna jest prawidłowo prowadzona, a ekosystem zrównoważony, skoro tak rzadkie gatunki jak ryś, chcą się u nas zadomowić.

We wcześniejszych latach leśnicy sporadycznie natykali się jedynie na ślady pozostawiane przez rysie. Sam Milaniuk podejrzewał, że na teren nadleśnictwa zabłąkały się rysie z Roztocza bądź Puszczy Białowieskiej. Teraz jest już pewien, że zaobserwowane rysie to już miejscowe osobniki.

Rysie, podobnie jak i wilki, nie zagrażają ludziom. W ponad 90 przypadkach na 100, to ryś widzi nas, a nie my jego. Mógłby połakomić się co najwyżej na owce, ale te w obrębie nadleśnictwa Sobibór od dawna nie są już hodowane.

W przeciwieństwie do wilka, który jednej nocy jest w stanie pokonać 50 km, ryś jest zwierzęciem bardziej terytorialnym. Samce zajmują, po czym patrolują w obawie przed konkurentami, obszar o powierzchni około 250 km2, zaś Nadleśnictwo Sobibór zajmuje ok. 225 km2. Z kolei terytoria samic z uwagi na konieczność opiekowania się potomstwem, są trzykrotnie mniejsze.
Między samicami i samcami w przeciwieństwie do samych samców nie ma rywalizacji o terytorium. Koty te na swoje siedliska wybierają miejsca, w których mają zapewnioną bazę żywieniową. Najlepiej czują się w mieszanych lasach z gęstym podszytem.

Czytaj więcej o: zwierzęta las Sobibór przyroda Ryś
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2018 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Roztoczu już dwa razy spotkałem rysia i to z bardzo bliska raz z ok 8 m i raz z odległości 17 kroków ryś leżał a ja przez pół godziny robiłem mu zdjęcia telefonem i nic sobie nie robił z mojej obecności to ja się wycofałem a on pozostał w lesie
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 11:43) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie piszcie takich informacji gdzie tego Rysia ktoś widział, bo zaraz BULL pojedzie na polowanie i Zamorduje to zwierzą ! Dziadek ma wolne i się nudzi w Budzie Radzieckiej !!!
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 10:13) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
No patrzcie Szyszko przestał walczyć w lasach "herwesterami" i już wraca "spiżowa" zwierzyna
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 09:28) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Ryś niestety ukradł mi 3 kury, nie daruje mu tego. Obetne mu te frendzle i bedzie wygladal jak zwykly kot
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.. chyba że je ktoś otruje... jak bieliki... "Pojawienie" się rysia, jenota, wilka jest naturalną reakcją przyrody na zwiększoną populację bobra, gdyż to jego naturalni wrogowie! Natura sama się reguluje chyba że człowiek wsadzi tam swoje paluchy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!