niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Akcja lubelskiej CBA. Przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany


Agenci z lubelskiej Delegatury CBA w wyniku operacji specjalnej zatrzymali szezść osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty Marek G., przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni.

Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa.

W zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10 proc. od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

Podobny sposób działania miał wystąpić przy dostawach rożnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur.

Tu gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia miał być przewodniczący rady nadzorczej Marek G. i swoisty „układ” z nim, w którym gwarantuje, że nielegalny układ się uda. Marek G. miał w ramach swoich możliwości nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5 proc. kwoty od wielomilionowych kontraktów.

Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego mazowieckiego. Agenci CBA przeszukali pomieszczenia biurowe zajmowane przez podejrzanego Aleksandra I. w siedzibie Lotosu. Oprócz wymienionych wcześniej osób agenci CBA zatrzymali jeszcze troje innych podejrzanych pomagających w stworzeniu tego układu.

Przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzut dotyczący powoływania się na wpływy w Grupie Azoty S A oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Marek G. członkiem rady nadzorczej Grupy Azoty jest od 2016 roku. W przeszłości był m.in. wojewodą zamojskim (w latach 1997–1998, przed reformą samorządową), a następnie przez jedną kadencję był prezydentem Zamościa (do 2002).

Bez sukcesu ubiegał się o reelekcję z ramienia komitetu Prawo i Samorządność - zajął ostatnie, 6. miejsce. Nie uzyskał także mandatu w radzie miasta.

W kolejnych wyborach też startował bez powodzenia. W 2007 został członkiem Prawicy Rzeczpospolitej - jest pełnomocnikiem parii Marka Jurka na okręg chełmski. Bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora z ramienia tej partii. W 2009 z listy PR kandydował do Parlamentu Europejskiego, a w 2014 był jej kandydatem na liście PiS do sejmiku, także nie uzyskując mandatu.

W 2015 zasiadł w zarządzie nowo powołanegoStowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego i został jego liderem wojewódzkim.

Od 2003 zajmuje kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego.

W 2004 został skazany przez Sąd Rejonowy w Zamościu na karę grzywny za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

 

 

 

 

M. O.
Użytkownik niezarejestrowany
Puławianin
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

M. O.
M. O. (5 listopada 2017 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Godni następcy panowie prezesi Owczarski Paweł i Tomasz Pietrzkiewicz zrujnowali spółkę Polski Prąd podrabiając dokumenty firmowe, a teraz zasiadają w Azotach horror Ciekawe kto ich weryfikował i przyjmował.
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2017 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://pl.wikipedia.org/wiki/kategoria:wojewodowie_zamojscy
Rozwiń
Puławianin
Puławianin (9 października 2017 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale Wy z PiSu potraficie odwracać kota ogonem i na waszą modłę robić z ludzi idiotów. Nijaki poseł Szulowski z Puław w przedwynorczej kampani zapewniał "tak wielkimi zakładami  jak Azoty będą zarządzać osoby kompetentne" . To sa właśnie kompetenti ludzie zgodnie z definicją PiSu. Totalna porażka nie dśc że bez przygotowania merytorycznego to jeszcze ze skazą moralną
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2017 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj dobrze że peło, nie wygrało wyborów bo skretyna odgrażał się że zlikwiduje,cba i ipn
Rozwiń
:)
:) (9 października 2017 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
To bezczelność aresztować byłego kierownika RE Krasnystaw, prezydenta m. Zamość, wojewody zamojskiego.Tak zasłużonego członka partii winno się oszczędzić
 tak było w peło, w pisie  jest inaczej :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!