poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Budowa obwodnicy Hrubieszowa. Czytelniczka: Co się stanie z chomikami?

Dodano: 16 maja 2015, 09:54
Autor: Daniel Drob

Czytelniczka jest zaniepokojona losem chomików żyjących w miejscu budowanej obwodnicy Hrubieszowa. – One są ruchliwymi zwierzętami i na pewno zdołają uciec przed maszynami budowlanymi – odpowiadają urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska. Ale zapewniają, że zbadają sprawę.

Informację o zagrożonym siedlisku chomika europejskiego dostaliśmy od Czytelniczki. Kobieta sfotografowała nory gryzoni znajdujące się w składzie ziemi obok wiaduktu przy ul. Kolejowej (na zdjęciu). - W trakcie prac, siedliska jak i chomiki, zostaną zniszczone – pisze Czytelniczka i uważa, że istnieje jeszcze szansa na przeniesienie chomików w bezpieczne miejsce.

O sytuację chomików i ich nor zapytaliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie.
- My również dostaliśmy ten list – mówi Piotr Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ. - RDOŚ nie prowadził inwentaryzacji chomika europejskiego na terenie Hrubieszowa. Mimo to, dbałość o prawidłową i zgodną z przepisami realizację inwestycji należy do obowiązków inspektorów nadzoru - w tym przypadku do inspektora do spraw środowiska, który musi postępować zgodnie z ustawą o ochronie przyrody - wyjaśnia. - W Polsce chomik jest uznawany za szkodnika upraw rolnych, ale ponieważ występuje dość rzadko - został objęty ochroną. Stopień zagrożenia populacji nie jest jednak znany - dodaje.

Zdaniem rzecznika reakcja autorki listu jest przesadzona. - Niewykluczone, że ma duży sentyment do chomików, ale one są ruchliwymi zwierzętami i zdołają uciec przed pojazdami czy maszynami budowlanymi, więc prace budowlane bezpośrednio nie zagrażają poszczególnym osobnikom - twierdzi. - W poniedziałek na miejscu pojawi się nasz pracownik z oddziału w Zamościu i zbada tę sprawę. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze skrzypce gra tutaj kierownik budowy i inspektor do spraw środowiska tej inwestycji.

O ile dorosłe osobniki rzeczywiście raczej sobie poradzą, o tyle młode już niekoniecznie, a maj, jak informuje specjalista z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS to okres godowy i w norach najprawdopodobniej przebywają młode.

- Dorosłe chomiki są bardzo zwinne i raczej nic im nie grozi, gorzej z młodymi. Ciąża chomika przypada zwykle na maj i trwa 17 dni, wiec jest duże prawdopodobieństwo, że tam są młode - wyjaśnia pan Ryszard z UMCS i dodaje, że Zamojszczyzna, a zwłaszcza okolice Hrubieszowa to region, gdzie populacja chomików jest wyjątkowo duża.

Czytaj więcej o: Hrubieszów
Gość
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2015 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dawaj zdjęcia, zaraz konsylium internetowych inżynierów przejrzy spisek...

Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2015 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastanawiał się dlaczego ta śmieszna obwodnica jest tak wysoko. Wygląda jak by pobudowano ja na szczycie wału obronnego. Strasznie dużo piasku musiało na to pójść chyba ze ktoś miał w tym interes ....
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2015 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

abi- gdybyś był taki mądry jak jesteś głupi, to zrobił byś co najmniej doktorat...

Rozwiń
abi
abi (17 maja 2015 o 03:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe czy czytelniczka interesuje się losem rodzin ofiar wypadków, które zginęły dlatego, ze nie było obwodnicy.

Na obwodnicach ginie więcej ludzi niż na wąskich lokalnych drogach. Myśl, to nie boli.

Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2015 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogiej czytelniczce proponuję zaopiekowanie się jakimś pasożytem, np tasiemcem uzbrojonym. Będzie go mogła stale dopieszczać nierozerwalnie w sobie. Gdzie nie spojrzeć to zboczeńcy w tych mediach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!