Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

31 maja 2014 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Podają sobie bilet. MZK chce ukrócić ten proceder

226 37 A A

Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu chce kar dla pasażerów, którzy przekazują sobie bilety. - Nagrania z monitoringu, na których widać ten proceder, dostarczymy policjantom - zapowiada prezes spółki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na swojej stronie zamojski przewoźnik opublikował informację "W związku z zaobserwowanym procederem przekazywania biletów przez osoby wysiadające z autobusu innym pasażerom, MZK Sp. z o.o. w Zamościu informuje, że w stosunku do osób dokonujących takich czynów będą wyciągane surowe konsekwencje prawne oraz finansowe...”.

- Zauważyliśmy, że zjawisko się nasiliło i więcej osób zaczęło sobie przekazywać bilety. Nie wiemy, z czego to wynika, ale nie będziemy tego tolerować - zapowiada Jarosław Maluha, prezes MZK Zamość.

Jak tłumaczy prezes, część takich zachowań udaje się zarejestrować na monitoringu zainstalowanym w autobusach. - Nie mam precyzyjnych statystyk dotyczących tego, jak wiele osób przekazuje bilety. Jesteśmy w trakcie archiwizowania takich nagrań - tłumaczy Maluha.

Według MZK, osoba, która przyjęła bilet od innej osoby, wyłudza przewóz, co oznacza, że jedzie bez ważnego biletu. Kara za takie zachowanie wynosi 50-krotność ceny biletu.

Nagrania, na których widać jak pasażer wysiadający z autobusu przekazuje skasowany bilet osobie, która wsiada do środka mają trafić do zamojskich policjantów. - Prawdopodobnie przekażemy je w czerwcu - mówi Jarosław Maluha.

Dla zamojskich policjantów taki przypadek to nowość. - Wcześniej nie dostawaliśmy takich nagrań - mówi Joanna Kopeć z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. - Jeżeli otrzymamy materiały, zapoznamy się z nimi i podejmiemy decyzję, co dalej.
Mundurowi mają jednak wątpliwości czy nagrania będą odpowiednim dowodem. Tłumaczą, że nawet jeśli będzie widać, że ktoś przekazuje sobie jakiś kwitek, nie oznacza automatycznie, że to bilet. Jeśli nawet, to może być także problem z oceną, czy został skasowany czy nie.

Ponad 10 lat temu duża akcja przekazywania sobie przez pasażerów biletów miała miejsce w Lublinie - było to protest przeciwko planom likwidacji tzw. przejazdówek miesięcznych. Dzisiaj Zarządu Transportu Miejskiego twierdzi, że nie ma takiego problemu.

- Jeśli taka praktyka się zdarza, to ma ona charakter marginalny. Z pewnością nie jest to zjawisko na skalę masową, które mogłoby budzić niepokój - tłumaczy Justyna Góźdź z ZTM w Lublinie. - Wynika to przede wszystkim z faktu, że większość użytkowników komunikacji miejskiej to stali pasażerowie, korzystający z biletów okresowych - dodaje.
Czytaj więcej o:

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec Zamościa / 1 czerwca 2014 o 22:14

Zamość jest tak małą wioską że jeżdżę tu zawsze rowerem, jest szybszy, tańszy, nie muszę czekać pół godziny aż przyjedzie i żadna babcia nie sapie mi nad uchem jak parowóz, gdy pogoda jest kiepska to wsiadam w samochód swój lub jakiś kolega mnie podwozi. I to jest rozwiązanie moi drodzy - olejcie MZK to zejdą z cen biletów a i akcje typu "podałeś bilet - jesteś złodziejem" odpuszczą sobie by się nie ośmieszać. 

A gdy byłem w Lublinie to jeden adwokat podał mi bilet wysiadając z MPKa więc jest to praktyka stosowana przez wszystkich niezależnie od stanu portfela. 

Zamość jest tak małą wioską że jeżdżę tu zawsze rowerem, jest szybszy, tańszy, nie muszę czekać pół godziny aż przyjedzie i żadna babcia nie sapie mi nad uchem jak parowóz, gdy pogoda jest kiepska to wsiadam w samochód swój lub jakiś kolega mnie podwozi. I to jest rozwiązanie moi drodzy - olejcie MZK to zejdą z cen biletów a i akcje typu "podałeś bilet - jesteś złodziejem" odpuszczą sobie by się nie ośmieszać. 

A gdy byłem w Lublinie to jeden adwokat podał mi bilet wysiadając z MPKa więc jest to praktyka stosowana przez wszyst... rozwiń

Avatar
Robertin / 1 czerwca 2014 o 11:49

Ciekawe jak policja dotrze na podstawie "wizerunku" przestępcy do jego danych osobowych?

Dla mnie to tylko propagandowa akcja MZK aby przestraszyć ludzi, co by skutkowało zaprzestaniem procederu.... ale ja mam nadzieję że w zamościu ludzie ogarnięci mieszkają i tą całą akcje głęboko w d***e mają  :)

Avatar
rychu / 1 czerwca 2014 o 11:31

A co ma MZK do tego, co kto robi ze swoim biletem?Bo maja nagranie...i co z tego!!

Avatar
... / 1 czerwca 2014 o 09:25
jestem za przekazywaniem biletów.
Avatar
jola / 1 czerwca 2014 o 06:05

Ja zawsze bilet na siedzeniu zostawialem :P I co ?

Ja też zostawiam,dla tych co ich nie stać.

Avatar
rabadaba / 1 czerwca 2014 o 02:34
Ja zawsze bilet na siedzeniu zostawialem :p I co ?
Avatar
Cichodajka bitetowa / 31 maja 2014 o 23:52

Każdy każdemu powinien dawać laska chłopu, chłop chłopu, baba babie, ministrant ksiedzu bo kto daje to dobroć do niego wóci i jemu kiedyź baba czy chłop co tam lubi da

Avatar
~alt / 31 maja 2014 o 21:27

niech wprowadzą bilety na 1 - 2 przystanki, wtedy zacznę korzystać nie będę płacił 6 zł żeby przejechać w 2 strony 2 przystanki do laski na 2 godziny

Człeniu, Ty jeszcze powinieneś zapłacić podatek.

Płacisz 6 zeta za pukanie laski przez dwie godziny.

Załóżmy, że pukasz w burdelu i - żeby było łatwiej - idziesz do niego z buta. Za puknięcie jakiejś laseczki zza wschodniej granicy wybecalujesz ze 200 pln. Znaczy się - w obecnej sytuacji jesteś do przodu o 194pln. Od tej kwoty powinieneś zapłacić 18% dochodowego. Co prawda - nie zarobiłeś, ale i nie wydałeś. A zdaniem US w pewnym mieście naszego regionu brak straty jest ZAROBKIEM.

I co Wy na to? Ostatni frajer gasi światło!

Człeniu, Ty jeszcze powinieneś zapłacić podatek.

Płacisz 6 zeta za pukanie laski przez dwie godziny.

Załóżmy, że pukasz w burdelu i - żeby było łatwiej - idziesz do niego z buta. Za puknięcie jakiejś laseczki zza wschodniej granicy wybecalujesz ze 200 pln. Znaczy się - w obecnej sytuacji jesteś do przodu o 194pln. Od tej kwoty powinieneś zapłacić 18% dochodowego. Co prawda - nie zarobiłeś, ale i nie wydałeś. A zdaniem US w pewnym mieście naszego regionu brak straty jest ZAROBKIEM.

I co Wy na to? Ostatni... rozwiń

Avatar
Gość / 31 maja 2014 o 20:20

Żałosne są te wpisy na forum - tak, jak żałosne jest poczucie przyzwoitości i uczciwości ich autorów!

Procedura przekazywania i brania biletu jest ewidentnym złodziejstwem - i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni, co zresztą niektórzy piszący czują lub wyczuwają i szukają na gwałt usprawiedliwienia i uzasadnienia tego złodziejstwa.

Jest to klasyczny przykład społecznej patologii i któreś już z kolei potwierdzenie tezy, że statystyczny Polak jest zwykłym szmaciarzem, który jeśli nie czuje bata nade łbem - nie będzie zachowywał się jak cywilizowany człowiek.

Typowe dla homo sovieticusów o bolszewicko-niewolniczej mentalności.

Prawdziwi Polacy-katolicy...

JUDE ???  Do Tuska napisz !!!

JUDE ???  Do Tuska napisz !!!

rozwiń
Avatar
Tomek / 31 maja 2014 o 20:07

niech wprowadzą bilety na 1 - 2 przystanki, wtedy zacznę korzystać nie będę płacił 6 zł żeby przejechać w 2 strony 2 przystanki do laski na 2 godziny

Avatar
mieszkaniec Zamościa / 1 czerwca 2014 o 22:14

Zamość jest tak małą wioską że jeżdżę tu zawsze rowerem, jest szybszy, tańszy, nie muszę czekać pół godziny aż przyjedzie i żadna babcia nie sapie mi nad uchem jak parowóz, gdy pogoda jest kiepska to wsiadam w samochód swój lub jakiś kolega mnie podwozi. I to jest rozwiązanie moi drodzy - olejcie MZK to zejdą z cen biletów a i akcje typu "podałeś bilet - jesteś złodziejem" odpuszczą sobie by się nie ośmieszać. 

A gdy byłem w Lublinie to jeden adwokat podał mi bilet wysiadając z MPKa więc jest to praktyka stosowana przez wszystkich niezależnie od stanu portfela. 

Zamość jest tak małą wioską że jeżdżę tu zawsze rowerem, jest szybszy, tańszy, nie muszę czekać pół godziny aż przyjedzie i żadna babcia nie sapie mi nad uchem jak parowóz, gdy pogoda jest kiepska to wsiadam w samochód swój lub jakiś kolega mnie podwozi. I to jest rozwiązanie moi drodzy - olejcie MZK to zejdą z cen biletów a i akcje typu "podałeś bilet - jesteś złodziejem" odpuszczą sobie by się nie ośmieszać. 

A gdy byłem w Lublinie to jeden adwokat podał mi bilet wysiadając z MPKa więc jest to praktyka stosowana przez wszyst... rozwiń

Avatar
Robertin / 1 czerwca 2014 o 11:49

Ciekawe jak policja dotrze na podstawie "wizerunku" przestępcy do jego danych osobowych?

Dla mnie to tylko propagandowa akcja MZK aby przestraszyć ludzi, co by skutkowało zaprzestaniem procederu.... ale ja mam nadzieję że w zamościu ludzie ogarnięci mieszkają i tą całą akcje głęboko w d***e mają  :)

Avatar
rychu / 1 czerwca 2014 o 11:31

A co ma MZK do tego, co kto robi ze swoim biletem?Bo maja nagranie...i co z tego!!

Avatar
... / 1 czerwca 2014 o 09:25
jestem za przekazywaniem biletów.
Avatar
jola / 1 czerwca 2014 o 06:05

Ja zawsze bilet na siedzeniu zostawialem :P I co ?

Ja też zostawiam,dla tych co ich nie stać.

Avatar
rabadaba / 1 czerwca 2014 o 02:34
Ja zawsze bilet na siedzeniu zostawialem :p I co ?
Avatar
Cichodajka bitetowa / 31 maja 2014 o 23:52

Każdy każdemu powinien dawać laska chłopu, chłop chłopu, baba babie, ministrant ksiedzu bo kto daje to dobroć do niego wóci i jemu kiedyź baba czy chłop co tam lubi da

Avatar
~alt / 31 maja 2014 o 21:27

niech wprowadzą bilety na 1 - 2 przystanki, wtedy zacznę korzystać nie będę płacił 6 zł żeby przejechać w 2 strony 2 przystanki do laski na 2 godziny

Człeniu, Ty jeszcze powinieneś zapłacić podatek.

Płacisz 6 zeta za pukanie laski przez dwie godziny.

Załóżmy, że pukasz w burdelu i - żeby było łatwiej - idziesz do niego z buta. Za puknięcie jakiejś laseczki zza wschodniej granicy wybecalujesz ze 200 pln. Znaczy się - w obecnej sytuacji jesteś do przodu o 194pln. Od tej kwoty powinieneś zapłacić 18% dochodowego. Co prawda - nie zarobiłeś, ale i nie wydałeś. A zdaniem US w pewnym mieście naszego regionu brak straty jest ZAROBKIEM.

I co Wy na to? Ostatni frajer gasi światło!

Człeniu, Ty jeszcze powinieneś zapłacić podatek.

Płacisz 6 zeta za pukanie laski przez dwie godziny.

Załóżmy, że pukasz w burdelu i - żeby było łatwiej - idziesz do niego z buta. Za puknięcie jakiejś laseczki zza wschodniej granicy wybecalujesz ze 200 pln. Znaczy się - w obecnej sytuacji jesteś do przodu o 194pln. Od tej kwoty powinieneś zapłacić 18% dochodowego. Co prawda - nie zarobiłeś, ale i nie wydałeś. A zdaniem US w pewnym mieście naszego regionu brak straty jest ZAROBKIEM.

I co Wy na to? Ostatni... rozwiń

Avatar
Gość / 31 maja 2014 o 20:20

Żałosne są te wpisy na forum - tak, jak żałosne jest poczucie przyzwoitości i uczciwości ich autorów!

Procedura przekazywania i brania biletu jest ewidentnym złodziejstwem - i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni, co zresztą niektórzy piszący czują lub wyczuwają i szukają na gwałt usprawiedliwienia i uzasadnienia tego złodziejstwa.

Jest to klasyczny przykład społecznej patologii i któreś już z kolei potwierdzenie tezy, że statystyczny Polak jest zwykłym szmaciarzem, który jeśli nie czuje bata nade łbem - nie będzie zachowywał się jak cywilizowany człowiek.

Typowe dla homo sovieticusów o bolszewicko-niewolniczej mentalności.

Prawdziwi Polacy-katolicy...

JUDE ???  Do Tuska napisz !!!

JUDE ???  Do Tuska napisz !!!

rozwiń
Avatar
Tomek / 31 maja 2014 o 20:07

niech wprowadzą bilety na 1 - 2 przystanki, wtedy zacznę korzystać nie będę płacił 6 zł żeby przejechać w 2 strony 2 przystanki do laski na 2 godziny