Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 czerwca 2016 r.
9:35

Ranking miast zrównoważonych. W Zamościu żyje się lepiej niż w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora dudi
0 34 A A

Nie Lublin, ale Zamość znalazł się najwyżej w rankingu „Zrównoważonego rozwoju miast”. Stolica województwa uplasowała się dopiero na 26. miejscu. Jeszcze niższe noty dostały Biała Podlaska i Chełm.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W raporcie „Zrównoważony rozwój miast” Fundacja Schumana porównała 66 polskich miast na prawach powiatu. Ranking uwzględnia takie obszary jak gospodarka, społeczeństwo, środowisko i polityka – cztery wymiary zrównoważonego rozwoju, które decydują o jakości życia.

Najlepszym wynikiem w naszym regionie może poszczycić się Zamość, który uplasował się na 15. miejscu wyprzedzając Lublin aż o 11 pozycji. W swoim w przedziale (miasta od 60 do 100 tys. mieszkańców) Zamość okazał się bezkonkurencyjny.

– Spodziewaliśmy się wysokiej lokaty. Od dwóch lat intensywnie pracujemy – przyznaje Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa. – Jest wiele czynników, które wpłynęły na ten wynik, m.in. istotny spadek bezrobocia. Przybyło 3 tysiące miejsc pracy. W podstrefie ekonomicznej brakuje już miejsc, więc staramy się pozyskiwać kolejne tereny. Budujemy też mieszkania socjalne, nowe drogi i place zabaw. W Zamościu naprawdę dobrze się żyje – przekonuje.

Odległe miejsce z zaledwie ok. 400 punktami (na 1000 możliwych) zajęła Biała Podlaska. Jeszcze mniej, bo poniżej 350 punków uzyskały Legnica, Konin, Wałbrzych, Sosnowiec i Chełm.
Urzędnicy z Chełma nie chcieli komentować słabego wyniku swojego miasta. Jak tłumaczą, jeszcze nie zapoznali się z raportem.

Lider rankingu – Warszawa – zdobył 534 punkty. Spośród metropolii wysokie noty uzyskały także Gdańsk, Kraków i Poznań. Wśród miast od 100 do 300 tys. mieszkańców, niezłym wynikiem może pochwalić się także Gdynia (10. miejsce) oraz Tychy (11. miejsce - najwyższa lokata pośród miast Górnego Śląska). 

Iga Kamocka, koordynator projektu Europolis w Fundacji Schumana podkreśla, że rankingu nie należy traktować jako wyrocznię, „ale punkt odniesienia do rozmowy o rozwoju polskich miast”.
– Najważniejsze jest, co robią lokalne władze i sami mieszkańcy, aby w przyszłości w ich miastach żyło się lepiej – zaznacza Kamocka.

Kurier PAP

Sonda: W którym polskim mieście chciałbyś mieszkać?

Liczba głosów: 1060
22.64%
Zamość
19.62%
Lublin
10.47%
Wrocław
6.89%
Gdańsk
6.7%
Warszawa
4.72%
Kraków
4.53%
Puławy
3.96%
Gdynia
3.68%
Sopot
3.11%
Rzeszów
3.11%
Chełm
2.74%
Poznań
1.7%
Biała Podlaska
1.32%
Białystok
1.13%
Szczecin
1.04%
Toruń
0.75%
Katowice
0.57%
Zielona Góra
0.57%
Bydgoszcz
0.38%
Olsztyn
0.38%
Łódź

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
b / 29 maja 2017 o 15:48
No skoro Verona, Bohema, Browar, Skarbiec Wina, Morandówka czy Ormiańska nie są godne Twych podniebień to pozdro...
Avatar
marianarw2 / 10 czerwca 2016 o 01:27
late-model programme google play free download android sexiii video non market apps android htc list androide market ***android.adult.games.yopoint.in/?page.nicole android freeware apk files htc apps android top 5 apps android android best apps download free voga360 game app free download
Avatar
KK / 9 czerwca 2016 o 22:02
Nie znam Zamościanina z krwi i kości , który chciałby mieszkać w Lublinie.   Ten kozi gród (tak małą literą to nie pomyłkja) to zbiorowisko zakompleksionych ludzi , którzy ciągną cały region do dołu. Prosze popatrzeć na inne miasta wojewódzkie Białystok , Rzeszów - potencjał mają mniejszy niz Lublin ale rozwijają się aż miło. a Lublin ..jak pies ogrodnika sam nie zje i drugiemu nie da
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 09:14
PISlam się rozlał po Polsce.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 13:41
Tylko patrzeć jak Lubartów wyprzedzi Lublin
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 09:51
Lublin słaby? Od kiedy na Ratuszu zasiadł Łysoń to nasi prasa czyli KL wali co 5 min: 3 miejsce Lublina w...., 2 miejsce Łysonia w ....., lotnisko - rekord. A i klaka w rodzaju ; "lepszy od Łokietka często POjawia się w nasi prasie". A główne hasło POkrak:" w Lublinie nic nie było a my zrobiliśmy wszystko ". Takiego Asa tylko do warszafki czy brukselki a może na Premiera?
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 09:16
Gdzie te 3 tys nowych miejsc pracy? Ja już od dawna mieszkam w Rzeszowie i dopóki moi znajomi będą wyjeżdżać co UK, albo siedzieć w domach z powodu braku pracy, to tu nie wrócę! Bezrobocie tu jest ogromne, ofert pracy żadnych! Kompletnie żadnych! Proponuję wejść na stronę PUP. Na Starówce, na każdym rogu menel, a nad jego głową kamera czyhająca na choćby niewielkie wykroczenia kierowców! I mandat gwarantowany! Do tego wszędzie policja i straż miejska, która tylko szuka "okazji", bo z pilnowaniem porządku ma to niewiele wspólnego. Z Zamościa 80% moich znajomych wyjechało w ostatnich 10 latach, to i bezrobocie spada. 10 % z nich nie ma pracy, a pozostali pracują albo za najniższą krajową, albo ktoś bliski im załatwił coś lepszego. Ot i cala filozofia. Rynek piękny... ale co z tego jak mieszkańców nie stać, żeby wyjść w niedziele na obiad i lody z rodziną??!!
Gdzie te 3 tys nowych miejsc pracy? Ja już od dawna mieszkam w Rzeszowie i dopóki moi znajomi będą wyjeżdżać co UK, albo siedzieć w domach z powodu braku pracy, to tu nie wrócę! Bezrobocie tu jest ogromne, ofert pracy żadnych! Kompletnie żadnych! Proponuję wejść na stronę PUP. Na Starówce, na każdym rogu menel, a nad jego głową kamera czyhająca na choćby niewielkie wykroczenia kierowców! I mandat gwarantowany! Do tego wszędzie policja i straż miejska, która tylko szuka "okazji", bo z pilnowaniem porządku ma to niewiele wspólnego. ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 08:56
Taaaa pix haha gratuluję rozwiązania tyle kilometrów zeby coś zjeść haha rozbawiłeś mnie jeżeli to nie jest marketing na rzecz 16 stołów to mam rade nie rozmnażają się
Avatar
lekarz / 8 czerwca 2016 o 08:27
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jeszcze 10 lat i stolicę województwa przeniosą do Zamościa. Lublin goni za prowincjonalnością popychany kompleksami i nieudolnością swoich samorządowców, którym najbardziej w tym mieście przeszkadzają mieszkańcy. Najlepiej jakby ich wszystkich wyrzucić, postawić ścieżki rowerowe i 30 placów teatralnych, wtedy by była "stolyca" na miarę kraju.
Nie pij tyle.
Avatar
do pix / 8 czerwca 2016 o 07:25
Byłem w Zamościu. Piękna Starówka. Ładnie rozwijające się zoo. Chcieliśmy zjeść obiad i szukaliśmy restauracji na poziomie. Przy Rynku NIC przyzwoitego nie było. Wsiedliśmy w auto i pojechaliśmy do Lublina do "16 stołów". ... a ze byles taaak glodny to juz w krasnymstawie nie wytrzymales i zjadles hot doga na stacji... dziwny z cuebie człowiek, wspolczuje twojej rodzinie
Avatar
b / 29 maja 2017 o 15:48
No skoro Verona, Bohema, Browar, Skarbiec Wina, Morandówka czy Ormiańska nie są godne Twych podniebień to pozdro...
Avatar
marianarw2 / 10 czerwca 2016 o 01:27
late-model programme google play free download android sexiii video non market apps android htc list androide market ***android.adult.games.yopoint.in/?page.nicole android freeware apk files htc apps android top 5 apps android android best apps download free voga360 game app free download
Avatar
KK / 9 czerwca 2016 o 22:02
Nie znam Zamościanina z krwi i kości , który chciałby mieszkać w Lublinie.   Ten kozi gród (tak małą literą to nie pomyłkja) to zbiorowisko zakompleksionych ludzi , którzy ciągną cały region do dołu. Prosze popatrzeć na inne miasta wojewódzkie Białystok , Rzeszów - potencjał mają mniejszy niz Lublin ale rozwijają się aż miło. a Lublin ..jak pies ogrodnika sam nie zje i drugiemu nie da
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 09:14
PISlam się rozlał po Polsce.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 13:41
Tylko patrzeć jak Lubartów wyprzedzi Lublin
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 09:51
Lublin słaby? Od kiedy na Ratuszu zasiadł Łysoń to nasi prasa czyli KL wali co 5 min: 3 miejsce Lublina w...., 2 miejsce Łysonia w ....., lotnisko - rekord. A i klaka w rodzaju ; "lepszy od Łokietka często POjawia się w nasi prasie". A główne hasło POkrak:" w Lublinie nic nie było a my zrobiliśmy wszystko ". Takiego Asa tylko do warszafki czy brukselki a może na Premiera?
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 09:16
Gdzie te 3 tys nowych miejsc pracy? Ja już od dawna mieszkam w Rzeszowie i dopóki moi znajomi będą wyjeżdżać co UK, albo siedzieć w domach z powodu braku pracy, to tu nie wrócę! Bezrobocie tu jest ogromne, ofert pracy żadnych! Kompletnie żadnych! Proponuję wejść na stronę PUP. Na Starówce, na każdym rogu menel, a nad jego głową kamera czyhająca na choćby niewielkie wykroczenia kierowców! I mandat gwarantowany! Do tego wszędzie policja i straż miejska, która tylko szuka "okazji", bo z pilnowaniem porządku ma to niewiele wspólnego. Z Zamościa 80% moich znajomych wyjechało w ostatnich 10 latach, to i bezrobocie spada. 10 % z nich nie ma pracy, a pozostali pracują albo za najniższą krajową, albo ktoś bliski im załatwił coś lepszego. Ot i cala filozofia. Rynek piękny... ale co z tego jak mieszkańców nie stać, żeby wyjść w niedziele na obiad i lody z rodziną??!!
Gdzie te 3 tys nowych miejsc pracy? Ja już od dawna mieszkam w Rzeszowie i dopóki moi znajomi będą wyjeżdżać co UK, albo siedzieć w domach z powodu braku pracy, to tu nie wrócę! Bezrobocie tu jest ogromne, ofert pracy żadnych! Kompletnie żadnych! Proponuję wejść na stronę PUP. Na Starówce, na każdym rogu menel, a nad jego głową kamera czyhająca na choćby niewielkie wykroczenia kierowców! I mandat gwarantowany! Do tego wszędzie policja i straż miejska, która tylko szuka "okazji", bo z pilnowaniem porządku ma to niewiele wspólnego. ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 08:56
Taaaa pix haha gratuluję rozwiązania tyle kilometrów zeby coś zjeść haha rozbawiłeś mnie jeżeli to nie jest marketing na rzecz 16 stołów to mam rade nie rozmnażają się
Avatar
lekarz / 8 czerwca 2016 o 08:27
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jeszcze 10 lat i stolicę województwa przeniosą do Zamościa. Lublin goni za prowincjonalnością popychany kompleksami i nieudolnością swoich samorządowców, którym najbardziej w tym mieście przeszkadzają mieszkańcy. Najlepiej jakby ich wszystkich wyrzucić, postawić ścieżki rowerowe i 30 placów teatralnych, wtedy by była "stolyca" na miarę kraju.
Nie pij tyle.
Avatar
do pix / 8 czerwca 2016 o 07:25
Byłem w Zamościu. Piękna Starówka. Ładnie rozwijające się zoo. Chcieliśmy zjeść obiad i szukaliśmy restauracji na poziomie. Przy Rynku NIC przyzwoitego nie było. Wsiedliśmy w auto i pojechaliśmy do Lublina do "16 stołów". ... a ze byles taaak glodny to juz w krasnymstawie nie wytrzymales i zjadles hot doga na stacji... dziwny z cuebie człowiek, wspolczuje twojej rodzinie