czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Remontują ronda. Najpierw dla elektrowni, potem może i dla wojska

Dodano: 19 sierpnia 2015, 10:32

Przez przebudowane w Zamościu ronda energetycy przetransportują 16 takich turbin wiatrowych (Fot. archiwum DW)
Przez przebudowane w Zamościu ronda energetycy przetransportują 16 takich turbin wiatrowych (Fot. archiwum DW)

Cztery ronda na obwodnicy Zamościa zostały przystosowane do przejazdu ciężkiego sprzętu. Ludzie boją się, że to przygotowania do wojny. „Mają trochę racji” – usłyszeliśmy w Zarządzie Dróg Grodzkich.

Chodzi o ronda na krajowej „17” – przy wiadukcie, na skrzyżowaniu z ul. Powiatową, na skrzyżowaniu z ul. Zamoyskiego oraz skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego.

– Ronda są rozkopane wzdłuż, aby mogły nimi sprawnie przejechać duże, ciężkie pojazdy. Widziałem już coś takiego podczas pobytu w latach 80. w Niemczech. Tam mówiło się wprost, że w ten sposób przebudowuje się ronda, aby w razie wojny mogły przez nie szybko przejechać czołgi – denerwuje się Marian Świerczyński, nasz czytelnik, który powiadomił nas o sprawie. – Wychodzi więc na to, że i my szykujemy się do wojny.

Podobne spostrzeżenia mają także inni mieszkańcy Zamościa. Podejrzewają, że Polska będzie chciała teraz przerzucać przez Zamość ciężki sprzęt w kierunku granicy z Ukrainą. Spekuluje się nie tylko o czołgach, ale i o wyrzutniach rakietowych oraz samych rakietach. Telefony od zaniepokojonych mieszkańców odbierają m.in. pracownicy Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu. Odbierają i uspokajają.

– Zgodę na przystosowanie drogi do przejazdów ponadnormatywnych otrzymał prywatny inwestor – tłumaczy Zdzisław Dymara z ZDG. – Na razie robotnicy obniżyli krawężniki, rozkopali wysepki i wybudowali przez nie drogi z betonowych płyt.

Aż do 30 listopada będą tamtędy przewożone elementy do budowy Elektrowni Wiatrowej Kresy I. Pod Tyszowcami, Mikulinem, Kolonią Mikulin i Kolonią Dobużek ma stanąć 16 turbin wiatrowych. Każda z masztem wysokim do 160 metrów i o 100-metrowej średnicy wirnika. Wiatraki będą miały łączną moc 32 MW.

Co ciekawe, Elektrownia Wiatrowa Kresy I kilka miesięcy temu starała się już o uzyskanie zgody na rozkopanie rond na krajowej „17”. Otrzymała decyzję odmowną, choć deklarowała, że po zakończeniu operacji transportowej doprowadzi je do stanu poprzedniego. Teraz otrzymała jednak zgodę.

– Tym razem zadeklarowano, że po zakończeniu transportu prowizoryczne płyty zostaną rozebrane, a w ich miejscu wykonane zostaną trwałe przejazdy przez ronda dla ponadgabarytowych pojazdów. „Zwykli” kierowcy nie będą z nich korzystać. Jednak na wypadek dodatkowych potrzeb transportowych będzie możliwe ich natychmiastowe wykorzystanie – mówi enigmatycznie Dymara.

Urzędnicy z zamojskiego magistratu nieoficjalnie dodają, że chodzi nie tyle o potrzeby transportowe innych inwestorów, ale o przygotowanie dróg dla sprzętu wojskowego jadącego w stronę przejścia granicznego w Hrebennem.

Koszt przebudowy rond to ok. 800 tys. zł.

Czytaj więcej o: drogi Zamość elektrownia wojsko
Robert
m7
gosc
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Robert
Robert (6 września 2015 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To tylko gabaryty z wiatrakami przejeżdżały, w Polsce jest mnóstwo rond do tego w ten sposób przygotowanych


Poprawka. W Polsce prawie nie ma rond w ten sposób przygotowanych... A rondo w Krasnymstawie faktycznie od samego początku było zaprojektowane i zbudowane z możliwością przejazdu na wprost,bo tak zażyczyło sobie wojsko. Niestety takie ronda, to na serio wyjątek. Transporty nienormatywne jeżdżą nocą i przez to zwykli ludzie nie zdają sobie nawet sprawy z ich istnienia, roli, czy znaczenia. Co gorsze polscy inżynierowie projektując drogi też nie biorą tej ważnej dla gospodarki branży pod uwagę. Od wielu lat panuje chora moda na ronda w kształcie kapelusza z krawężnikami po kolana i koniecznie z grubymi stalowymi słupkami do około. Czasami nawet zwykła ciężarówka ma problem, a co mówić ponadgabaryt.
Rozwiń
m7
m7 (22 sierpnia 2015 o 23:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wiatraki to tylko przykrywka,żeby ludzi nie straszyć

Rozwiń
gosc
gosc (22 sierpnia 2015 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skąd się wzięły te 800 tys. zł?

Szok, trzy rozkopane ronda + płyty betonowe i tyle kasy. Dwa domy spokojnie możnaby za to postawić z  kopaniem fundamentów. Grunt to pracować w drogownictwie.

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2015 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To tylko gabaryty z wiatrakami przejeżdżały, w Polsce jest mnóstwo rond do tego w ten sposób przygotowanych
Rozwiń
Gość
Gość (19 sierpnia 2015 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie od dziś wiadomo ze w zamościu po rondach jeździć niepotrafia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!