niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Tomaszów Lubelski. Wyczekiwana obwodnica miasta coraz bliżej

Dodano: 26 stycznia 2016, 18:55

W tym roku powinniśmy poznać wykonawcę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Droga ma być wybudowana do 2020 r. Optymiści mają nadzieję, że termin uda się skrócić o kilkanaście miesięcy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przez Tomaszów Lubelski przejeżdża nawet 20 tys. samochodów na dobę. Wszystko dlatego, że środkiem miasta przebiega ruch tranzytowy do przejścia granicznego w Hrebennem.

Rozwiązaniem problemów z korkami oraz pękaniem budynków przez nadmierne drgania jezdni jest tylko budowa obwodnicy. Starania o to trwają od 20 lat. Przez ten czas rozpoczęcie budowy drogi wielokrotnie ogłaszano a potem odkładano. Pod koniec ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła wreszcie przetarg na przeprowadzenie prac.

– W pierwszym etapie postępowania zgłosiło się szesnastu wykonawców zainteresowanych realizacją inwestycji - informuje Krzysztof Nalewajko, z lubelskiego oddziału GDDKiA. – Komisja przetargowa weryfikuje teraz wiedzę, doświadczenie, potencjał kadrowy oraz zdolność ekonomiczną i finansową wszystkich tych firm.

Jeśli urzędnicy będą mieli wątpliwości, poproszą wykonawców o dodatkowe wyjaśnienia. Przedłuży to jednak czas weryfikacji, która zakończy się ogłoszeniem listy firm spełniających warunki określone w zamówieniu.

– Zostaną oni zaproszeni do drugiego etapu przetargu, w którym złożą oferty cenowe. Dopiero po weryfikacji tych ofert dowiemy, kto złożył najkorzystniejszą – tłumaczy Nalewajko. – Cały proces, łącznie z kontrolą postępowania przetargowego prowadzoną przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, potrwa kilka miesięcy. Podpisanie umowy będzie możliwe po zakończeniu wszelkich procedur. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia przetargu cała procedura zakończy się jeszcze w tym roku.

– Obwodnica ma być wykonana w ciągu 2,5 roku, ale z wyłączeniem okresu zimowego. Oznacza to, że prace muszą się skończyć do 2020 roku – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego – Ponieważ mamy coraz łagodniejsze zimy to bardzo realne wydaje się zakończenie prac w 2019 roku – pociesza się burmistrz.

Jednojezdniowa obwodnica ma mieć ok. 9,6 km długości. Powstanie po wschodniej stronie Tomaszowa Lubelskiego. Nad doliną rzeki Sołokiji trasa pobiegnie estakadą, zbudowane zostaną również drogi dojazdowe (o łącznej długości 13,8 km) przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 160 mln zł.

Budgar
Gość
Kiero
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Budgar
Budgar (16 lutego 2016 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

- produkcja betonu towarowego, stabilizacji,

- transport i pompowanie betonu,

- produkcja prefabrykatów betonowych: kręgów, studni, pokryw, zbiorników, przepustów,

- sprzedaż galanterii betonowej,

- usługi sprzętem budowlanym: koparki, koparko-ładowarka, rozkładarka kruszywa, wywrotki, HDS, równiarka, spycharka,

- prace utrzymaniowe i odśnieżanie,

- roboty związane z budową dróg, roboty ziemne, stabilizacje, podbudowy, nawierzchnie, odwodnienia,

Teren: Dąbrowa Tomaszowska, Tomaszów Lubelski, powiat tomaszowski, powiat zamojski, powiat hrubieszowski, powiat biłgorajski, powiat lubaczowski,

Kontakt

BUDGAR Aneta Leżak

Dąbrowa Tomaszowska 2

22-600 Tomaszów Lubelski

Telefony: 515 170 959, 606 234 357

E-mail: biuro@budgar.eu

Strona www: http://www.budgar.eu

Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mapy brak :(
Rozwiń
Kiero
Kiero (27 stycznia 2016 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zrobią jak na zakrętach miedzy Krynicami a Łabuniami, 1/3 drogi zamalowana i zagrodzona, jak jedziesz z Tomaszowa do Zamościa i trafisz na traktor to sznurek aut za nim aż do parkingu w Łabunaich Reforma. Takie udogodnienia nam robią brakuje jeszcze 3 fotoradary i znak ograniczenia do 30 km/h.

Rozwiń
tbg
tbg (26 stycznia 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeśli ktoś jechał taką drogą przez Fajsławice to wie ciągnik na drodze gdzie jest jeden pas i korek na całym odcinku,a występuje ten fakt przed Łopiennikiem, brak drogi na sprzęt rolniczy. Tak, że życzę powodzenia z takim myśleniem.

No akurat w tym przypadku nie będzie z tym problemu, bo na obwodnicy będzie zakaz wjazdu rowerów, ciągników, kombajnów, maszyn rolniczych. Będą obok drogi serwisowe dla ruchu lokalnego i dojazdu do pól/posesji.

Rozwiń
j.w
j.w (26 stycznia 2016 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Będzie tylko zwykła 2x1, a nie 2+1.

No za 3 lata to na pewno nie będą rozbudowywać, bo za 3 lata to jej nawet nie otworzą.

Poza tym po co mieli by rozbudowywać jak za obwodnicą zarówno w stronę Lublina jak i w stronę granicy dalej będzie stara DK17 i to ona będzie "wąskim gardłem".

Jeśli już to rozbudowa obwodnicy do 2x2 będzie dopiero w momencie budowy S17 Piaski - Hrebenne, czyli realnie w okolicach 2030 - 2035 (niby wpisano ostatnio, że ta droga powstanie do 2025, ale to było tylko na potrzeby kampanii wyborczej).

W sumie mogli by zrobić już teraz tę obwodnicę jako 2x2, bo obiekty (mosty, wiadukty) mają być robione od razu teraz pod 4 pasy więc koszt nie byłby aż tak ogromnie większy.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!