niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Zielony Rynek w Zamościu ma nowego właściciela

Dodano: 29 września 2016, 08:33

Działki znajdują się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, a plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na nich zabudowę wielorodzinną z usługami  (fot. Facebook Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa)
Działki znajdują się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, a plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na nich zabudowę wielorodzinną z usługami (fot. Facebook Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa)

Za blisko pół miliona więcej niż cena wywoławcza udało się sprzedać Zielony Rynek przy ul. Bazyliańskiej i Łukasińskiego w Zamościu. Powstanie tu wielorodzinna kamienica z usługami.

Zielony Rynek powstał w 1957 roku. W 2013 r. został zamknięty, a kupcy przenieśli się do boksów przy ul. Łukasińskiego. Wtedy też zamojski magistrat planował sprzedaż placu i wybudowanie na nim nowych kamienic. Cena wywoławcza wynosiła wtedy blisko 1,5 mln zł. Żaden z potencjalnych inwestorów nie był jednak zainteresowany lokalizacją, dlatego magistrat postanowił przywrócić targowisko do życia. Rewitalizacja objęła wyburzenie stojących na działce komórek, ułożenie nowej nawierzchni i postawienie stołów do handlu. Przeznaczono na to ponad 171 tys. zł.

Na Zielonym Rynku handel miał trwać od poniedziałku do soboty w godzinach od 6 do 18, ale kupców nie było. Sposobem na ich ściągnięcie stało się organizowanie cotygodniowych spotkań w formie targów śniadaniowych „O(d)żywiamy miasto”. Dzieci mogły budować zamki z piasku i chłodzić się pod wodnymi kurtynami. Nie zabrakło animacji takich jak przejażdżki na motocyklach oraz bańki mydlane. Duża liczba osób biorących udział w spotkaniach nie zachęciła jednak kupców do handlowania na Rynku. Miasto postanowiło więc ponownie pozbyć się placu. Do ogłoszonego w lutym przetargu z ceną wywoławczą 1,6 mln zł zgłosiła się jedna osoba, ale konkurs zakończył się wynikiem negatywnym z uwagi na brak postąpienia ceny. Nowy przetarg ogłoszono w czerwcu.

– Cena wywoławczą było ponownie 1,6 mln zł, w tym ponad 1,3 mln to cena gruntu, a składniki budowlane oszacowano na ponad 24 tys. zł – informuje Marek Gajewski, rzecznik prezydenta miasta. – Tym razem wadium zostało wpłacone przez trzy podmioty: Wikana Prospetrity sp. z o.o., Polstal Zakład Produkcyjny Materiałów Budowlanych oraz BD sp. z o.o Przetarg wygrała właśnie ta ostatnia firma deklarując 2 mln 96 tys. zł.

– Termin zbycia i przeniesienia własności nieruchomości, zgodnie z warunkami ogłoszonego przetargu,  został wyznaczony do 28 października. Zgodnie z ustaleniami inwestycja powinna być rozpoczęta nie później niż w 2018 r., a zakończyć się w terminie nie dłuższym niż 5 lat od daty nabycia nieruchomości – wyjaśnia Gajewski.

BD Sp. z o.o kupując Zielony Rynek stała się właścicielem dwóch działek o łącznej powierzchni około 2500 mkw. Działki znajdują się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, a plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na nich zabudowę wielorodzinną z usługami.

Czytaj więcej o: Zamość zielony rynek
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!