piątek, 23 marca 2018 r.

Zdrowie

Nie chcesz płacić za leczenie? Załatw formalności

Dodano: 8 kwietnia 2017, 16:12
Autor: kp

Jeszcze do 12 kwietnia można skorzystać z abolicji w NFZ.

– Do tego dnia nie będą wszczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania administracyjne ustalające obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016, pod warunkiem wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka NFZ i dodaje: Możliwość takiego zgłoszenia dotyczy osób, które w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniały przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale nimi nie były.

Najczęściej chodzi o członków rodziny osoby ubezpieczonej, którzy nie zostali przez tę osobę zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego i w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych złożyły w placówce medycznej pisemne oświadczenia o prawie do świadczeń.

Po 12 kwietnia nadal będzie istniała możliwość wstecznego ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ będzie miał jednak obowiązek wszczynać postępowania administracyjne wobec tych osób, które z abolicji nie skorzystały. – Czas na wsteczne zgłoszenie to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej albo 30 dni od poinformowania przez fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów – mówi Bartoszek. – Każda placówka medyczna, która realizuje świadczenia zdrowotne w ramach umowy z NFZ, w przypadku niepotwierdzenia w systemie eWUŚ uprawnień pacjenta do świadczeń, powinna poinformować o tym pacjenta, a także o możliwości wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytaj więcej o: zdrowie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!