niedziela, 25 marca 2018 r.

Zdrowie

"To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu". Co może dać tyle radości?

Dodano: 18 maja 2017, 17:32

Od prawej na zdjęciu: Angelika Panocha, która była dawcą szpiku, Rafał Rynkowski, tata 2,5 letniego chłopca, któremu dedykowana jest akcja rejestracji potencjalnych dawców i Anna Talarek, ciotka 4-letniego Szymona, który jest już po przeszczepie
Od prawej na zdjęciu: Angelika Panocha, która była dawcą szpiku, Rafał Rynkowski, tata 2,5 letniego chłopca, któremu dedykowana jest akcja rejestracji potencjalnych dawców i Anna Talarek, ciotka 4-letniego Szymona, który jest już po przeszczepie

Dzięki obcej osobie, która zarejestrowała się jako dawca 4-letni Szymon z okolic Garwolina miał przeszczepiony szpik. Wczoraj ciocia chłopca Anna Talarek wspólnie z lekarzami i członkami fundacji DKMS zachęcali do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. 28 maja masz okazję!

– Bardzo zależy nam na tym, aby zarejestrować więcej dawców – mówi dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny w Fundacji DKMS, jeden z uczestników wczorajszej konferencji.

W ośrodku DKMS jest zarejestrowanych już ponad milion dawców szpiku. – Obecnie w większości przypadków, dla ok. 80 proc. pacjentów można już znaleźć dawcę - rodzinnego, albo niespokrewnionego. Pozostaje wciąż te ok. 20 proc. pacjentów, którzy tej szansy nie mają, bo na całym świecie nie ma dla nich zarejestrowanego dawcy.

Dlatego w Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (28 maja) zaplanowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Wydarzenie jest dedykowane 2,5 letniemu Tadziowi z podlubelskiego Miłocina. Chłopiec ma zespół Downa i wadę serca. Teraz walczy z ostrą białaczką szpikową. Na razie przeszczep nie jest konieczny. – Tadzio kończy chemioterapię, która przynosi skutki – mówi Rafał Rynkowski, tata 2,5 letniego chłopca. – Wyniki są zadowalające.

Mimo to rodzina Tadzia zachęca do włączenia się w obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi i namawia do rejestracji potencjalnych dawców. Podobnie jak Anna Talarek spod Garwolina, ciotka 4-letniego Szymona, który cierpi na chorobę genetyczną. – 15 lutego Szymek miał przeszczep, bo 14 lutego w Walentynki ktoś oddał mu cząstkę siebie – opowiada pani Anna. – Szymek od świąt wielkanocnych jest już w domu, pod stałą obserwacją lekarzy.

Dawcą była niespokrewniona osoba. – To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu – mówi Angelika Panocha, która po dwóch latach od rejestracji w bazie potencjalnych dawców dowiedziała się, że jest osoba, która potrzebuje jej pomocy. Mieszkanka Podkarpacia dodaje, że pobranie szpiku metodą aferezy, za pomocą separatora trwało 3 godziny. W czasie zabiegu towarzyszył jej chłopak.

Im więcej jest zarejestrowanych dawców tym lepiej. Bo szanse na uratowanie życia kolejnej chorej osobie wzrastają. Bardzo ważny jest czas, zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów.

– Przebieg choroby nowotworowej u dzieci jest znacznie szybszy niż u dorosłych – podkreśla prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej USD w Lublinie. – Dany nam czas na podjęcie działań terapeutycznych jest znacznie krótszy.

Dawca szpiku

Może być każda osoba, która podejmie świadomą decyzje o tym, że chce zostać dawcą. Jest osobą między 18 a 55 rokiem życia i waży co najmniej 50 kg. Nie ma nadwagi i jest osobą zdrową. – Podczas rejestracji przeprowadzamy wstępny wywiad medyczny – opisuje Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS. – Następnie wypełniamy formularz rejestracyjny zawierający podstawowe dane osobowe. Później pobieramy wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka za pomocą pałeczek.

28 maja w godz. 11 – 18 na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!