Większość polskich dzienników i tygodników solidarnie zaprotestowało w poniedziałek przeciwko nowelizacji prawa prasowego przygotowywanej przez Senat. Na pierwszych stronach zobaczyć można nietypowe okładki \"Senat zabija prasę”, a na kolejnych apel naczelnych do senatorów.
Zastrzeżenia dziennikarzy budzi głównie to, że dotychczasowe sprostowanie zastąpione zostałoby \"odpowiedzią prasową\". Każda osoba, której dotyczyłaby publikacja mogłaby napisać do redakcji taką \"odpowiedź\", a gazeta miałaby obowiązek ją opublikować.
Według nowego prawa objętość odpowiedzi może być dwukrotnie większa od objętości publikacji. Dziennikarze uważają, że zagraża to wolności słowa, a strony przepełnione będą odpowiedziami krytykowanych polityków czy biznesmenów.
Komentarze