Mistrzyni kaligrafii w Galerii Gardzienice
W czwartek (16 sierpnia) o godz. 18.00 w Galerii Gardzienice Ośrodka Praktyk Teatralnych \"Gardzienice” (ul. Grodzka 5a) odbędzie się otwarcie wystawy \"Lśnienie”, autorstwa Sensui Oikawy, mistrzyni kaligrafii japońskiej z Tokio, która osobiście przywita wszystkich gości wernisażu.
- 09.08.2012 19:15

Dopełnieniem wernisażu będzie degustacja japońskiego Sushi, przygotowana przez restauracje Kobi Sushi. W piątek (17 sierpnia) o godz. 11.00 i o godz. 12.00 Pani Sensui poprowadzi nieodpłatne warsztaty z kaligrafii japońskiej dla osób zainteresowanych.
1200 lat temu w epoce Heian Japonia wypracowała własny rodzaj pisma zwany kana. Miał być pomocny kobietom, między innymi damom ówczesnego dworu, ale koniec końców wyszło tak, że większość znanych mistrzów kana to mężczyźni.
Część prac Sensui Okinawy wykonana jest właśnie w kana, ale wprowadziła ona zmiany uważane za awangardowe – zaczęła używać bogatej palety kolorów, podczas gdy inni z reguły skupiali się tylko na czerni i bieli. Maluje na specjalnie ręcznie wyrabianym czerpanym papierze, którego faktura staje się ważnym elementem kompozycji. Poza tym papier jest z dodatkiem prawdziwego złota. Niezwykła osoba i fascynujące prace.
Reklama
















Komentarze