Podczas konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślał, że Noc Kultury to coś więcej niż festiwal.
– To budowanie pewnej tożsamości miasta. To projekt, który bardzo silnie oddziałuje emocjonalnie na mieszkańców i pokazuje, że kultura jest czymś ważnym – mówił prezydent.
Jak zaznaczył, miasto konsekwentnie inwestuje w kulturę, bo wpływa ona na jakość życia mieszkańców i rozwój Lublina.
20 lat Nocy Kultury. „Weszła już w wiek dojrzały”
Dyrektor Warsztatów Kultury Grzegorz Rzepecki przypomniał, że pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2007 roku.
– Noc Kultury weszła już w wiek dojrzały. Za chwilę trzeba będzie ją odświeżać i zmieniać, bo wszystko wokół się zmienia, a wydarzenie powinno zmieniać się razem z mieszkańcami miasta – mówił.
Podkreślił też, że siłą imprezy nie są wielkie nazwiska, lecz wspólne przeżywanie miasta.
Ptaki nocy i rybi motyw przewodni
Tegoroczną identyfikację wizualną przygotowała Ola Bednarska. Organizatorzy inspirowali się nocnymi ptakami, śpiewem słowika i tym, co można usłyszeć tylko po zmroku.
– Ptaki nocy są obecne w naturze, mitologii i wierzeniach wielu kultur. Mogą oznaczać bardzo różne rzeczy – tłumaczyli organizatorzy.
Drugim mocnym motywem programu będą ryby. Pojawią się m.in. w Bramie Rybnej, na ulicy Rybnej, Placu Rybnym oraz w zaułku Hartwigów.
Zapowiedziano m.in. wielkie rybie lalki teatru Makata, wiklinową ławicę, glinianą świecącą rybę oraz akcję „Ryba”, do której mieszkańcy mogą przynosić własnoręcznie wykonane prace.
Rapowa scena w Browarze Perła
Jednym z najgłośniejszych punktów programu ma być scena rapowa w Browarze Perła. Wystąpią laureaci konkursu Młody Rap, kolektyw Flow, Win Vinci, Kosma Król oraz Late Night Poems – projekt łączący jazz i hip-hop.
W Browarze odbędzie się też pierwsza bitwa freestylowa o tytuł „Perły Nocy”.
To jednak nie wszystko – zaplanowano także kino plenerowe i zwiedzanie zabytkowych podziemi.
Wielkie bębny, cytryny i surrealistyczne patio
Na odwiedzających czekać będą również widowiskowe instalacje. Wśród nich:
- Orkiestra Wielkich Bębnów – siedem ogromnych instrumentów o średnicy ponad trzech metrów,
- Veritas Lemon przy Archidiakońskiej 1 – przestrzeń pełna prawdziwych i ceramicznych cytryn,
- surrealistyczna aranżacja patio przy Grodzkiej 7 z tygrysem, żyrandolem i meblami jak ze snu.
Kiedy?
Jubileuszowa Noc Kultury odbędzie się 6 czerwca, start o godz. 19.00. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.
Jedno jest pewne – tej nocy Lublin znów będzie chodził własnymi ścieżkami. I raczej nie pójdzie spać wcześnie.














Komentarze