Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lubelskie stawia na bezpieczeństwo. Młodzi mistrzowie ruchu drogowego odebrali nagrody

Ponad 120 tys. zł w voucherach, dziesiątki szkół i setki uczestników. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podsumowano tegoroczne finały Wojewódzkich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Największy sukces odniosła młodzież z Okszowa, która zdobyła pierwsze miejsce w kraju.
Lubelskie stawia na bezpieczeństwo. Młodzi mistrzowie ruchu drogowego odebrali nagrody
Delegacja z Krasnegostawu odbiera nagrody z rąk radnej Renaty Bieleckiej oraz Marcina Szewczak, członka zarządu Województwa Lubelskiego

Autor: UMWL

Rekordowe zainteresowanie turniejami

W tegorocznej edycji wojewódzkich finałów uczestniczyło 49 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Rywalizacja obejmowała znajomość przepisów ruchu drogowego, jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego, pokonywanie toru przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy.

– To ogromne wydarzenie i przedsięwzięcie dla naszego województwa. Eliminacje szkolne, gminne i powiatowe sprawiły, że rekordowa liczba dzieci, młodzieży i nauczycieli zaangażowała się w działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego – podkreślała Renata Bielecka, radna województwa lubelskiego i dobry duch konkursów BRD.

Sukces uczniów z Okszowa i Krasnegostawu

Powody do dumy mają przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie. Podczas Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Żarnowcu zdobyli pierwsze miejsce w kraju.

Dobrze zaprezentowali się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie. W starszej grupie wiekowej zajęli czwarte miejsce w Polsce, a w młodszej dwunaste.

– Dziś mamy najlepszych z najlepszych. Chcemy podziękować młodzieży za zaangażowanie i aktywny udział w konkursie. Wszystko po to, aby bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drogach województwa lubelskiego było najważniejsze – mówił podczas uroczystości Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego.

https://www.dziennikwschodni.pl/zdjecie/g,23704/434271,wojewodzki-turniej-wiedzy-brd

Nagrody warte ponad 120 tysięcy złotych

Nowością tegorocznej edycji były wysokie nagrody finansowe. Województwo Lubelskie przekazało uczestnikom vouchery o łącznej wartości 122,6 tys. zł.

Najlepsze szkoły otrzymały od 2,5 tys. do 5 tys. zł, a organizatorzy finałów od 5 do 10 tys. zł. Nagrodzono także uczniów i nauczycieli-opiekunów. Indywidualne vouchery wynosiły od 200 do 500 zł.

– Nagrody były niespodzianką. Chcieliśmy, aby stały się motywacją do dalszej pracy i zdobywania wiedzy, która zaprocentuje w przyszłości – zaznaczyła Renata Bielecka.

Najtrudniejszy konkurs dla młodzieży

Jak podkreślają organizatorzy, Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym należy do najbardziej wymagających konkursów organizowanych dla uczniów.

– Dzieci muszą znać przepisy ruchu drogowego, rozwiązywać testy, wykazać się umiejętnością jazdy rowerem i udzielania pierwszej pomocy. Nie ma bardziej potrzebnego konkursu związanego z bezpieczeństwem – mówiła Bielecka.

Potwierdzają to sami uczestnicy. – Dla mnie najtrudniejsza była pierwsza pomoc. Ćwiczyliśmy ją wcześniej w szkole. Testy z przepisów były łatwiejsze – przyznała Kinga, uczestniczka turnieju ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie.

Wspólna praca wielu instytucji

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Województwa Lubelskiego, Polskiego Związku Motorowego, wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, policji, kuratorium oświaty, samorządów oraz służb ratowniczych.

– Tylko wspólne działania prowadzone od najmłodszych lat mogą zmienić zachowania uczestników ruchu drogowego i przybliżyć nas do realizacji „Wizji Zero”, czyli eliminacji śmiertelnych wypadków i ciężkich urazów na drogach – podkreślają organizatorzy.

Już dziś zapowiadają, że przyszłoroczna edycja ma być jeszcze większa. Wszystko wskazuje na to, że turnieje bezpieczeństwa na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w regionie.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama