Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Padł rekord wszech czasów. W Polsce odnotowano 40,5 st. C. IMGW czeka na potwierdzenie danych

Polska notuje najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Według danych telemetrycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę w Słubicach termometry pokazały aż 40,5 st. C. Jeśli wynik zostanie potwierdzony, będzie to nowy rekord ciepła w historii kraju.
Padł rekord wszech czasów. W Polsce odnotowano 40,5 st. C. IMGW czeka na potwierdzenie danych

Autor: pixabay.com

Rekordową temperaturę odnotowano w niedzielę w Słubicach (woj. lubuskie). Jak przekazała rzeczniczka IMGW Agnieszka Prasek, stacja telemetryczna zarejestrowała 40,5 st. C.

– Możemy mówić o nowym rekordzie. To są dane telemetryczne i operacyjne, które są mierzone pomiędzy godzinami. Natomiast stacje synoptyczne mierzą wartości temperatury o konkretnych godzinach – wyjaśniła rzeczniczka IMGW. Dodała jednak, że Instytut czeka jeszcze na ostateczne potwierdzenie pomiarów.

Poprzedni rekord został pobity

Jeśli dane zostaną potwierdzone, pobity zostanie dotychczasowy rekord najwyższej temperatury w Polsce wynoszący 40,2 st. C, odnotowany 29 lipca 1921 roku w Prószkowie na Opolszczyźnie.

To już drugi dzień z rzędu z rekordowymi wskazaniami termometrów. W sobotę również w Słubicach zanotowano 38,9 st. C, co było najwyższą temperaturą kiedykolwiek zmierzoną w czerwcu. Wcześniejszy rekord dla tego miesiąca wynosił 38,3 st. C i pochodził z 2019 roku z miejscowości Ceber na Dolnym Śląsku.

Drugą najwyższą temperaturę w kraju w niedzielę odnotowano w Toruniu, gdzie termometry wskazały 40,3 st. C.

Upały także na Lubelszczyźnie

Fala upałów obejmuje niemal cały kraj. Do poniedziałku do godz. 20 obowiązują ostrzeżenia III stopnia IMGW przed upałem, także dla województwa lubelskiego.

Synoptycy prognozują, że w wielu regionach temperatura może osiągać od 28 do nawet 42 st. C, natomiast noce pozostaną wyjątkowo ciepłe. Miejscami temperatura nie spadnie poniżej 25 st. C, co oznacza występowanie tzw. nocy tropikalnych.

Meteorolodzy apelują o ograniczenie przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia, regularne nawadnianie organizmu oraz zachowanie szczególnej ostrożności wobec dzieci, seniorów i osób przewlekle chorych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama