Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 marca 2022 r.
14:26

Rosyjskie i białoruskie ciężarówki jadą przez Polskę. Ukraińcy protestują [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
419 5 A A

– Nie możemy milczeć! Białoruskie i rosyjskie ciężarówki wożą jedzenie oraz sprzęt dla agresora – tłumaczą Ukraińcy, którzy od sobotniego poranka protestują na przejściu granicznym w Kukurykach (powiat bialski). Chcą, aby sankcje objęły również tranzyt drogowy. Urzędnicy tłumaczą, że większość transportów realizowanych na terytorium Polski pochodzi z innych krajów Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest sponsorowanie zabijania naszych rodaków – mówi Oleg, Ukrainiec, który mieszka w Warszawie. W sobotę rano przyjechał tak jak grupa innych osób, również Polaków, na polsko-białoruskie drogowe przejście w Kukurykach. – Zatrzymujemy białoruskie i rosyjskie TIR-y, które wiozą towary przez Białoruś do Rosji – odpowiada, trzymając ukraińską flagę.

Kierowcy ciężarówek szybko się denerwują. – To nie nasza sprawa, ta wojna. Nie interesuję się polityką – odpowiada Białorusin, wciskając głośny klakson. Nie chce też odpowiedzieć, co wiezie w naczepie.

– Przekonujemy ich, że muszą spojrzeć szerzej, a nie tylko wykonywać swoja pracę. Milczenie jest poparciem wojny – uważa Oleg. Jego zdaniem, unijne sankcje powinny objąć również transport drogowy. Przypomnijmy, że jak dotąd, Rosjanie nie mogą korzystać już z systemu SWIFT, kupować produktów wielu firm, na przykład z Ikei czy z Apple, czy korzystać usług kurierskich UPS i FedEx. Surowe restrykcje objęły również transport lotniczy: Unia Europejska i jeszcze kilka innych krajów na świecie zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Jednak przez nasz kraj wciąż przejeżdżają rosyjskie i białoruskie ciężarówki.

– Całościowo trzeba odciąć morderców rosyjskich od świata – stwierdza protestujący Ukrainiec.

W słowach nie przebiera też Eliasz, również pochodzi z Ukrainy. – Ludzie zapomnieli, co to demokracja. Każdy kierowca ma wybór, czy chce wspierać rosyjską gospodarkę, wożąc towary dla armii – uważa Eliasz. W jego ocenie, „sankcje powinny być wprowadzone natychmiastowo”.

Polacy także wspierali przyjaciół z Ukrainy podczas protestu. – Trzeba pokazać, że jesteśmy razem z Ukraińcami, nawet symbolicznie – zaznacza pan Grzegorz, który przyjechał aż z Wielkopolski.

Ale na ten problem już tydzień wcześniej uwagę zwrócił Mirosław Zahorski, uchodźca z Ukrainy, który blokował ciężarówki jadące z towarem na Białoruś i do Rosji. – Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości – apelował do kierowców. – Z tej bezsilności odkręcałem nawet tablice rejestracyjne, aby zablokować ruch – tłumaczy nam 60-latek, który na Ukrainie był sadownikiem. – Po wybuchu wojny przyjechałam do Polski z rodziną. Miałem plan, aby wracać na front, ale uznałem, że w moim wieku już na niewiele się tam przydam – przyznaje.

Ale w Polsce zaczął działać w inny sposób. Jego polem walki stała się autostrada A2. – Naliczyłem przez ostatnie dni ponad 80 ciężarówek, które kierują się od granicy z Niemcami do przejścia w Kukurykach. Na parkingach pytałem kierowców, co wiozą. Niektórzy odpowiadają, że „tajne wojskowe”. A inni, że leki, jedzenie czy części zamienne. To wszystko idzie do agresora, do Rosji – denerwuje się pan Mirosław.

Kierowcom wręczał więc ulotki z takim przekazem: „To, co robisz, może tylko przedłużyć rozlew krwi, te towary nie są potrzebne sprawcom agresji, ale ofiarom. Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości”. – To jest protest przeciwko biznesom Unii Europejskiej z agresorem. Trzeba to wstrzymać. Przecież Rosja dzięki temu może nadal walczy z Ukrainą – rozkłada ręce 60-latek.

Z kolei Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, tłumaczy, że „większość transportów realizowanych przez terytorium Polski to tranzyt z innych krajów Unii Europejskiej m.in. do Rosji”.

– Z Unii Europejskiej wywożone są wyłącznie towary nieobjęte sankcjami wywozowymi – podkreśla Deruś. – Na polskiej granicy zewnętrznej odprawy są dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym rozporządzeniami i decyzjami Rady Unii Europejskie. Każdy wywóz towarów poza europejski obszar celny podlega kontroli granicznej realizowanej przez polskie służby – dodaje rzecznik.

Lubelska posłanka, Joanna Mucha z Ruchu Polska 2050, popiera postulaty Ukraińców. – Już od wielu dni mówimy, że tranzyt na Białoruś i do Rosji powinien zostać wstrzymany. Kraje te należy odciąć od wszelkich dróg, którymi mogą tam docierać towary, w szczególności te używane na wojnie – stwierdza Mucha.

Z danych Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wynika, że przed agresją rosyjską na Ukrainę, na Wschód, czyli na Białoruś i do Rosji oraz dalej, na przykład do Kazachstanu czy Mongolii, towary woziło 1800 polskich firm transportowych.

– Można to przeliczyć na około 15 tysięcy pojazdów, czyli około 20 tysięcy kierowców – precyzuje Anna Brzezińska-Rybicka, rzecznik prasowy ZMPD. – Wszyscy odczuwamy skutki rosyjskiej agresji. Przewoźnicy nie są wyjątkiem. Słyszymy apele o zamknięcie granicy i wymiany towarowej, z drugiej zaś strony, kontrahenci z całej Europy pytają, kiedy ich towar, objęty umowami przewozowymi i nie będący przedmiotem embarga, trafi do miejsc przeznaczenia – relacjonuje rzeczniczka.

Zapytany na konferencji prasowej o zamknięcie tranzytu na Białoruś, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odpowiedział, że nie ma w tej sprawie nic do przekazania.

AKTUALIZACJA, niedziela: Protest jest kontynuowany.

W sobotę, na konferencji prasowej, rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nie ma zgody na poziomie Unii Europejskiej na ograniczenie transportu do Rosji z użyciem ciężarówek. – Ale szukamy innych rozwiązań i furtek prawnych, aby ograniczyć taką działalność –stwierdził. Z kolei, MSZ zapewnia, że „zwiększona jest intensywność kontroli granicznej, tak aby tam nie dochodziło do łamania prawa i do obchodzenia sankcji”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Nieco mniej, niż poprzedniczka na identycznym stanowisku, ale więcej niż drugi z wiceprezydentów za czasów Andrzeja Wnuka ma zarabiać Marek Kudela, pierwszy zastępca Rafała Zwolaka, nowego prezydenta Zamościa.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Wentyle w rowerze to nie tylko małe metalowe czy plastikowe elementy. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co bezpośrednio wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Nie 8, ale 12 lat powinna spędzić w więzieniu Anna K., która będąc pijana spowodowała śmiertelny wypadek w Krasnymstawie – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie, zaostrzając zaskarżony wyrok z pierwszej instancji. Postanowienie wydane w czwartek jest już prawomocne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium